Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Linkedin’den İş Nasıl Bulunur? – Kariyerinizi Yeniden Planlayın!

Sosyal Medyayı Yeni İşinizi Bulmak İçin Kullanmaya Ne Dersiniz? – Linkedin’den İş Bulmak

Hedef kitlesine ulaşması için çalışmadığınız bir sosyal medya hesabı, adeta evinizin en gizli köşesinde sakladığınız bir ilan panosudur. Aynı durum Linkedin söz konusu olduğunda da geçerlidir. Ne kadar güçlü bir profiliniz olursa olsun görünürlüğü için çaba harcamıyorsanız Linkedin’den iş bulmak mümkün değildir.

Peki Linkedin’den iş nasıl bulunur? Başarılı bir LinkedIn kampanyası yalnızca güçlü bir profilden oluşmaz, aynı zamanda hedeflenen bir network oluşturmayı ve bağlantılarınızla etkileşim kurmayı da içerir. Daha azı ile iş arama çabanızda istediğiniz sonuçları elde etmeniz çok zordur. Gelin, şimdi bu üçlüye daha yakından bakalım.

Güçlü Bir Linkedin Profili Oluşturun! – Linkedin’den İş Nasıl Bulunur?

LinkedIn kampanyanız için güçlü bir profilin şart olduğunu söylemeye gerek yok. Sonuçta, işverenlere sunacağınız değeri ifade eden şey budur. Bir profil oluştururken izlenecek birkaç temel ilke vardır:

  • Profilinizdeki her şey tamamlanmış olmalıdır. Header görseli, kurumsal bir profil fotoğrafı, başlık, özet, tüm ayrıntılarıyla deneyim bölümü, eğitim, en güçlü becerileriniz ve Linkedin’in size sunduğu tüm alanları doğru ve etkileyici şekilde doldurun.

  • Linkedin’de iş bulma konusunda kararlıysanız profilinizi sektörünüz ve mesleğinizle ilgili başarılarınızı ve değerinizi işverenlere gösterecek şekilde düzenlemelisiniz.

  • Her ne kadar buraya kadar özgeçmişe benzer cümleler kursak da Linkedin profili özgeçmişiniz değildir! Bu, birçok iş arayan kişinin yaptığı bir hatadır. Sadece özgeçmişlerini profillerine kopyalayıp yapıştırırlar ve orada kalırlar. Aksine başarılarınızı öykülendirmelisiniz.

  • Linkedin’den iş bulmak için profiliniz ziyaretçileri çekmek için optimize edilmelidir.

  • Aynı zamanda Linkedin profiliniz kişiliğinizi de göstermelidir.

Networkünüzü Genişletin! – Linkedin’den İş Nasıl Bulunur?

Güçlü bir profil oluşturduktan sonra bu profilin sadece 50-100 kişi bandına hitap eden küçük bir profil olmasının önüne geçmelisiniz. Eğer Linkedin’de iş bulmak istiyorsanız sizi tanımayan insanların tanımasını sağlamalısınız. Yalnızca küçük bir networke bağlı kalırsanız LinkedIn’de iş bulma çabalarınız başarısız olacaktır.

Eski İş Arkadaşlarınızla Bağlantı Kurun! – Linkedin İş Bulma Önerileri

İlk olarak performansınızı bildiğiniz ve kariyerinize yatırım yapabilecek, geçmişte birlikte çalıştığınız kişilere yönelmeniz doğaldır. Birçok iş arayan, bir sonraki işlerine başlamak için referans olarak eski meslektaşlarına güvenir. Siz de eski iş arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak için Linkedin’i deneyin.

Sektördeki Meslektaşlarınızla Takipleşin! – Linkedin İş Bulma Önerileri

İkinci bağlantı katmanınız, aynı mesleği ve sektörü paylaşan insanlar olmalıdır. Onlarla diğer katmanlardan daha fazla ortak noktanız olacaktır. Diyelim ki imalat sektöründe muhasebecisiniz. Sizin gibi başkalarıyla bağlantı kurmak mantıklıdır. Özellikle şu anda çalışıyorlarsa, fırsatları bilebilirler ve harika potansiyel müşteriler sağlayabilirler.

Hedef Şirketlerin Yöneticileri ile Bağlantı Kurun! – Linkedin İş Bulma Önerileri

Çalışmak istediğiniz şirketler hakkında araştırma yapmak istiyorsanız, üçüncü kademeniz belki de en değerlisi olabilir. İş ilanları verilmeden önce bu şirketlerin idari kadrosundan insanlarla bağlantı kuracaksınız. Bu size bu şirketlerde müttefikler sağlayacaktır.

Bağlantılarınızla Etkileşime Geçmeyi İhmal Etmeyin! – Linkedin’den İş Nasıl Bulunur?

Networkünüzü büyütmek için yalnızca kurduğunuz bağlantılar yetmez. Akılda kalıcı olmak ve Linkedin’den iş bulmak istiyorsanız bağlantılarınızla etkileşim kurmalısınız. Çoğu zaman insanlar kariyer koşturmacalarının arasında Linkedin’e vakit ayırmak istemez. Halbuki gününüzün 30 dakikasını Linkedin’e ayırmanız sizin için hem çok zor değildir hem de uzun vadeli pek çok kazanım getirir.

Paylaşımlarda bulunun, makaleler ve vaka raporlarınızı bağlantılarınızın görmesini sağlayın, yaptıkları yorumlara geri dönmeyi ihmal etmeyin!

Sonuç olarak Linkedin iş dünyası için son derece önemli olsa da kariyer yolculuğunuz için tek mecra değildir. Linkedin’de iş bulmak için çabalarken potansiyel işverenlerinize ulaşıp onlara kişisel bir şekilde dokunana kadar bağlantılarınızın size pek de bir şey kazandırmayacağını unutmayın. Bir mülakat, telefon görüşmesi veya görüntülü görüşme fırsatı yakalamaya çalışın. Bağlantılarınızla olan etkileşimi gerçeğe taşımayı deneyin!

[widget-137]

Yorum Yap