Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İstiyorum Diyenlerden Misiniz?

Birçok genç gibi sosyal medya uzmanı nasıl olunur diye soruyorsanız, bu meslek için adım atmak istiyorsanız ve sosyal medya uzmanı olmak için ne gerekli diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Son dönemlerin en çok istenen ve emek harcanan mesleğiyle ilgili bilgi almaya ne dersiniz? 

Bu yazıda sizin için sosyal medya uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabını vereceğim ve gelecek hedeflerinizi şekillendirirken atmanız gereken adımlar konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacağım. Eğer siz de “sosyal medya uzmanı olmak istiyorum” diyorsanız okumaya devam edin ve nasıl sosyal medya uzmanı olunur öğrenin!

Son Yılların Gözde Mesleği Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Yeni medya artık tüm hayatımızı kaplıyor. Atacağımız tüm adımlar öncelikle dijital dünyanın onayından geçiyor. Bir işe mi gireceğiz? Öncelikle dijital pazar araştırmaları yapmamız gerekiyor. Bir arkadaşımızla buluşup sohbet mi etmek istiyoruz? Öncelikle sosyal medya hesaplarını açıp nerede olduğunu kontrol ediyor, ardından mesaj atmak istiyoruz. Bir yere mi gitmek istiyoruz? Öncelikle yerel haritaları açıyoruz, konuma bakıyoruz. Yani atacağımız her adımda yeni medyayı kullanıyoruz. Bu yüzden hayatımızda eskiye oranla çok fazla değişim var. 

İşte sosyal medya sosyal medya uzmanlığı mesleği de böylece önem kazanıyor. Sosyal medya özellikle son dönemde dijital dünyanın en büyük kaynağıdır. Ticaret yapmak isteyen, şahsi hesaplarını yöneten, kurumsal hesaplarını yapılandıran milyonlarca kişi ve marka sosyal medya kullanmak zorunda oluyor. İşte bu yüzden sosyal medya uzmanı olmak isteyen gençler arasında da büyük bir artış var. Herkes sosyal medya uzmanı nasıl olunur diye merak ediyor. 

Sosyal medya uzmanı olmak istiyorum diyenlerin öncelikle bu konuda kararlı olup olmadığını bilmesi gerekiyor. Mesleğin zor ve eğlenceli yanlarını bir liste halinde ortaya dökerek sizin için en doğru olana karar verebilirsiniz. Sosyal medya uzmanı nasıl olunur diye sorduğunuzda ikinci önemli nokta kendinizi bu alanda profesyonel olarak yetiştirip yetiştirmediğinizdir. Sadece kişisel sosyal medya hesaplarınızı dikkat çekici bir şekilde yönetmeniz yeterli değil. Bu şekilde sosyal medya uzmanı olunmaz, fakat profesyonel bazı çalışmalarınız varsa sosyal medya uzmanı olabilirsiniz. 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Neler Gerekir?

Öncelikle çok istiyor olmanız, zorluklarını ve kolaylıklarını bilmeniz gerektiğinden bahsettim. Bunun için kendinize bir liste yaparak başlayabilirsiniz. Ardından kendi yetkinliklerinizi incelemelisiniz. Sosyal medya uzmanı olmak için ne gerekli diye sorduğunuzda ya da sık sık nasıl sosyal medya olunur diye düşündüğünüzde şu yetkinliklerin sizde olup olmadığına bir bakın:

  • Tüm sosyal medya ağlarını tanıyor musunuz? Algoritmalarını biliyor musunuz?

  • Sosyal medyada vakit geçirmeyi seviyor musunuz?

  • Trendleri takip ediyor musunuz?

  • Tasarım programlarını orta düzeyde kullanabiliyor musunuz?

  • Rakip analizlerinin nasıl yapılması gerektiğini biliyor musunuz?

  • Üniversitelerin sosyal medya yöneticiliği, yeni medya, iletişim, halkla ilişkiler ve reklamcılık, görsel iletişim tasarımı, gazetecilik gibi bölümlerinden mezun musunuz?

Eğer tüm bu soruların yanıtı sizi tatmin etmiyorsa, sosyal medya uzmanı olmak için gerekenleri karşılamadığınızı düşünüyorsanız ve sosyal medyaya hızlı bir giriş sağlamak için yeni yollar arıyorsanız sosyal medya kursu alarak yetkinlik kazanabilirsiniz. İyi bir kursa giderek ve sertifika alarak sosyal medya uzmanı olabilirsiniz.

Yeteneklerinizi Keşfetmeye Başlayın!

Sosyal medya uzmanı nasıl olunur diye sorarak çıktığınız yolculukta önünüzde kimsenin duramayacağını bilmelisiniz. Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsanız onu yapabilmenizin birçok yolu olduğunu asla unutmayın. Yani üniversitelerin sosyal medya uzmanlığı bölümünde okumamanız hiçbir şeyi değiştirmeyecek. İyi bir kurs eğitimiyle o seviyenin de ötesine geçebileceksiniz. 

Günümüzün en gözde ve sevilen meslekleri arasında yer alan sosyal medya uzmanlığı çok geniş bir alan. Bu konuda yetkinliğini kanıtlayanlar, sosyal medya uzmanı olmak için ne gerekli diye sorup çabalayanlar iyi yerlere gelme şansına da sahip oluyor. Çünkü her yerde olduğu gibi bu meslekte de rekabet söz konusu ve en iyisi olmalısınız. Bunun için eğitim almak isterseniz yanınızdayım.

[widget-137]

Yorum Yap