Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Etkileyici Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Sevilen Sosyal Medya İçerik Fikirleri İle Hesabınızı Yönetin!

Eğlencenin dijital bir formunu yaratmanıza imkan veren sosyal mecralar, hayatınızı kolaylaştırmanın yanında yaratıcılığınızı da geliştirmek için birebir platformlardır. En hoş görseller, keyif verici video içerikleri, hayatı kolaylaştırıcı bilgi metinleri… Sosyal medya içeriği oluştururken neler yaparsanız daha fazla sevileceğinizi ve takip edileceğinizi merak edip, ilginç sosyal medya içerik fikirleri arıyorsanız sizin için birkaç yol önereceğim. 

Sosyal medyanın eğlenceli dünyasına dalarken neler yapmanız gerektiğini bilirseniz, yaratıcı sosyal medya içerikleri oluşturabilir, kimin neyi seveceği konusunda yetkin biri olabilirsiniz. Öyleyse gelin, sosyal medya üzerinde nelerin en fazla sevilip takipçi topladığını birlikte konuşalım ve siz de tarzınıza en yakın içerik fikirlerini bularak hesabınızı yönetmeye başlayın! 

Sosyal Medya İçerik Fikirleri Arasından Nasıl Bir Seçim Yapmalısınız?

Öncelikle sosyal medya hesaplarınızın kişisel mi yoksa kurumsal mı yürüyeceğine karar vermelisiniz. Çünkü örneğin markalar için Instagram içerik fikirleri ile kişisel hesaplar için verilecek içerik fikirleri birbirinden farklılık gösterebilir. Sosyal medya içerikleri hazırlarken belki de dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri budur. Üstelik sadece Instagram içerik üretme fikirleri için böyle bir ayrımdan söz etmiyorum; ister LinkedIn isterseniz Facebook hesabınız için içerik üretmek isteyin, hesabınızın kurumsal ya da kişisel olması fark edecektir.

Hesabınızı yönetirken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da takipçilerinizin neleri sevebileceğidir. Bu yüzden hedef kitle analizlerinizi doğru şekilde yapmalısınız. Eğer bir markaysanız ve markalar için Instagram içerik fikirleri arıyorsanız sektör bazlı sevilen konuları belirleyebilirsiniz. 

Sosyal Medya İçerik Fikirleri Arıyorum Diyorsanız…

Sosyal medya içerik fikirleri arasından size uygun olanları seçmek için öncelikle fikre ihtiyacınız olduğunu biliyorum. O halde bugüne kadar sosyal medya üzerinde nelerin çok fazla sevildiğini ve dikkat çektiğini, nelerin daha fazla etkileşim aldığını sizin için paylaşmak istiyorum. İşte sevebileceğiniz ve beğeni toplayabilecek yaratıcı sosyal medya içerik fikirleri:

 • Gündelik hikayelerinizle, sizin ya da markanızın eğlenceli anlarını yansıtabilirsiniz. Bu gönderiler sıcak ve samimi bir hava yaratmak açısından hoş olacaktır. 

 • En sevilen gönderinizle alakalı hoş bir alt metin üreterek TBT yapın. 

 • İnfografikler hazırlayarak kolay okunan, göze hitap eden ve hoş gönderiler oluşturabilirsiniz. Sosyal medya kullanıcılarının böyle gönderileri sevdiğini hatırlatmak istiyorum. 

 • Anketler, basit sorular ve interaktif yaklaşımlarla etkileşim alarak ilerleyin. Böylece insanlar içeriğinizde daha fazla ilgilenirler ve sizi gönüllerinin sevilen hesap kategorisine yerleştirebilirler.

 • Haftanın günlerine göre hashtagli paylaşımlar yapabilir, günaydın ya da iyi hafta sonları içerikleri oluşturabilirsiniz.

 • İnternet kullanıcılarının ruh hallerine yönelik duygusal içerikler çok fazla dikkat çekerler ve empati, sizi birbirinize bağlayan yegane şeydir.

 • Özellikle kişisel hesaplarda yetenekleri göstermek bir hayli önemlidir. Hobilerinizi, yetkinliğinizi gönderilerinizde gösterebilirsiniz. Herkes yağlı boya tablonuzu görmek için can atacak!

 • En sevdiğiniz ve ilham aldığınız 4-5 kitabı paylaşarak fikir verin. İlgi çekici bir post olacağından emin olabilirsiniz. Konseptinizi Reels olarak düzenlemeniz ve stop montion kullanmanız çok daha beğenilecektir.

 • Bir tasarım ya da fikirle ilgili adım adım “nasıl yapılır” görselleri paylaşın. 

Markalar için Instagram içerik fikirleri arıyorsanız ekstra olarak şunları önerebilirim:

 • Markanızın hikayesini eğlenceli bir anlatımla paylaşabilirsiniz. Nasıl doğdunuz? İlerlerken eğlenceli anlar yaşadınız mı? Şu an hangi işleri nasıl bir ekiple yürütüyorsunuz? İnsanlar arka planda neler olduğunu bilmek isteyeceklerdir. 

 • Markanızı çağrışım yöntemiyle yansıtabilmek adına, kurumsal olmayan kurgular yapabilirsiniz. Böylece insanların dikkatini görsellerle çekebilirsiniz ve aynı zamanda markanızı sevmeleri için çağrışım yaratabilirsiniz. 

 • Bazen sosyal medya yönetiminizi bir gün boyunca farklı ekip arkadaşlarınıza devredip güncel hikayeler paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Yaratacağınız eğlence ortamı sayesinde takipçilerinizi memnun edebilirsiniz.

 • Ofis içi eğlenceli videolarınıza yer vererek gülümseyen takım arkadaşlarınızı gösterebilirsiniz. Yaratıcı sosyal medya içerikleri bazen böyle spontane gelişebiliyor. Kurgusuz çalışmalar önem kazanabiliyor. Ancak siz eğlenceli video kurgularını da ihmal etmeyin.

Bu fikirler belki sizde çok daha farklı fikirlerin oluşmasına öncülük edebilirler. Böylece içerikleriniz daha keyif verici olabilir. Sosyal medya içerikleri üretirken bir miktar ilgi çekicilik olması gerekiyor.

Sosyal Medya Hesaplarınıza Canlılık Gelsin!

Tekdüze paylaşımlar, renksiz içerikler, dağınık gönderiler… Sosyal medya içeriği oluşturmak böyle bir şey değil. Öncelikle yaratıcılığınızı konuşturmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Sosyal medya içerik fikirleri arasından size uygun olanlarını seçerek hesabınızı geliştirebilirsiniz.

Sosyal medya hesabınızı nasıl yönetmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, sosyal medya konusunda yetkinliğiniz yoksa, “Instagram içerik üretme fikirleri iyi, güzel ama ben nasıl yapacağımı bilmiyorum” diyorsanız sosyal medya eğitimlerime katılabilir, kendinizi geliştirmeye en başından başlayabilirsiniz. Donanım kazandıktan sonra çok daha yeni ve yaratıcı fikirlerle siz herkese ilham olabilirsiniz. 

[widget-137]

Yorum Yap