Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyada Satış Nasıl Yapılır?

Severek Kullandığınız Sosyal Medyada Satış Nasıl Yapılmalı? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gelir elde etmek, yaşamak için gerekli konulardan biridir. Hayatta kalabilmek için ya bir işe girip çalışmak ya da ticaret yapmak gerekir. Son yıllarda büyük bir merak uyandıran sosyal medyada satış nasıl yapılır diye sorarsanız, bu konunun da kendi içerisinde kuralları olduğunu söylemeliyim. Sosyal medya satış için kolay bir mecra gibi görünse de, kurallara uymazsanız büyük cezalarla karşılaşacağınız bir yer olabilir. İşte bu yüzden kuralına uygun bir yol izlemelisiniz. 

Sosyal medya üzerinden satış nasıl yapılır? Eğer siz de bu soruyu sıklıkla soruyorsanız konuyu detaylıca incelemeye ne dersiniz? Sizin için bu yazıda sosyal medyada satış yapmak üzerine bilgilerimi paylaşacağım. Yasal olarak neler yapabilirsiniz ve doğru yönelim nedir hep birlikte görmeye ne dersiniz?

Sosyal Medyada Satış Yapmak Yasal Mı?

Bir ürününüz var diyelim. Bu ürününüzü fiziki bir mağazada satmak yerine, her bölgeden binlerce insana ulaştırmak istiyorsunuz ve bunun için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Sosyal medyada satış nasıl yapılır diye merak ediyor, doğru bilgiler almak istiyorsunuz. İşte böyle bir durumda sosyal medyadan satış yapmak elbette mümkün. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Mesela sosyal medyada satış yapmak yasal olacak mı?

Eğer kullandığınız sosyal platformlar e-ticaret altyapısına uyumlu olarak geliştiriliyorsa, yasal olarak e-ticaret kapsamında mağaza açabileceğiniz platformlarsa, bir işletme hesabı oluşturarak satış yapmanız olasıdır. Ancak siz kişisel hesap gibi bir sayfa açarak ve vergi vermeyerek satış yapamazsınız. Bunu yapmaya çalışırsanız cezalara hazırlıklı olmanız gerekir. “Eee o zaman sosyal medya üzerinden satış nasıl yapılır” diyorsanız, sanal mağaza fırsatı veren sosyal platformları tercih etmelisiniz. Örneğin Instagram bunlardan biridir. 

Instagram’da sanal mağaza açabilir, hukuki olarak e-ticaret yapabilirsiniz. Sosyal medya satış teknikleri konusunda kendinizi geliştirirseniz, işletme profilinizi olması gerektiği gibi düzenlerseniz başarılı bir satış süreci geçirebilirsiniz. 

Yani sosyal medyada satış yapmak için yasal süreçleri takip etmeniz, fatura kesmeniz, kayıt dışı işlem yapmamanız gerekir. Aksi takdirde kazancınız cezalarla eksiye düşebilir ve bu işlerden men edilebilirsiniz. Sosyal medyada satış nasıl yapılır diye sorduğunuzda bu bilgileri aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. 

Sosyal Medyada Ne Satabilirsiniz?

Son yıllarda internet ve sosyal medyadan satış pek popüler olmuş durumdadır. Siz de sosyal medyadan satış yapmayı arzuluyorsanız satabileceğiniz pek çok şey olabilir. Giyim, elektronik, aksesuarlar, telefon aksesuarları, ev gereçleri ya da aklınıza gelmeyen pek çok şey, sosyal medya üzerinden satılabilir. Yasal olarak satışı serbest olmayan bazı ürünler hariç, seçeneğiniz çok fazla. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi satışı yasak olan ürünleri inceleyerek edinebilirsiniz. Örneğin alkol veya zararlı madde satamayacağınızın farkında olmalısınız. 

Sosyal medya her ne kadar eğlence dolu bir yer olsa da, hukuk dışı bir sürece dahi olursanız, sosyal medya satış yasakları ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sosyal medya deyip geçmeyin, ticari zorlukları burada da yaşayacağınızı bilin. 

Sosyal Medyadan Satış Yapmanın Faydaları

Bir ürün ya da hizmet satışı için sosyal medyayı tercih ettiğinizde şu faydalardan yararlanabilirsiniz:

  • İstediğiniz her yerden satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Mekana bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

  • Çok fazla kitleye anında ulaşabilirsiniz. 

  • Pazarlama çalışmalarını çok kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. 

  • Müşterilerinizin istek, sorun ve sorularına anında cevap verebileceğiniz sosyal kanallara sahip olursunuz.

  • Müşterilerinizin size karşı güven inşa etme sürecine yardımcı olabilirsiniz. 

  • Tanıdığınız ya da tanımadığınız herkese erişebilir, ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Avantajlı bir satış süreci geçirirsiniz. 

  • Ürünleriniz satıldıktan sonra temin edebilme imkanınız bulunur. Böylece bir depo kiralamak zorunda kalmayabilirsiniz. 

Çok sayıda faydalı sosyal medya satış teknikleri ile satışlarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Satış Yapmak Sizi Rahatlatacak!

Bir mekana bağlı kalmamak, başka bir iş yaparken bile satış yapabilmek inanılmaz keyifli bir süreçtir. Ayrıca sosyal medyada satış yapmak, dijital pazarlama tekniklerini kullanmanıza fırsat tanıyacak ve zevkli bir iş yapmanın keyfini çıkarmanızı sağlayacak. Ürünlerinizi dilediğiniz gibi sosyal medya üzerinden pazarlamayı öğreneceksiniz. 

Sosyal medyadan satış süreci hem eğlenceli hem de kritik bir süreçtir. Bu sürecin nasıl yürümesi gerektiğini, online mağazanızı nasıl yönetmeniz gerektiğini sosyal medya danışmanlığı desteği alarak öğrenebilir, kendinizi sınırsızca geliştirebilirsiniz. 

[widget-137]

Yorum Yap