Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Trends Kullanarak İçerikleriniz İçin İlham Alın!

Google Trends Ne İşe Yarar? 

Google Trends’i muhtemelen blog yazıları yazarken ya da web siteniz için anahtar kelime araştırması yaparken keşfetmişsinizdir. Google Trends profili oluşturma, genellikle web site yöneticileri tarafından tercih ediliyor. Anahtar kelime planlayıcı olarak kullanılan en profesyonel sitelerden biri olan Google Trends, analiz edilen kelimenin kaç kez arandığını gösteriyor.

Böylece SEO uyumlu blog yazıları yazarken ya da içerikleri Google’a göre optimize ederken Google Trends üzerinden anahtar kelime araştırması yapabilmenizi sağlıyor. Şimdi dilerseniz Google Trends ne işe yarar ve nasıl kullanılır, daha detaylıca inceleyelim.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends’in verileri günlük olarak güncelleniyor. Dolayısıyla kullanıcılar için sunmuş olduğu sonuçların geçerli ve güncel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca Google Trends üzerinden aynı anda 5 adet kelime arayabiliyor, anahtar kelimeler üzerinden web site trafiğini analiz edebiliyorsunuz. Buna ek olarak Google Trends’i kullanarak yapmış olduğunuz anahtar kelime araştırmalarının sonuçlarını bölgelere göre de alabiliyorsunuz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız ilk olarak Google Trends profili oluşturmayı neden istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Yani amacınızın anahtar kelimeyle ilgili arama hacminin artış/azalışını takip etmek mi, SEO uyumlu blog oluşturmak mı yoksa mevsimsel ve bölgesel olarak anahtar kelimenizle ilgili yoğunluğu ölçmek mi? 

Hedefinizi belirledikten sonra bir diğer adım olarak anahtar kelimenize yakın ve benzer konularda da arama yapmanız gerekiyor. Bunu “İlgili Konular” kısmından yürütebilirsiniz. Örneğin; gelinlik modelleri sattığınız bir mağazanız varsa yalnızca gelinlik ve gelinlik modelleri gibi anahtar kelimelere yoğunlaşmak yerine ilgili konulardan da destek alabilirsiniz. Çünkü muhtemelen gelinlik arayışında olan biri damatlık modelleriyle de ilgilenecektir.

[widget-129]

Yorum Yap