Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Telefonda Satış Teknikleri

Merak Edenler İçin Telefonda Satışın Püf Noktaları

Satış ve pazarlama alanında çalışanlar bilirler; sıcak satış ve soğuk satış olarak adlandırılan iki tür satış çeşidi bulunuyor. Telefonda satış teknikleri konusu ise soğuk satışın alanına giriyor. Telefonda satış yapma konusunda zayıf kaldığınızı ve bilgi edinmeniz gerektiğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda telefonda satış teknikleri konusuna değinecek, telefonda satış püf noktaları hakkında konuşacağız.

Satış yapmak başlı başına zor bir iştir. Müşterilerin beklentilerini karşılayacak olan fikirleri bulmak ve onları satışa yönlendirmek her zaman kolay olmayan bir süreci kapar. Üstelik bunu bir de telefondan yapıyorsanız işler iyice zorlaşabilir. Fakat telefonda satış teknikleri sizi bu durumdan kurtarmak için vardır. Başarıya ulaşan bir telefonda satış temsilcisi olmak istiyorsanız tüm sürece hakim olmalı, telefonda satış kapatma teknikleri neler bilmelisiniz. Müşterileriyle etkili bir iletişim içinde olmak isteyen ve satışlarını artırmayı planlayan müşteri temsilcileri için bazı önerilerim var.

Telefonda Satış Yapabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Müşterilerinizi etkilemek ve onlara ürün satışı gerçekleştirebilmek için bazı temel kavramlara hakim olmalı, bunları başarıyla uygulayabilmelisiniz. Böylece hızlı sonuçlarla amacınıza ulaşmanız mümkün hale gelir. Bu temel kavramlar etkili bir iletişim dili kullanmak, ürüne hakim olmak, ürünün çarpıcı yönlerini vurgulamaktır. Öyleyse telefonda satış teknikleri hakkında yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunda önerilere bir bakalım: 

Müşterilerinizi Etkileyecek Bir İletişim Dili Kullanın

Tıpkı sıcak satış yapıyormuş gibi davranmanız ilk altın kural. Müşterilerinizi telefonda da etkilemek istiyorsanız mutlaka sıcak ve samimi davranmalısınız. Neşeli ses tonunuzla güler yüzlü biri olduğunuz imajını kolayca çizebilirsiniz. Fakat bunu yaparken resmi bir dil kullanmayı elden bırakmayın. Samimi olacağım diye telefonun diğer ucundaki kişinin müşteriniz olduğunu unutmadan hareket edin. 

Neden Telefonda Kalmaya Devam Etsinler?

Siz satışınızı gerçekleştirmeden önce kurduğunuz iletişim dili müşterilerinizi sıkabilir veya etkilemeyebilir. Bu nedenle müşterilerinizin telefonda kalma süresi kısalabilir, hatta hemen kapatıp ürünü almaktan vazgeçebilirler. İşte buna sebep olmamak için ürününüzün veya hizmetinizin faydalarından bahsedin. İlk anda öyle çarpıcı vurgular yapın ki, telefonun diğer ucundaki müşteriniz sözünüzün arkasını da merak etsin, ürününüzü dinlemek istesin. Ürününüz hangi önemli ihtiyacı karşılayacak? Müşteriniz bunu bilmeli. 

Önden Hazırlığınızı Yaptınız Mı?

Telefonda satış teknikleri arasında önemsiz gibi görünse de planlama aslında en gerekli süreçlerden biridir. Telefonunuzu kaldırmadan önce planlama ve bir ön hazırlık sürecine girmiş olmanız gerekir. Hedef kitlenize yönelik en etkili satış tekniklerini kullanabilmeniz için iyi analizler yapmalı, hangi vurguları yapmanız gerektiğini önden planlamalısınız. Başarıya ulaşmak için doğaçlamadan kaçının. Satış sürecinizi kolayca atlatmak için ön hazırlık, telefonda satışın püf noktaları arasında bulunuyor. 

Güven Hissi Yaratın!

Ürününüzü veya hizmetinizi tanıtırken kullandığınız ifadelerin etkileyici olmasını sağlayan bir yöntem de güven hissi yaratmaktır. Daha önce ürünü tercih edenlerin memnuniyet oranlarından bahsedebilir, güvenli bir firma olduğunuzun vurgusunu yapabilirsiniz. Etkileyici ses tonunuzu da işin içine eklediğinizde sizden satın almayacak bir müşteri olabilir mi?

Telefonda Satış Eğitimi Alın!

Telefonda satış teknikleri ana hatlarıyla bildiğiniz konuları içeriyor olabilir. Fakat siz bildiklerinizi kolayca nasıl uygulayabileceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda telefonda satış teknikleri eğitimi almak, amaca yönelik çalışmalarınızı hızlandırmanız açısından önemlidir. Kaliteli eğitim programlarından yararlanarak iyi bir telefonda satış temsilcisi olabilir, kendinizi fazlasıyla geliştirebilirsiniz.

İyi Bir Satış Uzmanı Olabilirsiniz!

Sesinizi etkileyici bir şekilde kullanmak, ürünün doğru özelliklerine vurgu yapmak, başarısızlığı da göze almak sizi iyi bir tele satış temsilcisi yapacak. Eğer bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsanız telefonda satış teknikleri eğitimi almakla işe başlayabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi ifade edebilir, diksiyonunuzu nasıl düzeltmeniz gerektiğini bilebilir, müşterilerle diyalog halindeyken neler yapmamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Telefonda satışın püf noktaları mutlaka bağlı olmanız gereken bazı yazısız kuralları içeriyor. 

Telefonda satış temsilcisi olmak zor gibi görünse de işin püf noktalarını bildiğiniz takdirde sizi o kadar zorlamaz. Bildiklerinizle, kolayca halledebileceğiniz bir sürece girmiş olursunuz. Kendinizi iyi bir satış uzmanı olarak görmek, gün geçtikçe yükselmek istiyorsanız satış alanındaki diğer eğitimlerime de göz atabilirsiniz. Her alanda iyi bir satış temsilcisi olmanız mümkün. 

[widget-132]

Yorum Yap