Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Pazarlamanın Yükselen Değeri: Podcast Marketing

Podcast Nedir? Podcast Marketing Amacı Nedir?

Podcast nedir, podcast ne işe yarar? Aslında son dönemde hepimizin aklında benzer sorular var. Dijital dünyanın yeni bir trendi olarak karşımıza çıkan podcastler, tam olarak neyi ifade ediyor? Aslında podcastleri, radyonun güncel versiyonu olarak tanımlayabiliriz. Podcast ilk olarak eski MTV VJ’i Adam Curry ve ekibi tarafından geliştiriliyor ve Ipodder olarak kullanıcılara sunuluyor.

Ipodder ismi, podcastlerin ilk olarak Apple’ın Ipod’larına indirilebiliyor olmasından dolayı veriliyor. TV ve radyo programları gibi geleneksel içerik yöntemlerinden farklı olarak podcast'ler, içerik oluşturucuların bir kitleyle bağlantı kurması için tercih ettiği eğlenceli bir yayın olarak karşımıza çıkıyor. 

Podcastler Neden Oluşturulur?

Bu yazıyı yazmamdaki esas amaç, podcastin dijital pazarlamadaki rolünden bahsetmek. Ancak ilk olarak podcastin amaçlarına değinmek çok daha doğru olur. Evet, yukarıda da belirttiğim gibi podcastlerin oluşturulmasının ilk nedeni eğlence. Tıpkı radyo gibi podcastler de kullanıcıları çeşitli konularda eğlendirmek üzere oluşturuluyor. Bunun dışında da;

  • Popüler konuklarla söyleşiler yapmak,

  • Sesli bir drama veya hikaye anlatımı gerçekleştirmek,

  • Yeni bir konu ve sektör üzerine bilgi paylaşmak,

  • Güncel olaylar hakkında konuşmak için podcastlere başvuruluyor.

Podcastler Nasıl Dinlenir?

Podcastler nasıl dinlenir sorusunun dijital pazarlama ile olan ilgisini anlamlandırmaya çalışıyorsanız hedef kitlenize ne ölçüde ulaşabileceğini anlamanız için önemli olduğunu söyleyebilirim. Neticesinde dijital pazarlamanın öncelikli amacı, doğru kişiye doğru zamanda ulaşmak ve bu erişimi satışla sonuçlandırmak. Dolayısıyla podcastleri insanlara nasıl ulaştıracağımızı bilmemiz çok önemli. Podcastleri dinleyebilmek için Google Podcasts ve Apple Podcasts gibi uygulamalar bulunuyor. Ayrıca Spotify üzerinden de podcast dinlenebiliyor. Podcastler genel olarak 17-35 yaş aralığındaki kitlelere hitap ediyor ve öncelikli olarak eğlenmek, sonra da bilgi almak için tercih ediliyor.

Dijital Pazarlamada Podcast Trendi – Podcast Marketing Nedir?

Markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz çoğunlukla genç kitleye hitap ediyorsa podcast marketing sizin için oldukça büyük bir fırsat olabilir. Elbette dijital pazarlamada podcastten faydalanabilmek için sektörünüz de önemli. Netflix ve Adidas gibi büyük ve çoğunlukla genç kitleye hitap eden markaları gözlemlerseniz podcastlerinde ürünlerini nasıl teşvik ettiklerini görür, podcast marketing sürecini nasıl başarıyla yürüttüklerini daha iyi anlarsınız. Elbette dijital pazarlamada podcasti, kısa bir süre içerisinde bu kadar çok tercih edilir hale getiren kolay üretilebilir ve sonuç alınabilir olması. Eğer isterseniz podcast marketing çalışmalarınız kapsamında ürünlerinizi bir hikaye formatında dile getirebilir isterseniz de ünlü isimlerle ürünlerinize/hizmetlerinize yönelik bir söyleşi gerçekleştirebilirsiniz.

Podcast ile Z Kuşağına Daha Kolay Ulaşabilirsiniz!

Markalar, geniş bir kitleye ulaşmak için giderek daha ucuz ve kullanıcı dostu bir dağıtım kanalı olan podcast'lere yönelmeye başladı. Podcastler, potansiyel müşterilere ulaşmanın yanı sıra abonelikler ve reklamlar aracılığıyla da markalar için gelir kapıları yarattı. 

Eğer siz de podcast yayıncılığının dijital pazarlama üzerindeki etkisini merak ediyorsanız daha detaylı bir bilgi alabilmek için dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz. Markaların dijital pazarlamada podcast yayıncılığından henüz çok fazla faydalandığını söylemem. Dolayısıyla markanızı öne çıkarmak için elinizde çok güçlü bir koz var. Podcast marketing’e ne kadar kısa sürede adapte olur, markanızı podcast severlere ne kadar hızlı duyurursanız o kadar çok kazanırsınız.

[widget-129]

Yorum Yap