Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Instagram Keşfet Listesini Nasıl Belirliyor?

Instagram Keşfet Neye Göre Çıkıyor?

Instagram keşfet listesini oluştururken kimi takip ettiğinizi, hangi gönderileri beğendiğinizi ve yorum yaptığınızı takip eder; kullandığınız web siteleri ve uygulamaları izler, bu doğrultuda da ortaya öneriler çıkarır. Eğer aktif bir şekilde kullandığınız bir Facebook hesabınız varsa Instagram oradan da veri çeker. 

Dikkat ettiyseniz Instagram keşfet listesinde ya platform üzerinden yaptığınız aramalarla ilgili ya da genel olarak Google ve Facebook gibi platformlardan yaptığınız aramalarla ilişkili gönderiler karşınıza çıkar. Bu durum aslında reklamlar ve reklam verileriyle de ilgilidir. Doğruluğunu test etmek isterseniz hesabınızın Instagram keşfet listesini kontrol edebilirsiniz.

Instagram Keşfet Listesini Neye Göre Belirliyor?

Instagram keşfet listesinin sinyallerini reklamlardan alıyor demiştik. Yani keşfet akışının arka planında, kullanıcılara ilgilerini çekebilecek içerikleri önermek için Instagram'ın ince ayarlı algoritması çalışıyor. Instagram keşfet neye göre çıkıyor sorusunu, takip ettiğimiz kişiler ve beğendiğimiz gönderilere göre belirlediğini söylüyor.  

Instagram keşfet sayfasını bir kez tıkladığımızda karşılaştığımız gönderilere bir daha ulaşamıyoruz. Çünkü aktif olarak çalışan keşfet akışı sıralama sistemi, gönderileri kişiselleştiriyor ve her seferinde karşımıza yeni içerikler çıkarıyor. Instagram keşfet neye göre çıkıyor sorusunu özetleyecek olursak;

  • Takip ettiğiniz hesapların gönderileri,

  • İlgilendiğiniz konular,

  • Sık sık etkileşimde bulunduğunuz gönderi türleri,

  • Yüksek etkileşim alan gönderiler ve profiller olarak sıralayabiliriz.

Instagram Keşfet Sayfasında Olmanın Faydaları Neler?

Instagram keşfet neye göre çıkıyor, sorusunu detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra şimdi hem işletme profilleri hem de kişisel hesaplar için keşfet sayfasında görünmenin sunacağı avantajlara değinelim. 

  • Instagram keşfet listesinde çıkmak, içeriğinizin çok daha fazla kez gösterildiği ve daha çok kişiye ulaştığı anlamlarına gelir. Bu da size etkileşim olarak geri döner.

  • Instagram keşfette öne çıkmak, takipçilerinizin sayısında büyük bir artış sağlar. Yeni takipçi kazandıkça Instagram hesabınızdan daha fazla dönüşüm alırsınız.

  • Eğer bir işletme profiline sahipseniz ya da kişisel hesabınız üzerinden satış yapıyorsanız ürün etiketleri ve Instagram alışveriş araçları tarafından yönlendirilen bir satış artışıyla karşılaşırsınız.

“Instagram Keşfet’te Görmek İstemediğim Şeyler Çıkıyor”

Instagram keşfet listesine tıkladığınızda hiç de ilgilenmediğiniz ya da arama yapmadığınız konular üzerine gönderilerle mi karşılaşıyorsunuz? Öyleyse Instagram keşfet sıfırlama yaparak görmek istemediğiniz türdeki gönderileri, profilinizden kaldırabiliyorsunuz. Bunun için:

Profil > Ayarlar > Güvenlik > Arama Geçmişini Temizle > Tümünü Temizle > İşlemi Onayla adımlarını takip edip Instagram keşfet listesini sıfırlama yapabilirsiniz. Eğer şu anda Instagram’ın algoritmalarına takılan ilgi alanlarınızın neler olduğunu görmek istiyorsanız da;

Profil > Ayarlar > Güvenlik > Verilere Eriş > Reklam İlgi Alanları > Tümünü Görüntüle adımlarını izleyebilirsiniz.

Instagram Keşfet Listesinde Öne Çıkmak Markanıza Değer Katar…

Instagram keşfet listesini nasıl belirliyor ve keşfet nasıl sıfırlanıyor gibi temel bilgileri sunduktan sonra artık Instagram profilinizde karşınıza çıkabilecek reklamları ve gönderileri belirlemenin yollarını öğrenmiş oldunuz. Instagram’ın sahibi olan Facebook, verilerini reklamcılara daha kolay satmak için kullanıcıları ilgi alanlarına göre kategorilere ayırıyor.

Hangi kullanıcıya hangi reklamı sunacağını da topladığı ilgi alanı, yaş, cinsiyet ve demografik verilere bağlı olarak belirliyor. Dolayısıyla bir marka olarak bu durum sizin avantajınıza oluyor. İş alanınızla ilgili arama yapan kullanıcıların keşfet listesinde çıkmak, size ekstra kazanç, takipçi ve marka değeri kazandırıyor.

[widget-137]

Yorum Yap