Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çağrı Merkezinde Çalışmak Zor Mu?

Evde veya Ofiste Çalışan Çağrı Merkezi Satış Temsilcileri İçin Bir Rehber!

Satış ve pazarlama alanında çalışanların, özellikle telefonda etkili iletişim kurma konusunda eksiklikleri olduğunu düşünenlerin merak ettiği bir soru var: Çağrı merkezinde çalışmak zor mu? Bu sorunun cevabını vermeden önce çağrı merkezinde çalışmanın inceliklerinden ve gerekliliklerinden bahsetmek daha doğru olacak gibi görünüyor. 

Çağrı merkezi satış temsilcileri firmaların olmazsa olmaz eleman kadrosunu oluşturur. Firma karlılığının ve cirosunun artması için önemli bir birim olan çağrı merkezinde çalışmak zor mu diye merak ediyorsanız öncelikle bu sektöre atılmadan zorluğu veya kolaylığı hakkında yorum yapabilmeniz biraz zor olabilir. Ancak bazı taktikleri kullanarak bu işi kolay bir mesleğe çevirebilir, başarılı bir çağrı merkezi satış temsilcisi olabilirsiniz. Ayrıca unutmayın, her mesleğin kendine göre zorlukları vardır, önemli olan bunlarla başa çıkabilme kabiliyetinizdir.

Söylenenler Doğru Mu, Çağrı Merkezinde Çalışmak Zor Mu Yoksa Kolay Mı?

Çağrı merkezinin çok farklı dinamikleri var. Çağrı merkezi müşteri temsilcisi olarak yapmanız gerekenler firma tarafından size söylense de bu mesleğin zor taraflarını merak etmeniz çok normal. Çağrı merkezinde çalışmak zor mu diye soruyorsanız muhtemelen daha önce bu mesleğin zorluklarından yakınan insanlarla tanışmış ve sohbet etme fırsatı bulmuşsunuz demektir. Genellikle size söylenen, telefonun diğer ucundaki kişilerin tahammülsüz olduğu, belki ağızlarının bozuk olduğu, memnuniyetsiz ifadeler kullandıkları yönündeki eleştiriler olabilir. Bunlar doğru, fakat çözümlenemeyecek kadar zor sorunlar olup olmadıkları sizin tahammül seviyenizle alakalıdır. 

Kullandığınız iletişim dili doğru olduğu müddetçe firmanızı başarılı bir şekilde temsil edebilir, psikolojinizi alt üst etmeden süreci yönetebilirsiniz. Çağrı merkezi satış temsilcisi genel anlamda müşterilerin ihtiyaçlarını anlayıp bunlara doğru çözümler üretebilen, şirketini doğru ifadelerle temsil edebilen, müşteriyi etkileyerek satışa yönlendirebilen uzmanlardır. Kendinizi bu alanda geliştirerek iyi çağrı merkezi satış temsilcileri arasında anılabilirsiniz. İşte o zaman çağrı merkezinde çalışmak zor mu diye düşünmeden mesleğinizi sevebilme şansı bulursunuz. 

Evden Çağrı Merkezinde Çalışmak Zor Mu?

Çağrı merkezi satış temsilcisi olarak evden çalışabildiğiniz durumlar olabilir. Bazı firmalar kendi çağrı merkezi departmanlarını evlere konumlandırırlar, bazılarıysa dışarıdan çağrı merkezi satış temsilcileri ile süreci yürütmek isterler. Böylece bu sektörde evden çalışma mantığı oluşabilir. Evden çağrı merkezinde çalışmak kolay mı yoksa onun da zorlukları var mı merak edebilirsiniz. O halde söylemeliyim ki, ev ortamını işe göre dizayn edebilirseniz evden çalışmayı kolaylaştırmanız mümkün. 

Evde çağrı merkezi işi yapanlar en çok ortamın gürültüsünden şikayet ederler. Ev ortamınız sakin ve sessiz olabiliyorsa evden çağrı merkezinde çalışmak sizi zorlamaz. Tıpkı işyerinde olduğu gibi evde de telefon başında olacaksınız ve gelen çağrılara cevap vereceksiniz. 

Evden de firmanızı iyi bir şekilde temsil etmeniz mümkündür. Sadece çağrı merkezi satış teknikleri hakkında bilgi ve deneyime ihtiyaç duyarsınız. Evde çağrı merkezi işi yapanlar bilmelidirler ki telefonlara her çaldığında cevap verilmeli, telefonu açarken ve konuşmaya devam ederken kibar bir dil kullanılmalı, gelebilecek her türlü soruya hazırlıklı olunmalıdır.

Herkes Başarılı Bir Çağrı Merkezi Satış Temsilcisi Olabilir!

Genellikle bu mesleği sabırlı insanların yapması söylenir. Çabuk öfkelenen insanların uzak durması gereken bir meslek olduğu iddia edilir. Fakat benim görüşüme göre kendini başarıyla eğitebilen herkes her mesleği yapabilme gücüne sahiptir. Önemli olan o mesleği sevmek ve gelişmekte ısrarcı olmaktır. Çağrı merkezinde çalışmak zor mu diye merak ediyorsanız öncelikle satış temsilciliğinin çok da kolay bir meslek olmadığını bilmelisiniz. Fakat her mesleğin zorluğunun olduğunu da unutmamalısınız. 

Başarılı bir çağrı merkezi satış temsilcisi olmak için çağrı merkezi satış eğitimlerime katılabilirsiniz. Bu eğitimlerde çağrı merkezi satış teknikleri hakkında bilgiler veriyorum ve gelişmenize katkı sağlıyorum. Böylece müşterileri telefonda tutma sürenizi artırabiliyorsunuz ve satışı başarıyla gerçekleştirecek adımlara geçebilmeyi başarıyorsunuz. Üstelik markanızı doğru bir şekilde nasıl temsil etmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Bu konuda eğitim almak isteyenleri bekliyorum. 

[widget-132]

Yorum Yap