Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Seçim Kampanyası Nasıl Yönetilmeli?

Dijital Seçim Kampanyaları ile Seçmenlerinize Ulaştığınızdan Emin Olun!

Günümüzde hayatın her alanına dijital dünyanın hakim olduğunu görüyoruz. Aksi bir durumun siyaset için de geçerli olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Artık birçok siyasetçi özellikle gençlere ulaşabilmek için dijital seçim kampanyaları planlayarak seçim süreci için ayırdıkları bütçenin önemli bir bölümünü burada kullanıyor.

Peki dijital seçim kampanyası nasıl yönetilmeli? Bir dijital seçim kampanyası için başlıca yapılması gerekenler neler? Potansiyel seçmenlerinize ulaşmak için sosyal medya ve diğer internet mecralarını nasıl kullanmalısınız? Aşağıda sizlere kendi çalışmalarımdan yola çıkarak dijital seçim kampanyası süreci hakkında bilgi verdim.

Sizi Tanıtan Bir İnternet Sitesi Olmazsa Olmaz! – Dijital Seçim Kampanyası Nasıl Yönetilmeli?

Seçmenleriniz her şeyden önce siz ve projeleriniz hakkında kolayca bilgi edinebilmeli. Bunu yapabilmenin en kolay yolu da hiç kuşkusuz internet sitesi açmaktan geçiyor. Dijital seçim kampanyası sürecine adım atarken işe bir internet sitesiyle başlamanız, kendinizi, hedeflerinizi, bugüne kadarki başarılarınızı aktarmanız siyasi kimliğinizi dijitale taşımak için iyi bir fikirdir.

Sosyal Medyayı İhmal Etmeyin! – Dijital Seçim Kampanyasında Sosyal Medya Kullanımı

İnsanlar internette geçirdikleri zamanın büyük bir bölümünü sosyal medya platformlarına ayırıyor. Bu nedenle görünür olmak istiyorsanız kesinlikle Instagram, Facebook, Youtube, Twitter gibi hedef kitlenizin en çok vakit geçirdiği platformlarda paylaşımlar yapmalı, projelerinizi anlatmalı, mesajınızı insanlara aktarmalısınız. Elbette bunu kendiniz yapın demiyorum, bir uzmanla çalışın ve dijital seçim kampanyası süreci boyunca sosyal medyada aktif olun.

Google Reklamları ile Daha Fazla İnsana Ulaşın! – Dijital Seçim Kampanyalarında Google Reklamları

Dijital seçim kampanyaları için sosyal medya ve internet sitesi kullanımının yanı sıra Google reklamları için de bütçe ayırmalısınız. İnternet sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız yazıları, fotoğrafları, görselleri ve videoları arama ağı, görüntülü reklam ağı, Youtube reklamları ve uygulama reklamları ile seçmenlerinizin internet alışkanlıklarının bir parçası haline getirebilirsiniz. 

Arama ağı reklamları; sizinle ilgili olabilecek aramalarda reklamınızı kullanıcılara gösterirken görüntülü reklam ağı ise siyasetle ilgili haberler veya benzer internet sayfalarında dolaşan kullanıcıların sizi fark etmesini sağlayabilir. Youtube ve uygulama reklamları ise kullanıcıları internet sitenize, sosyal medya hesaplarınıza yönlendirmek için basit ve etkili bir yöntemdir.

Yeniden Pazarlama Metotlarını Kullanın! – Dijital Seçim Kampanyası Nasıl Yönetilmeli?

Hedef kitlenize ulaşabilmek için kullanabileceğiniz bir diğer yol da mağazaların ve ticari kurumların yeniden pazarlama yöntemi olarak uzun yıllardır kullandığı e-mail ve SMS’lerdir. Elinizde partiniz veya sizinle geçmişte irtibata geçmiş potansiyel seçmenlerinize dair bir liste varsa bu listedeki insanlara e-mail ve SMS’lerle dönebilir, seçim süreciniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz.

Mesajınızı Kişiselleştirmeyi Unutmayın! – Dijital Seçim Kampanyası Nasıl Başarılı Olur?

Dijital dünyada görünür olmak için elbette tüm platformlarda, ilgili platformların ruhuna ve formatına uygun paylaşımlarla var olmaya önem vermelisiniz. Ancak bununla birlikte seçmenlerinizin demografik özelliklerini, tercihlerini ve beğenilerini de göz ardı etmemeli, dijital seçim kampanyası stratejinizi buna göre belirlemelisiniz.

İçeriklerinizde vaatlerinizi ve hedeflerinizi anlatırken potansiyel seçmenlerinizin yaş grubuna, cinsiyetine, ihtiyaçlarına uygun mesajlar vermeli, dijital reklamlar yayınlarken bu hedeflemeleri kullanarak mesajınızı doğru zamanda doğru insanların görmesini sağlamalısınız.

Dijital seçim kampanyası sürecini başarılı bir biçimde yönetmek istiyorsanız dijital medyanın araçlarını kullanmayı iyi bilen bir siyasi danışman ve ekibiyle çalışmalı, stratejik bir planlama ile hareket etmeli, dijital dünyanın olanaklarından sonuna kadar yararlandığınızdan emin olmalısınız.

[widget-135]

Yorum Yap