Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Pazarlama Faydaları Nelerdir?

Pazarlamanın Sağladığı Faydalar Hakkında Merak Ettikleriniz

Bir ürün veya hizmet sahibiyseniz pazarlamanın sağladığı faydalar nelerdir, pazarlama faydaları nelerdir gibi soruların aklınızda dolanıp durması çok normal. Pazarlamanın gerekli olup olmadığını bilirseniz, pazarlamayı nasıl yapmanız gerektiği konusunda ayrıntılara hâkim olursanız markanız için en doğru çalışmaları yapabilirsiniz. 

Pazarlama kavramı bir mal veya hizmeti duyurmak ve onu müşteriler tarafından cazip hale getirmek için çok uzun zamandır kullanılan etkili bir yöntemi ifade eder. Pazarlama faydaları ürününüzün satışına giden yolu sağlamlaştıran kavramlardır. Özellikle pazarlamanın 4 temel faydası göz önünde bulundurulduğunda, pazarlamanın neden gerekli olduğuna dair aklınızda net bir fikir oluşabilir. O halde pazarlama faydaları nelerdir?

Pazarlama Fayda Türleri

Bir ürün veya hizmetin pazardaki yerini belirlemek, doğru stratejilerle potansiyel müşterilere erişmek temel olarak bir pazarlama uzmanının yaptığı iştir. Öyleyse pazarlamanın faydaları da bulunmalı. Mutlaka yapılması gereken pazarlamanın birçok açıdan faydası bulunur. Biraz bu faydalara göz atalım ve pazarlama faydaları nelerdir diye merak eden herkesin aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Pazarlama Fayda Türleri:

 • Yer Faydası
 • Şekil Faydası
 • Zaman Faydası
 • Mülkiyet Faydası
 • İtibar Faydası

Pazarlama faydaları yukarıdaki seçeneklerden oluşuyor. Ürün veya hizmetin pazarlanmasının yukarıdaki faydalarla değerlendirilmesi etkili bir satışa doğru götürebilir. 

 • Yer Faydası

Pazarlamada yer faydası, hizmetinizin müşterilerinize ulaştırılabilir olmasını ifade eder. Hedef kitlenizden uzakta üretilen ürünün veya oluşturulan hizmetin doğru yere ulaşması önemli bir pazarlama faydasıdır. Pazarlamada yer faydası, satışlarınızın yüksek veya düşük olmasını belirleyen faktörlerden biridir. 

 • Şekil Faydası

Pazarlamada şekil faydası, tüketicilerin istek ve beklentileri doğrultusunda üretilen ürünün boyutu ve şekliyle ilgilidir. Pazarlama departmanının yaptığı hedef kitle analizleri sonucunda belirlenen şeklin üretilmesi sonucunda pazarlamanın şekil faydası ortaya çıkar. Kullanıcı deneyimleri, istek ve beklentileri şekil faydasını yapılandırır. Üretilecek olan ürünlerin şekil ve boyut bilgisi, pazarlama departmanından alınır. Tüketici istekleri göz önüne alınarak gerçekleştirilir.

 • Zaman Faydası

İstenilen her an, her mevsimde üretilemeyen ürünlerin zamanı geldiğinde tüketiciyle buluşabilmesi ve satılabilmesi pazarlamanın zaman faydasıyla ilgilidir. Zamanı gelene kadar o ürünü belirli bir yerde güvenle depolamak, muhafaza etmek ve talep edildiğinde de ortaya çıkarıp sunabilmek zaman faydasını ifade eder. 

 • Mülkiyet Faydası

Ürettiğiniz ürünün mülkiyeti sizindir. Fakat siz bu ürünü satmak istiyorsunuz. Öyleyse mülkiyet faydası gereği malınızın tamamen tüketicinin mülkiyetine geçmesi, pazarlamanın mülkiyet faydası olarak karşımıza çıkar. 

 • İtibar Faydası

Pazarlamanın 4 temel faydası dışında bir de itibar faydası bulunuyor. Üretilen bazı malların ihtiyaç yerine itibarı hedef alması sonucu ortaya çıkan bir kavramdır ve pazarlamanın beşinci faydası olarak değerlendirilir. Az gelişmiş ülkelerdeki tüketicilerin bazı malları satın alarak itibar kazanmaya çalışması, pazarlamada itibar faydasını önemli bir fayda haline getiriyor. 

Pazarlama faydaları nelerdir diye soranlar için ayrıntılarıyla açıkladığım faydalara göz attığınızda ürünün veya hizmetin tüketiciyle buluşmasının ne kadar önemli olduğunu da anlayabilirsiniz. Doğru stratejileri belirlediğinizde pazarlamanın faydaları birer etkin araç niteliğinde olacaktır.  

Peki Ya Dijital Pazarlamanın Faydaları?

Pazarlama çok geniş bir alan. Bu geniş alanın kapsama alanına dijital pazarlama da giriyor. Peki o zaman dijital pazarlama faydaları neler olabilir? Pazardaki yerini güçlendirmeye çalışan firmaların muhakkak dijital pazarlama yararları hakkında bir fikirlerinin olması gerekiyor. Özetle dijital pazarlama yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Müşteriye istediğiniz mesafeden ulaşabilirsiniz. Markanızın bilinirliği artar. 
 • Potansiyel müşterilerinizin size ulaşması kolaylaşır ve sizi tercih etmeleri için bir sebepleri olur. 
 • Maliyetler düşer ve daha masrafsız bir pazarlama yöntemi izlemiş olursunuz. 
 • Çok daha hızlı sonuçlar alınabilmesinin yolu dijital pazarlamadan geçer.
 • Hedef kitlenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Haksız rekabetler ortadan kalkar ve rakiplerinizle eşit bir başlama noktasından varışa ulaşabilirsiniz.

Pazarlamanın Faydaları Hakkında Daha Fazla Bilgiye Erişin!

Bu sektörde yeniyseniz ve bilmeniz gereken sınırsız bilgi olduğunu düşünüyorsanız satış ve pazarlama alanında kendinizi geliştirebileceğiniz çok fazla eğitim bulabilirsiniz ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Pazarlamanın sağladığı faydalar nelerdir daha ayrıntılı öğrenmek istiyorum ve kendi stratejilerimi belirlemek istiyorum diye düşünüyorsanız mutlaka pazarlama yönetimi eğitimi almalısınız. 

Firmanızın ve markanızın büyümesi, bilinirliğinin artması ve dijital pazarda da yer edinmesini isteyip nereden başlamanız gerektiğine emin olamıyorsanız pazarlama danışmanlığı hizmeti alabilir, en doğru stratejileri fark edebilirsiniz. Böylece pazardaki konumunuzu sağlamlaştırmanız mümkün.

[widget-132]

Yorum Yap