Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

“Sosyal Medya Yöneticisi Nedir” Merak Mı Ediyorsunuz? İşte Sosyal Medya Yöneticisinin Bir Günü!

Bir sosyal medya yöneticisi ne iş yapar? Dijital pazarlamacılık dünyası hakkında pek bilgisi olmayan insanlar, hatta bazen profesyoneller bile bu işin Instagram’da veya Facebook’ta vakit geçirmek ve birkaç gönderi paylaşmaktan ibaret olduğunu düşünür. Ancak sosyal medya yöneticisi görev tanımı itibariyle hiç de böyle çerezlik işlerle uğraşmaz.

Elbette bu basit ve genellikle keyifli işler, sorumluluklarının bir parçasıdır. Ancak sosyal medya yöneticisi ne iş yapar dendiğinde yalnızca görünen bu renkli kısımdan bahsetmemek gerekir. Sosyal medya yöneticisi sorumluluk açısından arka planda pek çok iş ve dinamiği bir arada yürütmesi gereken kişidir.

Sosyal Medya Yöneticisi Nedir? Bu Kavramdan Ne Anlamalısınız?

Sosyal medya yöneticisi pozisyonunu bir işletmenin dijital dünyadaki halkla ilişkiler departmanı gibi düşünebilirsiniz. Elbette bu kadar kısıtlı bir alanda söz etmiyorum. Sosyal medya yöneticisi iş tanımı itibariyle; işletmesinin hedeflerine uygun içerik stratejilerini doğru hedef kitleye ulaşacak şekilde hayata geçiren ve sonrasında da bu gönderilerin aldığı görüntülenme ve etkileşim oranlarını ölçümleyerek yeni stratejiler belirleyen kişidir.

Ayrıca sosyal medya yöneticisi için işin bir de topluluk yönetme boyutu olduğunu unutmamak gerekir. Bir sosyal medya yöneticisi, işletmesine bağlı olan takipçilerle doğru bir etkileşim kurmak ve müşterilerin markaya olan sadakatini geliştirmek için çeşitli iletişim yöntemleri kullanır. Onlardan gelen yorumlara yanıtlar verir ve sosyal medya kanalını katılım bakımından aktif tutabilmek adına etkinlikler düzenler.

Sosyal Medya Yöneticisi Sorumlulukları – İş Tanımı Kapsamında Neler Var?

Bir sosyal medya yöneticisi iş tanımı itibariyle oldukça uzun bir listeden sorumludur. Ancak ben buraya sadece bir kısmını almaya çalışacağım:

 • Sosyal medya kanallının etkin kullanımı yoluyla marka bilinirliğini arttırmak,

 • Şirketin markasını ve kurumsal kimliğini sosyal medyaya taşımak,

 • Sosyal medya pazarlama araçlarını kullanmak,

 • Sosyal medya için pazarlama kampanyaları geliştirmek,

 • İşletmenin sosyal medya hesapları aracılığıyla potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunmak,

 • İşletmenin sosyal medya stratejisini analiz etmek, stratejik zayıflıkları belirleyerek iyileştirmelerde bulunmak,

 • Sosyal medya trendlerini araştırmak ve şirketin pazarlama faaliyetleriyle ilgili değişiklikleri yönetime bildirmek,

 • Temel performans kriterleri (KPI) belirlemek ve sosyal medya kampanyalarını bu kriterlere göre ölçmek,

 • Sosyal medya içerikleri oluşturmak ve yayınlanacak içeriklerin takvimini düzenlemek,

 • Sosyal medya reklamlarını yönetmek,

 • Sosyal medya platformlarına özel etkinlikler, yarışmalar, çekilişler düzenlemek gibi tüm hususlar sosyal medya yöneticisi sorumlulukları arasında sayılabilir.

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İçin Gerekenler – Nelerde İyi Olmalısınız?

Sosyal medya yöneticisi ne iş yapar sorusuna karşılık saydığım bu uzun liste, eğer yolun başındaysanız sizi biraz korkutmuş olabilir. Ancak kendinizi gerçekten başarılı olacak bir sosyal medya yöneticisi olarak yetiştirdiğiniz takdirde kariyerinizi zirveye taşıyabilirsiniz. Bu konuda hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayın!

Bir sosyal medya yöneticisi başta her zaman analitik bir bakış açısı ve iyi bir iletişim yeteneği gereklidir. Yaratıcılık, planlama ve iletişimi bir araya getirdiğiniz takdirde sosyal medya yöneticisi olmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Sosyal medya yöneticisi olmak için kullanmanız gereken reklam araçları, içerikler için gerekli olan tasarım ve editleme programları gibi şeyler kısa sürede eğitimle öğrenilebilir.

Bu noktada ben ve ekibimin her zaman sosyal medya yöneticisi olmak isteyen gençlere, yeni bir kariyere geçiş yapmak isteyenlere veya ekibini geliştirmeyi hedefleyen yöneticilere destek olduğumuzu belirtmek isterim. Sosyal medya eğitimleri için dilediğiniz zaman bana ve ekibime ulaşabilirsiniz.

[widget-137]

Yorum Yap