Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Uzmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

İşinizi Sosyal Medyaya Taşıyacak Uzmanı Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olmalı!

Geçmiş yıllardan farklı olarak günümüzde iş yapmak, bir şirketin kendisini dijital dünyada, özellikle sosyal medyada görünür kılmasını gerektiriyor. Bunun nedeni en temelde, insanların sosyal medyada daha fazla zaman geçirmesidir. Başkalarıyla iletişimde olmak için sosyal medyada vakit geçiren insanlar, satın alma kararlarını da bu şekilde veriyor. Bu da işletmeleri profesyonel bir sosyal medya uzmanı ile çalışmaya itiyor.

Peki destek alacağınız profesyonel bir sosyal medya uzmanı hangi özelliklere sahip olmalı? Sosyal medya uzmanlarının hepsi markanızın bu geçişini idare edecek birikime sahip değil! Bunun için sosyal medya uzmanı seçerken çok dikkatli hareket etmeli ve gerçekten deneyimli birini tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? – Sosyal Medya Uzmanı Özellikleri

Adından da anlaşılacağı gibi sosyal medya uzmanı, bir markanın sosyal medya sayfası veya profili hakkında her işi halleden kişidir. Markanın hedef kitlesiyle ilişkiler kurmak ve takipçi çekmek için bir strateji oluşturmaktan ve uygulamaktan sorumludurlar. Ayrıca, özellikle reklam kampanyaları veya iş birlikleri söz konusu olduğunda, Influencer’lara ulaşan ve marka yerine onlarla iletişim kuran kişilerdir. Bunun yanı sıra sosyal medya uzmanı;

 • Bir sosyal medya stratejisi geliştirmek.

 • İçerik oluşturma, yayınlama ve planlama.

 • Sosyal medya kampanyalarının ölçülmesi, geliştirilmesi ve uygulanması.

 • Sosyal medya hesaplarının topluluk yönetimi.

 • Sosyal medya temel performans göstergelerinin (KPI'lar) takibi ve analizi gibi hususlardan da sorumludur. 

 • Markanın amaç ve hedeflerini gerçekleştirmek ve karşılamak için tasarım, ürün, pazarlama ve halkla ilişkiler ekipleriyle iş birliği yapar.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olmalı? Sosyal Medya Uzmanında Aramanız Gereken Nitelikler

Eğer gerçekten işletmenizi zirveye taşıyacak bir sosyal medya uzmanı ile çalışmak istiyorsanız sosyal medya uzmanı hangi özelliklere sahip olmalı diye düşünmeniz doğaldır. Bunun için sosyal medya uzmanı nitelikleri üzerinde biraz durmak istedim. Destek alacağınız kişilerde kesinlikle aşağıda saydığım özelliklerin bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

 • Sosyal medya uzmanı dinamik ve yenilikçi olmalıdır. Sosyal medya çok hızlı bir ortamdır, şu anda popüler olabilecek şey sadece birkaç hafta hatta birkaç gün içinde olmayabilir. Bu nedenle, değişen trendlere başarılı bir şekilde adapte olabilen kişilerle çalışmalısınız.

 • Sosyal medya hesaplarının gelişmesini istiyorsanız, takipçilerinizin tüketimi için düzenli olarak yeni bir şeyler yaratabilecek birini seçmelisiniz. Yani sosyal medya uzmanı özellikleri itibariyle yaratıcı ve özgün olmalıdır.

 • Sosyal medyada her detay önemlidir. Görsellerden metne kadar her şey dikkatli bir şekilde oluşturulmalıdır. Ayrıca, yayınlayacağınız bilgilerin güvenilir kaynaklardan gelmesi ve her zaman doğrulanması gerekir. Bu nedenle sosyal medya uzmanınızın titiz ve detaylara önem veren biri olduğundan emin olmalısınız.

 • Bir marka olarak düşüncelerinizi ve puanlarınızı sosyal medyada net bir şekilde iletebilmek, takipçilerinizle etkileşim kurmak ve etkileşimde bulunmak için önemlidir. Sosyal medya uzmanı tam da bu nedenle mesajını net ve etkileyici bir şekilde karşı tarafa iletebilen başarılı bir iletişimci olmalıdır.

 • Markanız için etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturabilecek birine ihtiyacınız vardır. Sosyal medya uzmanı profilinizi ve etkileşimlerinizi analiz edebilmeli ve stratejinizi geliştirecek yeni çözümler sunabilmelidir.

 • Bir sosyal medya uzmanı herhangi bir zamanda birçok farklı veri ve materyali kullandığından, nasıl organize edileceğini bilmelidir. Bu, özellikle birden fazla sosyal medya hesabını yönetiyorsa ve her biri için bir içerik programı oluşturuyorsa geçerlidir.

Yaptığı İşi Bilen ve Seven Bir Sosyal Medya Uzmanı ile Çalışın!

Tabii ki, son ama en önemlisi; yaptığı işi seven bir sosyal medya yöneticisi seçin. Sizi ileriye taşıma ve çevrimiçi işiniz için istediğiniz hedeflere ve sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olma tutkusuna sahip biri ile iş birliği yapmak başarıyı çağırmanız için önemlidir. İşinde en iyiler, çoğu zaman işini en çok sevenlerdir.

Mükemmel bir sosyal medya desteği için sosyal medya uzmanı hangi özelliklere sahip olmalı artık biliyorsunuz. Markanızı hızla sosyal medyaya adapte etmek için siz de profesyonel ve güvenilir bir ekibin desteğine kavuşmak istiyorsanız bana ve ekip arkadaşlarıma her zaman ulaşabilirsiniz.

[widget-137]

Yorum Yap