Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Geçmişten Günümüze Sosyal Medyanın Gelişimi

Sosyal Medya Platformları Yıllar İçinde Nasıl Şekillendi? – Geçmişten Günümüze Sosyal Medya Süreçleri

İletişimde kalmak, profesyonel çalışmalar yürütmek, eşimizin-dostumuzun keyifli anlarına şahit olmak için kullandığımız sosyal medya geçmişten günümüze epey evrim geçirdi. Günümüzde sosyal medya kullanımı, bundan 15 sene öncesine bakıldığında çok farklı bir hale geldi. Olumlu ya da olumsuz pek çok değişimin ve dönüşümün yaşandığı bu süreçlerde neler oldu, merak ediyor musunuz?

Geçmişten günümüze sosyal medya çalışmalarının bu denli değişmesi ve gelişmesi, farklı sonuçları da beraberinde getirebiliyor. Kimileri eski sosyal medya yapılarını geri isterken kimileri de günümüzde sosyal medya çalışmalarını çağa ayak uydurma açısından daha uygun buluyor. Öyleyse geçmişten günümüze sosyal medya hakkında sizinle birkaç önemli detay paylaşmak istiyorum. 

Geçmişten Günümüze Sosyal Medya Değişimi ve Gelişimi Hakkında Önemli Detaylar!

Günümüzde sosyal medya, gelişmiş yapısı ve daha da gelişen algoritmalarıyla hepimizin hayatını etkiliyor. Sevdiğimiz yanları olduğu gibi sevmediğimiz yanları da bulunan sosyal platformlar değişimlerini şu önemli başlıklarla gösteriyorlar:

Yapay Zekanın Gelişmesi

Son yıllarda çok fazla konuşulan yapay zeka kavramı, eskiden bu kadar konuşulmuyordu. Zamanla gelişen ve insan zekasını taklit ederek onunla yarışan yapay zeka ile birçok sosyal medya platformunun yapısı oluşturuluyor. Geçmişten günümüze sosyal medya kullanımı ile ilgili büyük değişimin sebebi olan yapay zekanın daha ne kadar ilerleyeceğiyse merak konusu…

Arama Algoritmalarının Gelişimi

Sosyal medya gelişimi son on yılda çok farklı bir noktaya eğilmeye başladı. Kullanıcı deneyiminin önem kazanması ve doğru sonuçların gösterilmesi noktasında hem arama motorlarının hem de sosyal medya aramalarının algoritmaları gelişim gösterdi. Sosyal medyanın tarihsel gelişimi açısından iyi bir adım olan algoritma gelişimi sayesinde dijital pazarlama çalışmaları da hız ve kolaylık kazandı.

Sosyal Ağların Reklam İşbirliklerinin Artması

Geçmişten günümüze sosyal medya değişimlerinin en büyüğü reklam ve pazarlama sektöründe yaşanıyor. Fenomen sosyal medya hesapları üzerinden ya da platformların reklam verme özelliklerinden yararlanarak firmaların hedef kitlelere ulaşmaları kolaylaşıyor. Günümüzde sosyal medya gelişiminin buralara kadar gelebileceğini kim tahmin edebilirdi ki?

Video Paylaşım Faktörünün Gündeme Gelmesi

Daha az veri kullanımını destekleyerek telefonlarımızın işini kolaylaştıran 0.facebook.com’dan video verilerinin kapladığı hacme kadar nasıl bir büyüme sağlandığını siz düşünün! Günümüzde sosyal medya kullanımı video içerikleri olmadan düşünülemez hale geldi. Bu yüzden büyük verilerin kullanımını destekleyen sosyal medya platformları ve mobil cihazlar ortaya çıktı. Geçmişten günümüze sosyal medya kullanımı işte böyle değişimlere de fırsat veriyor.  

Yaratıcılığın Artması

Artık herkes birer içerik üretici oldu! Bir içeriğin üretilme aşamasında herkes yer alabiliyor. Üstelik basit araçlar kullanılarak bu süreç yürütülebiliyor. İşte bu yüzden fazla özgüven de yok değil! İçerik üretebileceğini düşünen birçok kişi sosyal medya içerik üretici hesabı açarak ilerlemek istiyor fakat işler istediği gibi gitmediğinde pes edebiliyor. İşte bu konu da geçmişten günümüze sosyal medya kavramının değişimini gözler önüne seriyor. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmadığı dönemde içerik üretmek için değil, tanıdıklarla iletişimde kalabilmek için hesaplarımızı açıyorduk.  

Odaklanma Sürelerinin Kısalması

Geçmişten günümüze sosyal medya kavramının değişimleri beyin yapımızda da farklılaşmaya yol açmaya başladı. Eskiden bu kadar fazla bağımlılık yaratmayan sosyal medya kullanımı ile günümüzde sosyal medya kullanımının yarattığı bağımlılık hali tabii ki bir fark olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Uzmanlara göre artık odaklanmamız gereken işlere odaklanabilme becerilerimiz eskiye oranla epey düşmüş durumda. Sosyal medyanın tarihsel gelişimi her zaman olumlu etkilere sahip değil!

Günümüzde Sosyal Medya Çok Daha Dikkatli Kullanılmalı!

Sosyal medya gelişimi ve kullanıcıların davranışları uzmanlar tarafından incelendiğinde ortaya çok ilginç sonuçlar çıkabiliyor. Olumlu ve olumsuz yanları olan bu durumdan korunmak, olumlu süreçleri desteklemek için sosyal hesapları kullanma konusunda dikkatli olmalısınız. Bilinçli bir sosyal medya kullanıcısı olduğunuzda zararlı etkileri en aza indirebilirsiniz.

Marka sahibiyseniz ya da sosyal medya üzerinde profesyonel çalışmalar yürütüyorsanız, günümüzde sosyal medya kullanımı sizin için olumlu taraflarını gösterecektir. Markanızı büyütmek istiyorsanız sosyal medyanın gücünü yadsımamalısınız. 

[widget-137]

Yorum Yap