Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyasetçilerin Konuşma Metinleri Nasıl Olmalıdır?

Siyasetçilerin Konuşmaları Nasıl Hazırlanıyor?

Siyasete girmek üzere olan bir kişiyseniz üzerinde durmanız gereken konulardan ilki, etkileyici konuşma metinleridir. Hem kısa konuşma metinlerinde hem de daha uzun demeçlerde etkileyici bir üslup, öz bir anlatım ve çarpıcı ifadeler kullanmanız gerekiyor. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var, siyasetçilerin konuşma metinleri elbette kendileri tarafından hazırlanmıyor.

Özel olarak belirtilmesi gereken durumlar ya da istisnai durumlar dışında bunun için genellikle siyasi danışmanlar görev alıyor. Peki, siyasetçilerin konuşma metinleri nasıl hazırlanıyor, konu başlıkları neye göre belirleniyor ve ne kadar sürede tamamlanıyor, biliyor musunuz?

Siyasetçi Konuşma Metni Hazırlık Süreci

Siyasetçilerin konuşma metni hazırlanırken ilk olarak mesaja karar veriliyor. Bu, size yöneltilen bir iddia, suçlama veya açıklamayı esas alabilir. Ya da direkt olarak bilgilendirme yapmak amaçlı bir konuşma metni de hazırlanabilir. Siyasetçi konuşma metni için ana fikir belirlendikten sonra elbette tek seferde oturup metin yazılmıyor. Hitap ettiğiniz kesimin koskoca bir halk olduğunu unutmayın. Aklınıza gelen fikirlerin ve soruların dışında farklı akılların üretebileceği konular için de hazırlıklı olmalısınız. Bunun için biraz beyin fırtınası yapmak şart. 

İkinci adımda siyasetçilerin konuşmalarının uzunluğu var. Elbette bu, duruma ve konuya göre değişir. Ancak insanların sıkılmaması ve ilgilerinin dağılmaması için etkileyici ve kısa konuşma metinleri oluşturmak, mesajı en özet şekilde topluma sunmak, her zaman daha iyi bir fikir. Etkili siyasi konuşma örneklerini incelediğimizde, pek çok liderin konuşmaya yaptığı iyi şeylerle ya da iyileştirilmesi gereken durumlarla başladığını görüyoruz. Bu, iyi bir yöntem. Siz de insanların duymayı en çok istediği, yıllardır çözülemediğini düşündüğünüz veya önemli bir problem olarak algıladığınız durumlardan bahsederek güzel bir konuşma hazırlayabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Siyasetçilerin Konuşmaları

Günümüzde pek çok siyasi ismin, sosyal medyada aktif olduğunu görüyoruz. Hem gençlerin nabzını tutmak hem de çağa ayak durmak adına hemen hemen tüm siyasetçiler, sosyal medya kanallarında daha üretken olmaya başlamış durumda. Dolayısıyla siyasetçilerin konuşma metinleri için verim alabileceği bir ortam daha mevcut. Peki, bu konuda sosyal medya nasıl değerlendirebilir, şimdi bir de onu ele alalım.

Instagram, Twitter ve hatta Tiktok… Siyasi tartışmalar yaratmanın, gündem belirlemenin ve seçmenlerle bağ kurmanın günümüzdeki en etkili yöntemlerinden biri. Çoğu zaman belediyelerin bile birbirine esprili bir yaklaşımla göndermeler yaptığı çok sesli bir ortam. Dolayısıyla sosyal medyayı bir güç olarak kullanabilmek, siyasiler için çok önemli. Konuşma sosyal medya platformlarında yapılacaksa siyasetçilerin konuşma metinlerinin net bir mesajının ve hedef kitlesinin olması gerekiyor. Yani siyasetçi konuşma metni hazırlanırken “Gençlere yönelik, üniversite sınavına hazırlanan adaylara yönelik, KYK yurtlarında kalan öğrencilere yönelik…” gibi konu başlıklarının belirlenmesi çok çok önemli. 

Elbette etkileyici konuşma metinleri oluşturmanın püf noktaları bunlarla sınırlı değil. Siyasetçilerin konuşmalarında sık sık sloganlarla karşılaşırız. Bu sloganlar, aslında akılda o ifadeyle kalmak için özenle seçilen cümleler olur. Deyim yerindeyse toplumu etkileyecek ve onları daha iyi hissettirecek ifadelerden seçilir. 

Etkili Siyasi Konuşma Metinlerinin Olmazsa Olmazları

Hem uzun hem de kısa konuşma metinlerinin hazırlık sürecinden ve sosyal medyadaki yansımasından bahsettiğimize göre şimdi gelelim siyasetçilerin konuşma metinlerinde mutlaka bulundurulması gereken kriterlere. 

  • Sizin aksinizde fikirleri olan kişilerden hangi ithamlar, hangi iddialar gelirse gelsin, cevabınızı o kişilere değil, topluma ithafen dile getirin.

  • İdeolojileriniz ve değerlerinizi tutkuyla savunun.

  • Siyasetçi konuşma metninizi kısa ve samimi bir şekilde oluşturun.

  • Etkili siyasi konuşma örneklerini incelemeyi, onlardan faydalanmayı unutmayın.

  • Etkileyici konuşma metinleri hazırlamak için istatistiklerden faydalanın.

  • Dışarı çıkın ve kitlenizi yakından tanıyın. Uzaktan gözlemlediğiniz sorunlarla halkın içine girdiğinizde karşılaşacağınız sorunlar birbirinden farklı olabilir.

  • Siyasetçilerin konuşma metinlerinde verdiği sözleri ve vaatleri mutlaka yapmaları gerektiğini unutmayın. Halkın önündeki güvenilir imajınızı zedelemeyin.

  • Size yöneltilebilecek her türlü soruyu, detaylıca düşünün. Siyasetçi konuşma metninizi her açıdan donanımlı bir hale getirin.

Bir Siyasi Danışmandan Destek Almak Size Her Zaman Avantaj Sağlar

Gerek çevremden gerekse medyadan gözlemlediğim kadarıyla şunları söyleyebilirim ki aynı anda her yere yetişmeniz, her konuya hakim olmanız mümkün değil. Bu konuda sizi destekleyecek bir siyasi danışmana mutlaka ihtiyacınız var. 

Belirli bir plan ve program dahilinde çalışabilmeniz, etkileyici konuşma metinleri hazırlayabilmeniz, güçlü bir imaj yaratabilmeniz ve gündemin gerisinde kalmamanız için siyasi danışmanlık hizmeti almak size hem seçmen sadakati kazandırır hem de halkın gözünde çok daha sevilen biri olmanızı sağlar. Bu konuyla ilgili destek almak isterseniz bana her zaman ulaşabilirsiniz.

[widget-135]

Yorum Yap