Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Satış ve Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

İyi Bir Satış ve Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Satış ve pazarlama uzmanı kimdir, satış ve pazarlama uzmanı nasıl olunur, ne iş yapar ve özellikleri nelerdir diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Sizin için iyi bir satış ve pazarlama uzmanı nasıl olunur, hangi özelliklere sahip olmalı konusunun üzerinde biraz duracağım. Böylece pazarlama uzmanı nasıl olunur diye merak etmek yerine harekete geçebileceksiniz ve uygun pazar stratejilerini belirleyebileceksiniz. 

Satış ve pazarlama çok geniş bir alandır. Müşteriye iyi bir hizmet sunmak için bu alanda çalışan, “satış ve pazarlama uzmanı” unvanına sahip profesyoneller bulunur. Genellikle bu profesyoneller üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olmuş kişilerdir. Kariyerini bu yönde çizmek isteyenlerin satış ve pazarlama eğitimleri almaları gerekiyor fakat almayanlar da doğru pazarlama stratejilerini bilirlerse pazarlamacı olabiliyor. Peki, satış ve pazarlama uzmanı olmak için bu yeterli mi, neler yapmak ve nasıl davranmak gerekir?

Satış ve Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Eğer satış ve pazarlama uzmanı ne iş yapar diye merak ediyorsanız genel olarak; satış, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini yürütür, pazar araştırması ve rakip analizleri yapar, potansiyel müşteri taleplerini fark eder, ürün veya hizmetin pazarda fark yaratmasını sağlamak için doğru stratejileri belirler ve ardından ürünün pazardaki doğru konumlanmasını gerçekleştirir. Firmaların satış ve pazarlama bölümü pazarın dinamiklerine hakim olmak için vardır ve profesyonelleri de bu yüzden istihdam eder. Satış ve pazarlama uzmanı ne iş yapar bilirseniz, bu meslekte kararlı olup olmadığınızda da emin olabilirsiniz. 

Kimler Satış ve Pazarlama Uzmanı Olabilir?

Satış ve pazarlama uzmanı nasıl olunur diye merak ediyorsanız, belli başlı pazarlamacı özellikleri ile satışlarınızı etkili bir şekilde artırabilirsiniz. Peki bu özellikler neler? İşte birkaç önemli pazarlamacı özellikleri:

 • Sistemli çalışabilen,
 • Sosyal becerileri gelişmiş,
 • Analitik düşünme yetenekleri bulunan,
 • Hedef kitlenin ne istediğini doğru anlayabilen,
 • Liderlik becerisine sahip veya takım çalışmasına yatkın,
 • Düzgün diksiyon sahibi ve etkili iletişim kurabilen,
 • Güler yüzlü olabilen,
 • Beden dilini iyi düzeyde kullanabilen,
 • Çözüm odaklı bir yaklaşımı olabilen,
 • Sabırlı olabilen kişiler olmalıdır.

Satış ve pazarlama uzmanı nasıl olunur diye merak ediyorsanız yukarıdaki bilgileri iyi özümsemelisiniz. Satış ve pazarlama bölümü ve pazarlama uzmanları olmasaydı, ürün veya hizmetin bulunduğu pazarda fark yaratabilmesi ve satışının gerçekleştirilmesi mümkün olmazdı. Pazarlama uzmanı nasıl olunur bilirseniz kendinizi bu yönde geliştirebilir, işinizde başarıyı yakalayabilirsiniz. 

Kimler Satış ve Pazarlama Uzmanı Olamaz?

Pazarlama alanında fikir sahibi olmak isteyenler satış ve pazarlama uzmanı nasıl olunur, satış ve pazarlama uzmanı ne iş yapar diye merak etmenin ötesinde hangi kişilerin bu alanda çalışamayacağını da bilmek isterler. Çünkü bu özellikler kendilerinde de bulunuyorsa bu meslek konusunda düşünmek isteyebilirler. Temelde söylemek gerekirse yukarıdaki özellikleri sağlamak önemli. Fakat özellikle şu aşağıdaki maddeleri karşılamayanlar satış ve pazarlama uzmanı olamaz;

 • Satış ve pazarlama konularında uzman seviyesinde olmayanlar,
 • Doğru müşteri ilişkileri geliştiremeyenler,
 • Etkili iletişim tekniklerine hakim olmayanlar, 
 • Sorun çözme konusunda başarıyı yakalayamayanlar,
 • Analiz becerileri yeteri kadar iyi olmayanlar.

Bu sorunlardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız mutlaka satış ve pazarlama eğitimi almanızı öneririm. Aksi takdirde şirketlerin satış ve pazarlama bölümü için uygun bir aday olamayabilirsiniz. 

Satış ve Pazarlama Uzmanı Olmak Kolay Mı?

Satış ve pazarlama uzmanı nasıl olunur bir fikriniz oluştuysa bu defa başka soru işaretleriniz belirmiş olabilir. Satış ve pazarlama uzmanı olmak için gereken maddeleri karşılamıyorsanız bile gerekli eğitimleri ve danışmanlık hizmetlerini alarak iyi bir pazarlama uzmanı olabilirsiniz. Firmaların aranan uzmanı olabilmek için geliştirmeniz gereken yönleri keşfetmeniz ve bu yönlere eğilmeniz gerekiyor. 

Satış ve pazarlama eğitimleri alarak uzmanlık seviyesine gelebilirsiniz. Eğer eksik olduğunuz alanlar belli başlı konuları içeriyorsa sizin için en uygun olan eğitimlerden de yararlanabilirsiniz. İyi bir pazarlamacı özellikleri kazanmak için etkili iletişim teknikleri eğitimi, diksiyon kursu eğitimi, beden dili eğitimi, satış eğitimi gibi konularda bilgi ve eğitim alabilirsiniz. Böylece eksik olduğunuz alanlarda kendinizi tamamlayıp geliştirebilir, iyi bir satış ve pazarlama uzmanı olabilirsiniz. 

[widget-132]

Yorum Yap