Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Satışta İkna Teknikleri

Doğru Yöntemlerle Müşterilerinizi Kolayca İkna Edin!

İnsanların bir ürünü veya hizmeti neden almaları gerektiğini bilmeye ihtiyaçları var. Bunun yanında bir de ikna edilmeye hevesliler. İkna edilmek için gözünüzün içine bakan bir müşteriye neler söylersiniz? Satışta ikna teknikleri hakkında fikir sahibi olduğunuzda müşterilerinize neler söylemeniz gerektiğini tam anlamıyla bileceksiniz ve ürününüzü/hizmetinizi kolayca satabileceksiniz. 

Bir satış uzmanı için satışta ikna cümleleri önemlidir. Öyle ifadeler kullanmalıdır ki müşterinin ihtiyacı olmayan bir ürünü bile satabilmelidir. İşte bunu yapabilmek için çeşitli teknikler bulunur. Müşteriyi ikna etme teknikleri diye adlandırabileceğimiz bu teknikler mutlaka her satış ve pazarlama uzmanının bilmesi gereken ikna yöntemleridir. 

İnsanların satın alma davranışlarını yönetmeyi amaçlayan müşteri ikna yöntemleri ile fark ettirmeden satışlar gerçekleştirebilirsiniz. İnsanların bir ürüne ihtiyaçları yoksa bile, onların o ürüne gerçekten ihtiyaçları olmuş gibi davranabilir, psikolojilerini yönetebilirsiniz. Dolayısıyla hedefinizde bile olmayan yepyeni bir müşteriye satış yaparak firmanıza değer katarsınız. 

Satışta ve pazarlamada ikna teknikleri kullanılarak rakiplerin önüne geçilebilir, ciro artışı sağlanabilir. Öyleyse satışta ikna teknikleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmeniz için bu yazı size iyi gelecek. 

Psikolojik İkna Teknikleri Neler?

Pazarlamada ikna edici sözler kullanılarak ürünlerin cazibesi artırılabilir, müşterilerin ilgisi çekilebilir. Bu yolla yapılan satışlar satış ekiplerini bir hayli sevindirir. Temel ikna teknikleri hakkında fikir sahibi olursanız başarılı bir şekilde satışlarınızı gerçekleştirebilir, hedef kitlenizi büyütebilirsiniz. 

Psikolojik ikna teknikleri kullanımı etik mi diye merak ediyor olabilirsiniz; tüm satış ve pazarlama uzmanları tarafından uygulanan bu yöntem genel olarak etik kabul ediliyor. Kimseye zorla bir şeyler satmak elbette ki mümkün değil. Müşteriler satışta ikna teknikleri kullanılarak etkilenseler de kendi istekleriyle bir ürün veya hizmete ulaşırlar. Bu sebeple satışta ikna teknikleri aslında herhangi bir kandırmaca içermiyor. Peki, psikolojik olarak satışta ikna teknikleri neler?

Zıtlık İlkesi

Satışta ikna teknikleri arasındaki birçok seçenekten biri de zıtlık yaratmaktır. Müşterinizi etkili bir şekilde ikna etmek istiyorsanız öncelikle satacağınız ürünü parlatmak yerine daha düşük kalitedeki ürünleri sunarak konuşmanıza başlayabilirsiniz. Ardından ürününüzün kalitesiyle diğer ürün kalitelerini karşılaştırarak etkili bir dil kullanabilirsiniz. Fiyat konusunda da işe yarayan bu yöntemde daha yüksek ücretli ürünlerden bahsedip ardından satmak istediğiniz ürüne gelirseniz, müşterinize daha uygun fiyatlı gibi gelecek. 

Kıtlık İlkesi

Müşterinizi kısa sürede etkiniz altına almak istiyorsanız kıtlık ilkesini muhakkak kullanmalısınız. Psikolojik ikna teknikleri arasında en fazla etki uyandıranlardan biri olan kıtlık ilkesinde müşteriyi harekete geçirmek amaçlanır. O üründen az miktarlarda bulunduğunu ifade ettiğinizde veya bitmek üzere olduğunu belirttiğinizde müşterilerin daha hızlı aksiyon aldıklarını görebilirsiniz. 

Karşılıklılık İlkesi

Temel ikna teknikleri arasında bulunan karşılıklılık ilkesinde müşterinizin karşılığını vermesi gereken bir durum yaratırsınız. Çevrenizde gördüğünüz bazı satış kampanyaları tam da bu amaca yöneliktir. Tadım stantlarındaki durum veya bir alana bir bedava kampanyaları karşılık yaratmak adına iyi fikirlerdir. Müşterinizde yaratacağınız izlenim iyi bir satış uzmanı olmaksa ve tanıttığınız ürünü başarıyla satmak istiyorsanız bir karşılık yaratın.

Sosyal Kanıt Tekniği

Satışta ikna teknikleri sadece sözel olmak zorunda değil. Dijital mecralardaki yorumlarla da bir ürünün satış ve pazarlaması yapılabilir. Ürün veya hizmetin diğer kullanıcılar tarafından da beğenildiğini, çok etkili bir ürün olduğunu vurgulamak isteyen kişiler tarafından sosyal kanıt tekniği kullanılabilir. Bu teknikte kullanıcıların beğenileri ve yorumları göz önüne serilir, potansiyel müşterileri çekmek böylece kolaylaşır. Bunun için sahte yorumlar ve beğeniler kullanan markalar da bulunabilir. 

Çağrışım Yöntemi

Müşterilerinizin ürün veya hizmet hakkında olumlu hisler beslemesini ve böylece o ürünü tercih etmesini istiyorsanız çağrışım yöntemini kullanabilirsiniz. İyi hisler uyandıran bir konuyla, kişiyle, durumla ürününüzü bağdaştırdığınızda müşterilerinizin o ürüne ilgi gösterdiğini fark edebilirsiniz. Pozitif bir duruş sergileyerek bu etkiyi uyandırabilirsiniz. Müşteriyi ikna etme teknikleri arasında bulunan çağrışım yöntemi günümüzde influencerlar yardımıyla uygulanıyor diyebilirim. Çünkü insanlar sevdikleri bir ünlünün ya da influencerın tanıttığı bir ürünü almaya meyilli olabilirler. O ürün olumlu çağrışım yapar ve müşterileri çeker. 

İkna Tekniklerini Doğru Kullanarak Satışlarınızı Artırabilirsiniz!

Müşteri ikna yöntemleri aslında saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Temel amaç müşterinin ürüne veya hizmete ihtiyacının olduğunu hissetmesini sağlamaktır. Yukarıda bahsettiğim ikna teknikleri en çok kullanılan ve en güçlü ikna teknikleri arasında yer alıyor. Çok daha fazla yöntemi kullanarak müşterilerinizi ürününüze çekebilir, satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Satış ve pazarlama alanında kendinizi iyi yerlerde gören bir satış uzmanıysanız ve daha fazla gelişmek istiyorsanız satış ve pazarlama eğitimleri alabilir, ikna teknikleri hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Böylece ürününüzü ve markanızı çok daha fazla kişinin konuşmasına katkı sağlarsınız. 

[widget-132]

Yorum Yap