Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyada Satış Nasıl Yapılır?

Müşterilerinize Ulaşmak ve Satış Oranlarınızı Arttırmak İçin Bunları Deneyin! – Sosyal Medyada Satış Yapmak İsteyenler İçin Öneriler

Sosyal medya bir işletme için yalnızca marka bilinirliği ve görünürlük sağlamak adına kullanılabilecek bir araç değildir. Günümüzden sosyal medyada satış yapmak gerek bireysel kullanıcılar gerekse işletmeler için önemli bir gelir kaynağı olabilir. Araştırmalar sosyal medyanın ürün satışı ile gelir elde etmek için en iyi 5 pazarlama kanalından bile olduğunu göstermektedir.

Peki sosyal medyada satış nasıl yapılır? Sosyal medyadan ürün satışı ile ciddi bir gelir elde etmek istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? Sosyal medya satış stratejinizi geliştirecek öneriler almak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin!

Kitleniz Neredeyse Orada Olun! – Sosyal Medyada Satış Nasıl Yapılır?

Sosyal medya satış yapmak için ilk kural, hedef kitlenizin kullandığı platformları kullanmaktır. Sadece Instagram'a kaydolup hedef B2B müşterilerinizi orada bulmayı bekleyemezsiniz. İlk olarak, hedef demografinize bakın ve en aktif oldukları yerleri bulmaya çalışın. Her yerde olmayı seçebilirsiniz, ancak bu daha fazla zaman, emek ve bütçe gereksinimi doğuracaktır.

Bir B2B hedef kitlesini hedefliyorsanız, LinkedIn iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir, çünkü her birinin geniş bir kullanıcı tabanı vardır. İlginç bir şekilde, Sprout Social, 18-29 yaş grubunun LinkedIn de dahil olmak üzere tüm popüler sosyal medya platformlarına hakim olduğunu tespit etti. Bu da gençleri hedefleyen bir sosyal medya satış stratejisinin tüm platformları kapsayacak şekilde genişlemesi gerekebileceğini gösteriyor.

Anahtar deliği, hedef kitlenizin en aktif olduğu yeri keşfetmek için mükemmel bir araçtır. Rakiplerinizin kampanyaları için kullandığı popüler bir hashtag seçebilir ve ardından sosyal medya analiz araçlarını kullanarak hangi platformlara odaklanmanız gerektiğine dair araştırma yapabilirsiniz.

Influencer’larla Çalışın! – Sosyal Medyadan Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Eğer sosyal medyadan satış yapmak istiyorsanız eminim Influencer pazarlamacılığı daha önce duymuşsunuzdur. Bu kadar popüler olması kesinlikle bir yutturmaca değildir, aksine Influencer pazarlama gerçekten etkili olduğu için bu kadar kullanılır. Sosyal medya kullanıcılarının %40’ına yakını satın alma söz konusu olduğunda takip ettikleri Influencer’ların yönlendirmelerinden etkilenmektedir.

Araştırmalar ayrıca, insanların Influencer’lara duydukları güvenin, arkadaşlarına duydukları güven ile karşılaştırılabilir olduğunu buldu. Bu, markanızı ve ürünlerinizi sosyal medya fenomenleri aracılığıyla tanıtmanın satışları artırma olasılığının çok yüksek olduğunu gösterir. Öyle ki bazı durumlarda sosyal medya satışlarına etkisi %600'e varabilmektedir.

Sadık Müşterilerinizi Marka Savunucularına Dönüştürün! – Sosyal Medyada Satış Nasıl Yapılır?

Ürünlerinizi gerçek insanları kullanarak tanıtmak istiyorsanız, her zaman Influencer’lara güvenmek zorunda değilsiniz. Mevcut müşterilerinizi ücretsiz ürünler ve indirimler karşılığında ürünlerinizi tanıtmaya ikna edebilirseniz etkili marka savunucuları olabilirler. Sosyal medyada markanız veya ürün adınızla ilgili anahtar kelime ve hashtag aramaları yapmak, markanız hakkında halihazırda içerik yayınlayan kişileri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin sattığınız ürünlere dair bir arama yapın. En iyi gönderilerde muhtemelen daha önce çalıştığınız Influencer’ları göreceksiniz. Ancak biraz daha aşağı kaydırdığınızda sıradan kullanıcılarla karşılaşabilirsiniz. Eğer gerçekten iyi görseller ve cümlelerle ürününüz hakkında bir paylaşım yapıyorsa neden onunla iş birliği yapmayasınız?

[widget-137]

Yorum Yap