Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yerel SEO Nedir? Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Lokal SEO Optimizasyonu Ne İşe Yarar?

İnternet kullanıcılarının tamamı, kendi bölgelerinde ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler için arama motorlarına yönelir. İlçe, semt ve mahalle odaklı hizmetlerde görünür olmak ve daha çok kişiye ulaşmak için lokal SEO yapmanız gerekir. Peki, yerel SEO nedir?

Yerel SEO, coğrafi konum belirtilerek yapılan aramalar için konuma özgü sonuçlar üreten anahtar kelimelerdir. Lokal SEO optimizasyonu yaptığınızda bölgenizde, hizmet veya ürünlerinizle ilgili arama yapan kullanıcıları web sitenize rahatlıkla çeker; ziyaretçileri, potansiyel müşterilere dönüştürürsünüz. Dilerseniz yerel SEO nedir ve nasıl yapılır, sorularını örneklerle birlikte daha detaylı açıklayalım.

Yerel SEO Nedir? Lokal SEO Yapmak İçin Püf Noktalar Nelerdir?

SEO eğitimlerime katılan pek çok öğrencimden yerel seo nedir, işletmem için nasıl bir yararı olabilir, şeklinde sorular alıyorum. Web site sahiplerinin pek çoğu, yerel SEO’nun bölgesel oluşunu, Google’da daha küçük bir kitleye hitap etmek olarak algılıyor. Bu yüzden de lokal SEO optimizasyonuna gerektiği kadar önem vermiyor. Aslında gerçek, sanılanın tam tersi. Yerel SEO yaptığınızda ilçe veya semt bazlı arama yapan kullanıcıların da karşısına çıkar, yani çok daha geniş bir ziyaretçi ağına sahip olursunuz. Konunun daha net anlaşılabilmesi için yerel SEO nedir sorusunu adım adım açıklamak istiyorum. “Bakırköy tesisatçı”, “Kadıköy halı yıkamacılar”, “Caddebostan klima tamiri”, “Alanya otelleri”, “Taksim araç kiralama” gibi coğrafi aramalarda, bölgenizdeki kullanıcıların karşısına çıkmak için lokal SEO stratejileri yürütmeniz gerekir. Peki, bu yerel SEO nasıl yapılır?

Lokal SEO Optimizasyonu – Hangi Adımları İzlemelisiniz? 

Lokal SEO optimizasyonu yaparken en çok aranan yerel anahtar kelimeleri bulmanız ve bu kelimelerden en iyi olanları seçmeniz gerekiyor. Bu kelimeleri Google Trends veya Google Analytics gibi anahtar kelime planlayıcılar üzerinden bulabilirsiniz. Diyelim ki İzmir, Urla’da bir oteliniz var. Haliyle “Urla otelleri” diye arama yapan kullanıcıları web sitenize çekmek ve müşteri kazanmak istiyorsunuz. Peki, trilyonlarca otel web sitesi varken neden siz ilk sayfada çıkasınız? İşte, bu tam olarak yerel SEO ile alakalı bir durum. Doğru anahtar kelimeleri bulmak ve lokal SEO çalışmalarını başlatmak için aşağıdaki kalıplardan da faydalanabilirsiniz:

  • İlçeniz-hizmetiniz: Bakırköy kuru temizleme

  • Semtiniz-hizmetiniz: İncirli kuru temizleme

  • Hizmetiniz-semtiniz: Kuru temizleme İncirli

  • Semtiniz-en iyi-hizmetiniz: İncirli’deki en iyi kuru temizlemeciler

Doğru kelimeleri bulmak için yerel SEO anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra potansiyel müşteriler kazanabilmek için konumunuza yakın yerlerle ilgili anahtar kelimeleri çıkarmaya devam edebilirsiniz. Eğer şehir genelinde hizmet veriyorsanız hemen hemen tüm semtlerdeki ve ilçelerdeki anahtar kelimeleri de dikkate alabilirsiniz. Ancak daha dar alanlı bir işiniz varsa yakın bölgeleri hedef alabilirsiniz.

Örneğin: Kadıköy’deki bir halı yıkama fabrikası için alternatif olarak Üsküdar halı yıkama fabrikası da kullanılabilir. Ne kadar çok bölgeye ve ne kadar çok insana ulaşırsanız hem Google’da hem de mevcut işinizde o kadar kazanç sağlarsınız.

Yerel SEO nasıl yapılır diyenler için lokal SEO ayarlarının bir diğer aşamasında da sektörünüzle ilgili aramalar var. Yalnızca tek bir anahtar kelimeye sabitlerseniz ulaşabileceğiniz kitleyi daraltırsınız. Bunun yerine sektörünüzün en çok aranan kelimeleri üzerinden yerel SEO yapabilirsiniz. Yani, diyelim ki Kadıköy’de bir oto yıkama dükkanınız var. Yalnızca Kadıköy oto yıkama, Kadıköy oto yıkamacısı gibi kelimeler üzerinden ilerlemek yerine, Kadıköy oto yıkama fiyatları, Kadıköy iç dış oto yıkama, Kadıköy oto kuaför ve Kadıköy oto detaylı temizlik gibi anahtar kelimeler üzerine de SEO çalışmaları yapmanız gerekir. 

Coğrafi Arama SEO’nun En Önemli Basamağı

Web sitelerinde yapılması gereken lokal SEO ayarlarının örneklerle daha iyi benimsendiğini düşünüyorum. Mahallenizdeki bir kişi, sektörünüzle ilgili bir arama yapıyorsa Google’da rastgele arama yapan bir kişiye göre, bu kullanıcının göre müşteriniz olma potansiyeli daha yüksektir.  

SEO üzerine yapılan araştırmalarda yerel aramaların %80 oranında dönüşüm sağladığını görüyoruz. Yani, yerel çapta hizmet veren bir firmaysanız lokal SEO çalışmaları sizin için daha çok organik trafik ve daha çok gelir demektir. Üstelik yerel SEO yapmak için sektörünüzün hiçbir önemi yok, işiniz ne olursa olsun lokal SEO optimizasyonu yapabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap