Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En İyi Saatler

Paylaşım Yapmak İçin En Uygun Zaman Dilimi Hangisi?

En uygun sosyal medya paylaşım saatleri ile daha çok beğeni alabilir, daha fazla takipçi edinebilirsiniz. Sosyal medya platformları birbirimizle iletişim kurduğumuz, paylaşım yaptığımız, kendimizi ve yaşam tarzımızı ifade ettiğimiz yerlerdir. Tıpkı bizler gibi sosyal medya platformlarının da bir ruh hali vardır. Bu ruh halinin yaptığımız paylaşımlara göre şekillendiğini söyleyebiliriz. Sosyal medyayı kullanma zamanlarımıza göre değişen bu ruh hali sonucunda popüler ağların karakterleri de ortaya çıkar. Yani ne zaman paylaşım yapsak daha çok beğeni alırız, öngörülmüş olur. Sosyal medyada paylaşım saatleri dijital dünya hakkında faydalı verilere ulaşmamızı sağlar.

Yapılan araştırmalara göre hemen hemen tüm sosyal platformlarda günün ilk saatlerinden sabah 8’e kadar yapılan paylaşımların fazla reaksiyon almadığı, 08.00 ile 12.00 arası paylaşımlarının öğleden sonraki saatler arasında karşılaştırıldığında en kötü zaman dilimi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca önemli içerikleri paylaşmak için mesai saatlerinin sonlarını beklemek uygun olurken 19.00’dan sonraki sosyal medya paylaşımları ise gün içinde en çok tıklananlar olarak tespit edilmiştir. 

Sosyal medyada paylaşım yapmak için en uygun zaman nedir diye merak edenlere sosyal medya paylaşım saatleri:

1. Facebook Paylaşım Saatleri

 • Facebook’ta paylaşım için en ideal gün: Çarşamba. Pazartesi ve Salı yapılan paylaşımların etkileşim oranları daha düşük.
 • Facebook’ta paylaşım için en kötü günler ise: Cuma ve Cumartesi. Hafta sonunun habercisi bugünlerde insanlar daha az paylaşımı beğeniyor.
 • En çok paylaşılan içerikler 13:00’te yapılanlar olurken 15:00’te yapılan paylaşımlar en çok tıklamayı alıyor.
 • Facebook için ideal paylaşım zamanı 13:00 – 16:00 saatleri arası.
 • En kötü paylaşım zamanları ise 00:00 – 08:00 ve 08:00 – 12:00 saatleri arası.

Sosyal medya paylaşım saatleri açısından Facebook, 13.00’dan sonra ve hafta içi daha iyi gibi. Sosyal medyada paylaşım yapmak için bu zamanlara dikkat edin.

2. Instagram Paylaşım Saatleri

Instagram yoğunluk saatleri, sosyal medya platformları arasında en fazla merak edilenlerden biri. Öyleyse paylaşım yapmak için en uygun zaman hangisi, paylaşım verilerinden yola çıkarak bir tespit yapalım.

 • Instagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya hesaplarından biri olduğu ve sadece görsel paylaşımlara olanak tanıdığı için paylaşımlar her an yapılabilir. Ancak sosyal medya paylaşım açısından en çok beğeni alınan gün Pazartesi. Hafta sonu etkinliklerinden kalan fotoğrafların paylaşıldığı bu günde daha çok beğeni ve yorum alınıyor.
 • Son yapılan araştırma verileri ele alındığında Instagram’da paylaşım yapmak için en uygun zaman 09:00 – 11:00 arasıdır. Bu aralıkta Instagram paylaşımları yaparsanız daha fazla beğeni alabilirsiniz.
 • Araştırma verileri gösteriyor ki Cuma 15:00’dan sonraki saatler ile Cumartesi 11:00’a kadar olan zaman dilimi arası Instagram yoğunluk saatleri arasında yer almıyor. Ölü zaman gibi değerlendirerek bu zaman aralıklarında paylaşımdan kaçınılabilir. 

Sosyal medya paylaşım saatleri arasında Instagram’ı değerlendirirken çok fazla detaylara takılmayın. Sonuç olarak sizin paylaşım saatleriniz bu verilere uymuyor olabilir. Farklı takipçi kitleleri, yer aldığınız ülke, şehir veya sektörler bu anlamda değişiklik gösterebilir. Sosyal medyada paylaşım yapmak için Instagram’ı dilediğiniz an aktif şekilde kullanabilirsiniz.

3. Twitter Paylaşım Saatleri

 • Twitter’da paylaşım yapmak için en ideal günler Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe.
 • Twitter’da paylaşım yapmak için en kötü günler ise Cuma ve Cumartesi. Yine aynı şekilde kullanıcıların çoğu hafta sonunda Twitter’ı daha az kullanıyorlar.
 • Twitter’da gün içinde paylaşım yapmak için saat 13:00 – 15:00 arası ideal.
 • Sosyal medya paylaşım saatleri açısından saat 17:00 ise en çok RT yapılan saatler olarak görülüyor.
 • Tweet atmak için en kötü zamanlar ise 00:00 – 09:00 ve 20:00 – 00:00 saatleri arası.

Sosyal medya paylaşım saatleri açısından Twitter, 13.00 – 17.00 arası ve hafta içi daha iyi gibi. Sosyal medyada paylaşım yapmak için bu zamanlara dikkat edin. Sosyal medyada paylaşım saatleri sayesinde Twitter üzerinden marka ve firma tanıtımları yapın.

4. LinkedIn Paylaşım Saatleri

 • Linkedin gibi iş dünyasına özel bir sosyal ağda paylaşım yapacağınız zaman Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini tercih etmelisiniz.
 • Kullanıcıların paylaşımlara en çok reaksiyon gösterdiği zamanlar ise 07:00 – 09:00 ve 17:00 – 18:00 saat aralıkları.
 • Sosyal medyada paylaşım yapmak için en kötü zamanlar ise 00:00 – 06:00 ve 22:00 – 00:00 aralığı.

Sosyal medya paylaşım saatleri açısından Linkedin, 07.00’dan sonra ve hafta içi daha verimli gözüküyor. Sosyal medyada paylaşım yapmak için bu zaman dilimlerini kullanabilirsiniz.

5. Pinterest Paylaşım Saatleri

 • Pinterest’te en ideal paylaşım günü diğer sosyal medya platformlarının aksine Cumartesi olarak dikkat çekiyor.
 • Paylaşım yapacaksanız 12:00 – 13:00, 14:00 – 16:00 ve 20:00 – 00:00 arasındaki zaman dilimlerini tercih edebilirsiniz.
 • Sosyal medyada paylaşım için en kötü zamanlar ise iş çıkışlarına denk gelen 17:00 – 19:00 arası. Pinterest’in Facebook ve Twitter’a oranla daha az kullanıldığı düşünüldüğünde paylaşımları stratejik planlamak mantıklı olacaktır.

Sosyal medyada paylaşım saatleri açısından düşünüldüğünde Pinterest, öğlen saatlerinde kullanılabilir. Sosyal medyada paylaşım yapmak için bu zamanlara dikkat edin.

6. Google+ Paylaşım Saatleri

 • Google+’ta gönderi paylaşımı için en iyi günler hafta içi.
 • En iyi saatler ise 09:00 – 11:00 arası.
 • En kötü sosyal medya paylaşım zamanları 00:00 – 08:00 ve 18:00 – 00:00 saatleri arasında.

Sosyal medya paylaşım saatleri açısından Google+, mesai saatlerinde ve hafta içi daha verimli kullanılabilir. Sosyal medyada paylaşım yapmak için Google+ paylaşım saatlerine dikkat etmekte yarar var.

Kendi Hesaplarınızın Verilerini Okuyun!

Paylaşım yapmak için en uygun zaman herkes açısından merak konusu. Fakat sizin bir de kendi takipçi kitleniz var. Kendi kitleniz özelinde en iyi paylaşım zamanını tutturabiliyor musunuz? Platform üzerinden size özel verileri analiz ederek en doğru ve en uygun paylaşım zamanı bulunabilir. Yine de her sosyal medya platformunun farklı dinamiklere sahip olduğunu unutmamalı. 

Her biri kendine özel platformlar olan sosyal medya ağlarını iyi analiz ederseniz hem kişisel hesaplarınızı hem de kurumsal hesaplarınızı daha çok kişiye ulaştırabilir, beğeni ve paylaşım sayılarınızı artırırsınız. Markanızı online platformlarda da büyütmüş olursunuz. Sosyal medya paylaşım saatleri ile işinizi kolaylaştırırsınız. Ayrıca Sosyal Medya Danışmanlığı alarak yönlendirmelerimizle hareket edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap