Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

2022’nin En Büyük Dijital Pazarlama Trendleri – Bu Fırsatları Kaçırmayın!

Değişime Erken Adapte Olun, Rakiplerinizin Önüne Geçin! – Dijital Pazarlama Trendleri 2022

Daha 2020’li yıllara yaklaştığımız günlerde bile dijital pazarlama; geleneksel pazarlama biçimlerinin önüne geçmeye başlamıştı. Araya bir de pandemi sürecinin girmesi ile birlikte dijital pazarlama; geleneksel metotlar karşısındaki hakimiyetini tam olarak ilan etti. Üstelik dijital pazarlama trendleri açısından birçok yeniliğe de tanıklık ettiğimiz bu dönem; yeni işletmelere insanlara ulaşmak için kreatif yöntemler kullanma şansı verdi ve vermeye de devam edecek gibi gözüküyor.

Ancak bunun için her firmanın dijital pazarlama trendleri ve 2022 yılında hakim olacak internet alışkanlıkları üzerine kafa yorması gerekiyor. Günümüzde her fırsatı değerlendirmeye çalışan optimal bir dijital pazarlama stratejisi firmalar için bir artı olmanın çok ötesinde, bir gereklilik haline geldi. Eğer siz de dijital pazarlama stratejilerinize yeni ve yaratıcı metotlar eklemek istiyorsanız 2022 dijital pazarlama trendleri hakkında aşağı verdiğim bilgilerin işinize son derece yarayacağına inanıyorum.

Bunları Denemelisiniz! – 2022 Dijital Pazarlama Trendleri

Geleceğin dinamiklerini kaçırmak istemiyor, şimdiden oyunun yeni kurallarına adapte olmayı hedefliyorsanız dijital pazarlama trendleri her zaman takip etmeniz gereken bir başlık! Aşağıda sizler için 2022’nin dijital pazarlama trendleri hakkında 7 başlık sıraladım:

  • Yapay Zeka Hedefleme – Dijital Pazarlama Trendleri 2022

YZ hedefleme, bir reklam türünden çok, reklam yapmanıza yardımcı olacak bir araçtır. İşletmelerin müşteri davranışlarını ve eğilimlerini analiz etmelerine yardımcı olacak yapay zeka teknolojisi aslında birkaç yıldır hayatımızda. Ancak son dönemde daha spesifik ve daha doğru olmaya devam ediyor. Yapay zeka hedefleme teknolojisinden yararlanan herhangi bir işletme müşterilerinin arama ve internet kullanım alışkanlıklarının değişimine çok daha kolay uyum sağlayabilir ve stratejilerini hızlı bir şekilde güncelleyebilir.

  • Sesli Arama SEO – 2022 Dijital Pazarlama Trendleri

Güncel dijital pazarlama trendleri açısından belki de en önemli konulardan biri de sesli aramalar! Özellikle yurt dışında çoğu işletmenin önem vermeye başladığı sesli aramalara yönelik SEO çalışmaları; ülkemizde henüz pek önem verilmeyen bir alan. Ancak Siri, Alexa gibi (ilerleyen başlıklarımızda buna da değineceğiz) sanal asistanların giderek artması; sesli aramaların işletmeler için yeni bir rekabet sahasına dönüşeceğini gösteriyor.

  • NFT Pazarlama – Dijital Pazarlama Trendleri 2022

Dijital trendler 2022 yılında özellikle sanal yaşam ve sanat eserlerinin önem kazanmasıyla ciddi ölçüde değişti. NFT'ler, mevcut en yeni teknolojik inovasyonlardan biri ve hala oldukça tartışmalı olduklarını söylemeliyiz, çünkü dünyanın farklı bölgelerindeki pek çok insan NFT’lerle henüz tam olarak ne yapacaklarını çözemedi! 

Ancak kimi dijital pazarlama uzmanları tıpkı blokchain gibi NFT pazarlamacılığının da gelecekte ciddi anlamda değer kazanacağını düşünüyor. Bana kalırsa buraya doğrudan yatırım yapmasanız da haberdar olmanızda fayda var, kim bilir, yeterince yakından takip ederseniz NFT pazarını ülkemize açan yenilikçi siz olabilirsiniz.

  • Konuk Yazarlık (Guest Blogging) – 2022 Dijital Pazarlama Trendleri

Konuk yazarlık; giderek yükselen bir SEO stratejisi haline geldi. Ürün ve hizmetlerinizi doğrudan aramayan insanları web sitenize yönlendirebilmek ve kaliteli bir siteden backlink alarak domain otoritenizi güçlendirmek için başka bir web sitesinde konuk yazar olarak blog yayınlamak tıpkı yaşadığınız kentin en popüler mağazasının önünde stant açmak gibidir.

  • Video Pazarlama – Dijital Pazarlama Trendleri 2022

2020’lerin en güçlü medya aracı; en azından bugünden bakıldığında videolar olacak gibi gözüküyor. TikTok, Instagram Reels ve elbette YouTube gibi platformlar yeni kullanıcılara ulaşmaya ve büyümeye hız kesmeden devam ediyorlar. Özellikle TikTok ve Reels’in kısa video formatları; insanların oldukça ilgisini çekti ve bu trend uzun bir zaman daha popülerliğini koruyacak gibi gözüküyor.

Dijital pazarlama için kısa ve çarpıcı videolarla bu platformlarda yer almak marka farkındalığını arttırmanın ve ürün satışlarınızı arttırmanın iyi bir yolu olabilir.

  • Sanal Asistanlar – 2022 Dijital Pazarlama Trendleri

İnsanlar herhangi bir ürün ararken sitenizde veya arama motorlarında yüzlerce sayfa gezebiliyor. Bu kadar çok seçenek arasında karar vermeye çalışırken pek çok seçeneğe bakmaları gerekiyor. Bu noktada sanal asistanlar; insanları ihtiyaç duydukları hizmete, ürüne veya bilgiye yönlendirmek için tıpkı fiziksel mağazanızdaki güler yüzlü çalışanlar gibi hareket eden bir sohbet robotudur.

  • Metaverse Pazarlama – Dijital Pazarlama Trendleri 2022

Geçen yıl Mark Zuckerberg, Facebook’u metaverse’le yeniden markalaştırarak belki de markanın düşmekte olan popülaritesini ve çehresini ciddi ölçüde değiştirdi. NFT'lere çok benzer şekilde, Metaverse'in dünyamızla nasıl görüneceği, hissedeceği veya etkileşime gireceği tam olarak net değil. Ancak, yine de Mark Zuckerberg’in daha önce internetin çehresini bir kez değiştirdiğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle takipte kalmanızda yarar var!

Dijital Pazarı Sürekli Takipte Kalmalısınız!

Gördüğünüz gibi 2022, dijital pazarlama trendleri dünyası için yeni bir sınırın başlangıcı olacak. Bununla birlikte, bazı eski tarz dijital pazarlama stratejileri, hiç olmadığı kadar önem kazanmaya. Metaverse ve NFT'lerin dünyasına bakın, bu kavramlar hayatımıza yeni giriyor olsalar da dijital pazarlama yöntemlerimizi baştan başa değiştirmeye aday!

Siz de firmanızı geleceğe adapte etmek, dijital dünyanın yeniliklerini fırsata çevirmek istiyor ve bir profesyonelle çalışarak işinizi büyütmeyi hedefliyorsanız bana ve ekibime her zaman sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap