Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Görünürlüğü Nasıl Artırılır?

Sosyal Medyada Görünürlük Bu Kadar Önemli Mi? - Sosyal Medya Görünürlüğü

Kendisini paylaşımlarıyla ifade etmeyen kimsenin kalmadığını düşünürsek, sosyal medya epey önem kazanmış mecralardan biridir diyebilirim. İşte bu yüzden sosyal medya görünürlüğü önemsenmesi gereken konulardan biridir. Sosyal medyada görünürlük ne anlama gelir ve size tam olarak ne kazandırır? Neden görünür olmanız gerektiğini bilirseniz hamlelerinizi sağlam bir şekilde yapabilirsiniz. 

Sosyal medyada görünür olma isteği genellikle markaların istediği bir durumdur. Fakat fenomen olmak isteyen şahsi hesap sahipleri de sosyal medya görünürlüğü ile ilgilenirler. Peki nedir bu sosyal medya görünürlüğü diye soracak olursanız; sosyal medyadaki varlığınızı birçok kişiye ulaştırmak, paylaşımlarınızı çok kişinin görmesini ve etkileşim almasını sağlamak olarak ifade edebilirim. Sosyal medya görünürlüğü için neler yapmalısınız, biliyor musunuz? Sizin için detaylardan bahsetmek istiyorum ama öncesinde neden görünürlük konusunu önemsemeniz gerektiğini anlatayım.

Sosyal Medyada Görünür Olma Neden Önemli Bir Detaydır?

Bir marka ya da kurumu temsilen sosyal medya hesabı yönetiyorsanız, bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştiriyorsanız sosyal medyada görünürlük arttırma yollarını bilmelisiniz. Çünkü bu sayede güven kazanabilir, ürünlerinizin daha hızlı satılmasına destek olabilirsiniz. 

Fenomen olup kitlelere hitap etmek gibi bir hayaliniz varsa ve özel çalışmalarla içerik üretici olmak istiyorsanız da sosyal medyada görünürlük için yapmanız gerekenleri bilmek isteyeceksiniz. Eğer gizli bir hesap açıp sadece bir avuç takipçiyle vakit geçirmek ve iletişimde kalmak istiyorsanız görünürlük konusunu pek önemsemeyebilirsiniz, fakat bu durumda bile takipçileriniz tarafından görünür olmanın daha iyi olacağını bilirsiniz. Bir içerik oluşturup paylaştığınızda bunu kendiniz için değil, takipçileriniz için yaparsınız. Görünmedikten sonra çok da bir anlamı olduğunu düşünmeyebilirsiniz. 

İşte tüm bu sebeplerden ötürü sosyal medyada görünür olmak önemli konulardan biridir. Size anlatacağım birkaç püf noktayla sosyal medyada görünür olma çabanız sonuca erişebilir ve çok daha iyi bir profil oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medyada Görünürlük Arttırma Yöntemleri

Instagram görünürlük arttırma konusu birçok insanın merak ettiklerindendir. Fakat sadece Instagram’da değil, tüm sosyal medya platformlarında görünürlük bir hayli önemlidir. Markanızın ve profilinizin güçlenmesi için bu şarttır. Ayrıca dijital pazarlama çalışmalarınızda da önemli bir konudur. Öyleyse sosyal medya görünürlüğü nasıl arttırılır? İşte size birkaç yöntem:

  • Yeniliklere Adapte Olmak

Sosyal platformlar değişir ve gelişir. Bu değişime ayak uydurursanız sosyal medyada görünür olma olasılığınız artar. En çok hikayeler görülmeye değer olmaya başladıysa bol hikaye paylaşmak, video içerikler seviliyorsa video üretimi yapmak sizi yeniliklerle bütünleştirir ve görünür olmanızı destekler.

Rakiplerinizin neler yaptığını analiz etmek de iyi bir fikirdir, ancak sizin de onlarla aynı paylaşımlara yönelmeniz anlamına gelmiyor. Siz öncelikle nasıl bir takipçi kitlesi yarattıklarını, çalışmalarını nasıl yönettiklerini gözlemleyin, yenilikçi içeriklerinizi ortaya çıkarmaya başlayın. 

  • Reels’e Önem Vermek

Yenilik demişken, son dönemde çok fazla revaçta olan Reels çalışmalarına yönelmek sizi görünür yapacaktır. Sosyal medyada görünür olmak istiyorsanız en çok izlenenlerin arasına girmekten daha iyi bir seçenek olamaz. 

  • Etkileşime Yönlendirmek

Bir içerik paylaşımı yaptığınızda etkileşimler sosyal medya görünürlüğünüze etki edecektir. Instagram hikayelerinizde kullanacağınız etiketler, anketler, interaktif soru kutucukları etkileşimlerinizi arttırır. Profil akışınızda yer alan gönderilerinizde de yorumlar almak, beğenileri arttırmak, kaydedilmek gibi etkileşim türleri sosyal medyada görünürlük arttırma çabanızı destekleyecektir. Youtube, LinkedIn ve Facebook gibi platformlarda beğenme ve yorum yapma davranışları önemlidir. Twitter’da ise mention alma ve Retweet edilme davranışları sayesinde etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz. Böylece sosyal medya görünürlüğü kazanabilirsiniz. 

  • Birkaç Kelime Uzunluğunda Yorumlar Almak

Yorum almanın etkileşimleri arttırdığından bahsettim ama sadece tek bir kısa kelimeden ya da emojiden oluşan yorumlar spam kabul edilmeye başlandı. Bu yüzden aldığınız yorumların birkaç kelimeden oluşan cümleler olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için gönderilerinizde soru sorup “yorumda yanıtlayın” benzeri bir istek cümlesi kullandığınızda takipçilerinizin yorumlarıyla görünürlük kazanabilirsiniz. 

  • Kaydet Seçeneğine Yönlendirebilmek

Etkileşimlerin en büyüğü Kaydet seçeneğiyle gerçekleşiyor. Özellikle Instagram görünürlük arttırma çalışmalarında sosyal medya kullanıcılarına gönderilerinizi olabildiğince kaydettirmelisiniz. Bunun için ilgi çekici, fayda sağlayıcı ve her zaman açıp okunabilecek içerikler üretmeniz önemlidir. 

Sosyal Medyada Göze Çarpan Markalardan Biri Olabilirsiniz!

Sosyal medyada görünür olma pahasına yaptıklarınız kafa karıştırıcı olursa ters bir etki de doğabilir. Bu yüzden yukarıda bahsettiğim tehlikesiz ve olması gereken yolları uygulamalısınız. Etkileşimleriniz eskiye oranla biraz bile arttığında, profilinizin çok daha farklı kitlelere gösterileceğini de bilmelisiniz. Çünkü sosyal medya algoritmaları kullanıcı odaklı çalışıyor. 

Sosyal medya görünürlüğü için yapmanız gerekenleri istekle, odaklanarak, deneyimli kişilerden yararlanarak uyguladığınızda başarıya ulaşmak için herhangi bir engeliniz kalmayacak. O halde kendinizi göstermenizin ve sosyal medyada görünür olmanızın tam sırası!

[widget-137]

Yorum Yap