Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İstiyorum! – Bu Önerilere Kulak Verin!

Yeni Nesil Kariyer Yolculuğuna Güçlü Başlamak ve Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenler İçin Öneriler

Sosyal medya uzmanı olmak hakkında konuşmaya başlarken bu mesleğin oldukça geniş bir tanıma sahip olduğunu hatırlatmak isterim. Bazen pazarlama gurusu, Bazen iletişim uzmanı, bazen halkla ilişkiler ve bazen de teknoloji ustaları olan bu profesyoneller, bir şirketin sosyal medya çabalarının temelini oluşturur.

İnsanlar her zamankinden daha fazla çevrimiçi durumda ve artık neredeyse hepimizin sosyal medya hesabı var. 2021 yılının Temmuz ayında Facebook'ta 2,85 milyardan fazla, Twitter'da 2,29 milyardan ve Instagram'da 1,38 milyardan fazla aktif kullanıcı vardı. Yükselen bir sosyal medya platformu olan TikTok'un 732 milyon aktif kullanıcısı varken Snapchat'in 514 milyon aktif kullanıcısı vardı.

Bu da karşımıza oldukça basit bir denklem çıkarmaktadır. Sosyal medyayı kullanan birçok insan olduğuna göre işletmeler bu insanlara ulaşabilmenin yollarını aramak zorundadır. Bunun için de sosyal medya uzmanı desteğine ihtiyaç duyarlar. Peki sosyal medya uzmanı olmak istiyorum diyen birinin neler yapması gerekir? Bu soruya pek çok farklı bakış açısıyla yanıt verilebilir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar? – Sosyal Medya Uzmanı Olmak

Sosyal medyayı yönetmek kulağa oldukça basit geliyor, ancak aslında oldukça karmaşıktır ve genellikle bir şirketin profilinde yeni paylaşımlar yapmanın ötesinde çok sayıda görevi içerir. Sosyal medya uzmanı ne iş yapar, sorusuna yanıt verirken tüm bu görevleri göz önünde bulundurmak gerekir. 

Sosyal medya uzmanı, bir şirket için genel sosyal medya varlığını ve kişiliğini oluşturmaktan sorumludur. Marka bilinirliği oluştururlar, çeşitli sitelerdeki insanlarla etkileşim kurarlar ve şirket, kuruluş veya ajans için olumlu, iyi karşılanan bir imaj yaratırlar. Genel stratejiyi tanımlamaktan farklı kanallarda aktif olarak gönderiler yayınlamaya kadar her şeyi yaparlar. Ayrıca metrikleri izler, roller atar ve kullanıcı etkileşimleri için hedefler oluştururlar.

Ancak bir sosyal medya uzmanının birincil sorumlulukları, sosyal medya platformlarının oluşturulması, yayınlanması ve izlenmesidir. Bu, gönderileri planlamayı, farklı kanallar için metin yazmayı ve platformlar için içerik oluşturmak üzere çalışanlarla işbirliği yapmayı içerebilir.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir, Hangi Özelliklere Sahip Olmalısınız?

Sosyal medya uzmanı olmak istiyorum diyorsunuz ancak hangi özelliklere sahip olmanız gerektiğinden emin değil misiniz? Sosyal medya uzmanı olmak ve mesleğin temel niteliklerini karşılamak için gereken bazı özel beceriler vardır. Bunların birçoğu dijital pazarlama için gereken becerilerin sosyal medyaya uyarlanmış halleridir. Dolayısıyla dijital pazarlamadan sosyal medya uzmanlığına geçişlerle sık sık karşılaşmak mümkündür.

Genel olarak, iyi bir sosyal medya uzmanı olmak, yaratıcı düşünceyi analitik bir zihinle harmanlayabilmek ve bunu insan merkezli bir tavırla karşı tarafa sunmakla ilgilidir. İnsanlarla iletişim kurmanın ve etkileşimleri teşvik etmenin yeni, ilginç ve orijinal yollarını bulmanız gerektiğinden, yaratıcılık bu kariyer için önemlidir. Sadece bir sosyal medya şablonu üzerinde çalışamazsınız, rekabette öne çıkan benzersiz gönderiler ve stratejiler bulabilmeniz gerekir. Sosyal medyada milyarlarca insan ve dikkatlerini çekmek için yarışan sayısız şirket var. Biraz yaratıcılık olmadan öne çıkamazsınız.

Bir sosyal medya uzmanı olmak için aynı zamanda esnekliğe ve bilinmezliklere karşı rahatlığa da ihtiyacınız var. Her günün tahmin edilebilir olduğu bir işi tercih ediyorsanız, bu kariyer size göre değildir. Ancak günlük olarak yeni zorluklar getiren bir pozisyon istiyorsanız, sosyal medya uzmanı olarak başarılar kazanabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimler Gereklidir?

Sosyal medya uzmanı olmak için gereken eğitimler çeşitlidir. Sosyal medya uzmanı olmak için belirli bir yol yoktur, ancak çoğu işveren en az lisans derecesine sahip bir adayı tercih edecektir. Bazı pozisyonlar için bir önlisans derecesi yeterli olabilirken, bir yüksek lisans derecesi iş seçeneklerinize ve kazanç potansiyelinize katkıda bulunabilir. Ancak yine de bunlar şart değildir.

Mezuniyet dereceniz ne olursa olsun, eğitiminiz bir şekilde pazarlama, iletişim, işletme, teknoloji ve halkla ilişkileri içermelidir. Ayrıca akademik kariyerinizin dışında alabileceğiniz sosyal medya uzmanlığı kursları ve sertifika programları da kariyerinize büyük oranda katkı sağlayacaktır. Özellikle güvenilir kurumlar ve uzmanlardan alacağınız bir sosyal medya eğitimi kariyerinize oldukça güçlü adımlarla başlamanızı sağlayabilir.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Neler Yapmalı? – Sosyal Medya Uzmanı Olmak İstiyorum Diyorsanız…

Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler için öneriler verirken sadece geleneksel yöntemlere bağlı kalmak yanlış olur. Çünkü sosyal medya uzmanlığının büyük bir bölümü pratiktir. Bu nedenle sosyal medyada kendi markanızı yaratmak için yapabileceğiniz her hamle size yeni bilgiler ve büyük bir deneyim getirecektir.

Günümüzde yeni takipçilere ulaşmak ve etkileşim almak isteyen çok sayıda sosyal medya kanalı kendilerini ilgi çekici bir nişte tanımlayarak kullanıcıların merakını uyandıracak gönderiler paylaşıyor. Siz de kendinize uzmanlığınızı gösterebileceğiniz bir alan seçin ve paylaşımlarla yeni takipçilere ulaşmayın. Ardından ulaştığınız takipçi sayısını sektörünüzle alakalı markalardan reklam alabilmek için birer fırsata çevirmeyi deneyin. Eminim, kendi markanızı oluşturmaya çalışacağınız bu süreç sosyal medya uzmanı olmak için çıkacağınız yolda size pek çok kazanım sağlayacaktır.

[widget-137]

Yorum Yap