Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

TBT Ne Demek? Instagram'da Neden TBT Yapılır?

TBT Nasıl Paylaşılır? TBT’nin Anlamı Nedir?

Instagram’da pek çok gönderinin altında karşılaştığınız TBT ne demek biliyor musunuz? Çoğu zaman işlevinin farkında olmadığımız pek çok fonksiyonu, sırf moda olduğu için kullanır veya deyim yerindeyse “akıma uyarız”. Tbt de bunlardan biri. 

Tbt, perşembe günleri paylaşılan ve eski günlere bir atıf yapılan içeriklerdir. Bu, eski zamanlardan kalan keyifli hatıralarınızdan bir kare olabileceği gibi, utandığınız, güldüğünüz veya eğlendiğiniz bir fotoğraf da olabilir. Burada ne paylaşacağınız tamamen size ve takipçilerinizle aranızdaki bağa kalmış bir şey…

Tbt Ne Demek? Tbt Nasıl Yapılır?

Tbt ne demek sorusuna giriş kısmında kısa bir şekilde değinmiştim. Daha net bir ifadeyle belirtecek olursam TBT; nostaljik bir fotoğrafınızı, hatırlamaya değer bir anınızı ya da takipçilerinizle paylaşmak istediğiniz eski bir hatırayı perşembe günü paylaşabileceğiniz bir akımdır. Peki, neden Perşembe? Bu sorunun yanıtı da Tbt’nin açılımında gizli. Tbt’nin açılımı; Throw Back Thursday’dir. Dolayısıyla farklı bir gün tercih etmek, akımın dışında bir eylem olacağından diğer günlerde yapmak istediğiniz paylaşımları #tb hashtag’iyle oluşturmanız daha doğrudur. 

Tbt nasıl yapılır konusuna geçmeden önce pek çok kişide gözlemlediğim bir hataya değinmek istiyorum. Instagram’daki kullanıcılar daha fazla beğeni, yorum ve takipçi kazanabilmek için tbt etiketini kullanarak alakasız içerikler paylaşıyor. Dolayısıyla tbt hashtag’iyle arama yapıldığında akımla hiç ilgisi olmayan pek çok gönderiyle karşılaşılabilirsiniz. Bu tarz hatalı bir gönderi oluşturmamak için dikkat etmenizi öneriyorum. Şimdi gelelim, tbt nasıl yapılır sorusuna. İlk olarak hangi gönderileri paylaşabileceğinizi belirleyelim.

 • Çocukluk fotoğrafınız,

 • Ailenizin eski fotoğrafı,

 • Size zamanda yolculuk yaptıracak nostaljik bir video,

 • Eski Facebook gönderileriniz,

 • Evcil hayvanınızla ilk kez tanıştığınız anın fotoğrafları,

 • Bir hatıra olarak zihinlere kazınan objeler (kasetçalar, radyo, teyp vs.),

 • Eski zamanların televizyon dizilerinden ve filmlerinden kesitler,

 • Unutamadığınız bir tatil fotoğrafınız,

 • Çocukken giydiğiniz giysiler, oynadığınız oyuncaklar,

 • Eski okulunuz, eviniz,

 • Sizin veya sevdikleriniz için anlamı olan bir şarkının klibi vs.

Paylaşacağınız fotoğrafı seçtikten sonra #tbt hashtag’ini kullanabilirsiniz. Unutmayın, TBT’nin anlamı, perşembeye dönüş demek ve sizin için hatırlanmaya değer olan ne varsa bu günde Instagram profilinizde bu karelere yer verebilirsiniz. Perşembe, sosyal medyada paylaşım yapmak için en ideal günlerden biridir. Dolayısıyla bugünü maksimum seviyede verim alacak şekilde değerlendirmek önemlidir. 

Etkileşim Yaratmak İstiyorsanız TBT Paylaşımları Yapmayı İhmal Etmeyin…

Herkesin hatırladığında güldüğü bir anısı, baktığında geçmişe döndüğü bir fotoğraf karesi mutlaka vardır. Bu anıları hatırlamak, her zaman iyi gelir. Aklınızda soru işareti kalmaması için tbt ne demek ve tbt nasıl paylaşılır gibi konuları ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştım.

Yine de Throw Back Thursday akımı ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa dilediğiniz zaman bana ulaşıp sosyal medya danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Instagram’da etkileşim yaratmak, popüler olmak ve çok sayıda takipçiye ulaşmak için akımlara uymak, yenilikleri takip etmek ve güncelliği korumak oldukça önemli…

[widget-137]

Yorum Yap