Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Web Site Güvenlik Kontrolü – Siteniz Ne Kadar Güvenilir?

Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır diye merak ediyorsanız sizlere ilk olarak site güvenliğinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmek isterim. Bir evin kapısını açık bırakırsanız ne olur? Muhtemelen hırsızlar rahat bir şekilde evinizi soyar ve sizi zarara uğratır. İşte web site güvenliği de aynen böyle bir durumdur. 

Eğer markanıza ait veya kişisel bir web siteniz varsa web site güvenliğini sağlamak için neler yapabileceğinizi bilmeniz çok önemlidir. Web sitenizin güvenlik açığının olmaması, verilerinizin güvende olması demektir. Aksi bir durumda hem maddi hem de manevi zarara uğramanız mümkündür. Peki, web sitesi güvenliği nasıl sağlanır?

Web Site Güvenliği Herkes İçin Önemlidir!

Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır, sorusunu ele almadan önce yanlış bilinen bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Web site güvenliğinizde bir sorun olması, yalnızca para kaybetmenize neden olmaz. Aynı zamanda web sitenizin trafiğinin düşmesine, sitenizin askıya alınmasına hatta verilerinizin çalınmasına bile sebep olabilir. Dolayısıyla web site güvenliğini sağlamak için illaki bir e-ticaretinizin olmasına ya da sayfanız üzerinden para kazanmanıza gerek yok. Kişisel bir blog sayfanız için de web sitesi güvenlik ayarlarını yapmanız gerekir.

Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Web site güvenliğini sağlamak başlangıçta karmaşık görünebilir. Ancak güvenli bir web sitesine sahip olmak, çevrim içi varlığınızı en iyi şekilde koruyabilmeniz açısından çok önemlidir. Bu yüzden başlangıç olarak aşağıdaki web sitesi güvenlik ayarlarına dikkat etmeniz gerekir:

Web Site Güvenlik Sertifikası Yükleyin

Web sitenizi korumak ve güvenilir olduğunuzu kullanıcılara göstermek için ilk adım olarak SSL yükleyebilirsiniz. Açılımı Güvenli Yuva Katmanı olan SSL, siz farkında olmasanız da pek çok web sitesinde karşınıza çıkmaktadır. http’nin yanında bulunan “s” harfi ve URL’lerin başındaki asma kilit ikonu, web site güvenlik sertifikasının bulunduğunu göstermektedir. Siteniz üzerinden ödeme kabul ediyorsanız, oturum açma bilgilerini soruyorsanız veya dosya aktarıyorsanız, SSL güvenliğine sahip olmak özellikle önemlidir.

Yazılımınızı Güncel Tutun

Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır diyorsanız uygulamanız gereken en önemli adımlardan biri de hem sunucu işletim sistemini hem de CMS gibi yazılımlarınızı güncel tutmanızdır. Çünkü yazılımınızda en küçük bir güvenlik açığı olduğunda hacker’ların saldırısı için açık hedef haline gelirsiniz. Standart CMS yazılımı bulunan pek çok web sitesinde oturum açtığında mevcut güncellemeler zaten size bildirilir. Bunları sistematik olarak yaptığınızda web site güvenliğini sağlamış olursunuz.

Şifrelerinizi Kontrol Edin

Basit, kolay tahmin edilebilen ve kırılabilir şifreler kullanmak, web sitenizde güvenlik açığı yaratmanıza neden olabilir. Bu yüzden en az bir karakter, bir büyük harf ve bir sayı kullanılmasını zorunlu kılan güçlü parola tercihleri oluşturmanız çok önemlidir. 

Web Sitenize Dosya Yüklenmesine İzin Vermeyin

Kullanıcılar profil resmini değiştirmek isterken bile olsa web sitenize dosya yüklemeleri güvenlik risklerine yol açabilir. Eğer bir dosya yükleme formunuz varsa, yüklenen dosyalara erişimi tamamen engellemeniz gerekir. Böylece web sitenize yüklenen tüm dosyalar webroot'un dışındaki bir klasörde veya bir blob olarak veritabanında depolanır.

Mutlaka Web Sitesi Güvenlik Araçlarını Edinin!

Web site güvenlik sertifikasını aldınız, web site güvenlik ayarlarını yaptınız. Şimdi sıra geldi, web site güvenlik kontrolüne. Web sitenizin güvenliğini kontrol edebileceğiniz pek çok araç bulunuyor. Bu araçları kullanarak sitenizdeki güvenlik açıklarını test edebiliyorsunuz. 

Xenotix XSS, Security Headers ve Netsparker gibi araçlarla web sitenizdeki sorunları görebiliyor; mevcut güvenlik açıklarını açıklamalarıyla birlikte sağlayabiliyorsunuz. Eğer yönetilen bir barındırmanız varsa şirket, güvenlik açıklarıyla ilgileneceği için endişelenmenize pek de gerek kalmıyor.

[widget-129]

Yorum Yap