Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Zor Müşteri Nasıl İkna Edilir? Müşteriyi İkna Etmenin Yolları

Müşterilerinizi İkna Etmenin Kolay Yöntemlerini Öğrenin!

Çok dikkat çekici bir ürüne sahipsiniz. Üstelik müşterilerin ilgisini de çekiyor, fakat satışlarınız artmıyor. Böyle bir durumda zor müşteri nasıl ikna edilir bilmek size çok fazla fayda sağlar. Ürün veya hizmetinizi hızlıca müşteriyle buluşturmak için ikna yeteneklerinizi kullanmalısınız. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? 

Müşteriyi ikna etmenin yolları öncelikle etkili bir iletişim kurma kabiliyetinizden geçiyor. Müşterinizin dilinden anlarsanız ve bunu net bir şekilde gösterirseniz onun da sizin dilinizden anlayacağını bilmelisiniz. Pozitif bir duruştan ve görünüşten kolayca etkilenen müşterileri etkiniz altına almanız saniyeler sürecek. Ürün veya hizmetinizi müşterinize ulaştırmanızı sağlayacak yöntemleri hemen öğrenmelisiniz.

Telefonda Müşteri Nasıl İkna Edilir?

Zor müşteri nasıl ikna edilir diye merak edenler genelde telefonda müşteri ikna etme yöntemlerini de merak ediyor. Telefonda satış kavramı, yüz yüze satışlara göre çok daha fazla zorlayıcı olabilir. Çünkü müşterinin ifadelerini ve duygularını görmeden etkili bir iletişimin içine girmeniz istenir. Siz de jestlerinizi ve mimiklerinizi kullanamazsınız, sadece ses tonunuzla müşterinizi etkilemek zorundasınızdır. Fakat iyi bir satış uzmanı telefonda da etkili iletişim kurabilir ve zor müşteri nasıl ikna edilir sorusunu sormaya gerek bile duymaz. Fakat sizin bu konuda öğrenmeniz gereken daha fazla şey olduğunu düşünüyorsanız birkaç maddede telefonda müşteri nasıl ikna edilir, anlatalım. Müşteriyi ikna etmek için aşağıdaki maddelere dikkat edin:

  • Canlı, eğlenceli ve pozitif bir ses tonuyla konuşmalısınız. Aksi takdirde müşterileriniz daha ilk saniyelerde sizinle konuşmaya devam etmek istemediklerini dile getirebilirler. 
  • Sohbet eder gibi rahat bir havada konuşulmalı fakat saygılı bir dil kullanılmalıdır. Bir yerden okuyormuşçasına ezberden konuşursanız etkili bir satış gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden doğal olun. 
  • Konuşma hızının doğru bir şekilde ayarlanması gerekir, ne hızlı ne de çok fazla yavaş kalmamak önemli. Karşı tarafın ürününüzü doğru anlamasını sağlamalısınız. 
  • Karşı tarafa söz hakkı vermeden hızlıca konuşmak yanlıştır, mutlaka söz hakkı tanımalısınız.
  • Satmak istediğiniz ürünün tüm özelliklerini bilmelisiniz. Müşterilerin daha fazla detay istemeleri olasıdır ve siz detaylara hakim değilseniz etkili bir dil kullanamazsınız.

Satışta Müşteri Nasıl İkna Edilir?

Sadece telefonda satışların değil, tüm satış yöntemlerinin nasıl etkili bir şekilde yapılacağını önemsemek gerekiyor. Zor müşterilerle sadece telefonda karşılaşmayacaksınız. Zor müşteri nasıl ikna edilir merak ediyorsanız sizin için bazı önerilerim var. 

Öncelikle karşınızdaki müşterinin hisleri hakkında fikir sahibi olmalı, duygularını anlamalısınız. Müşterilerinizin duygularını ne kadar iyi bilir ve anlarsanız satışlarınızı o kadar etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden empati duyguları gelişmiş olan kişilerin daha iyi bir satış uzmanı olduklarını söylemek yanlış olmaz. Müşteri ihtiyaçlarını duygusal bağ kurarak karşılayabilirseniz bu ifadeleriniz size satış olarak geri gelecek. 

Müşterilerle duygusal bağ kurarken sadece onların duygularına karşılık vermekle kalmayın, kendi deneyimlerinizden de bahsedin. Etkileyici bir dil kullanmak için ve satışlarınızı artırmanız için kendinizden örnekler vermeniz doğru bir hamle olacak. Müşterileriniz de sizinle empati kurabilirlerse kendilerini daha rahat hissedecekler.

Ürünü rakip markalardan ayıran özellikleriyle anlatmaya çalışın. Ne kadar farklı ve dikkat çekici özelliklerinden bahsederseniz o kadar cazip bir ürün olduğu hissini uyandırabilirsiniz. Zor müşteri nasıl ikna edilir diye merak edenlerin en başta bu konuya dikkat etmesi gerekiyor. 

Ayrıca kurduğunuz iletişim dili de çok önemli. Müşteriyi ikna etme yöntemlerinden biri de dilinizi sade ve samimi tutabilmektir. Beden dilinizi de işin içine katarak karşınızdaki müşteriyi doğru bir şekilde etkileyebilirsiniz. Tabii bunu yaparken kıyafetiniz de resmi ve temiz olmalıdır. Yoksa müşteriyi etkilemeniz pek mümkün olmayabilir. 

Özetlemek gerekirse kısa kısa müşteri nasıl ikna edilir:

  • Müşteriyle empati kurun.
  • Onun da sizinle empati kurması için deneyimlerinizden bahsedin.
  • Ürününüzü rakiplerden ayıran dikkat çekici özelliklerini vurgulayın.
  • İletişim dilinize dikkat edin, etkili bir beden dili kullanın.
  • Giyiminize dikkat edin.

En İyi İletişim Dilini Kullanın

Doğru iletişim teknikleriyle zor müşterileri bile nasıl ikna edebileceğinizi biliyor olacaksınız. Etkileyici bir duruşun başaramayacağı satış olmadığına emin olabilirsiniz. Müşterilerinize biraz zaman tanıyın ve onunla empati yaparak ilerleyin. Etkili bir satış kapatma için daha keskin ifadeler kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin ürünün sınırlı sayıda olduğunu veya kampanyanın süreli olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu tarz söylemler etkili bir satış için önemli altın kurallardandır. 

Satış teknikleri konusunda çok fazla eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız bu eksiklerinizi bir an önce tamamlayarak doğru satışlar yapmaya başlamalısınız. Müşteriyi ikna etmenin yolları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız satış ve pazarlama eğitimlerimden yararlanabilir, sizin için en doğru stratejilerin nasıl belirlenmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. 

[widget-132]

Yorum Yap