Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Analiz Araçları Nelerdir?

Sosyal Medya Analiz Araçlarıyla Neler Yapabilirsiniz?

Gelişen ve değişen dünyanın dijital trendlerine ayak uydurmak bir hayli zordur. Fakat günümüz dünyasında sosyal medya bize pek çok şey öğretir. Eskiden sadece kişisel hesaplarımız aracılığıyla iletişimde kalmak için kullandığımız sosyal medya platformları şu an birçok amaca hizmet ediyor. Haliyle buna ayak uydurmak istediğimizde, öğrenmemiz gereken bir dizi kural olabiliyor. Uymamız gereken kuralları takip edebilmemizi sağlayan sistem de analizdir. Sosyal medya analiz araçları, yazısız sosyal medya kurallarına bağlı kalmamız için raporlamalar yapmamızı sağlarlar. Ne yaparsak işler daha iyiye gider ya da neyi en iyi şekliyle uyguluyoruz? İşte bu soruların cevabını alabilmemiz için sosyal medya analitik araçları iyi bir fırsattır. 

Sosyal medyadaki işletmeler ya da profesyoneller hangi sosyal medya analiz araçları ile analizlerini gerçekleştiriyorlar? Hangi bilgilerle raporlamalar yapıyorlar? Neyi inceliyor ve analiz ediyorlar? Tüm bunları öğrenmek, Instagram analiz araçları veya genel olarak sosyal medya analizi hakkında detayları bilmek istiyorsanız sizin için etkili bir yazı hazırladım. 

Sosyal Medya Analiz Raporu Nasıl Çıkarılır?

Sosyal medya analiz araçları ya da sosyal medya analiz siteleri hakkında detaylara geçmeden önce, bir sosyal medya analiz raporu nasıl yapılmalı konusuna değinmek istiyorum. 

Bir sosyal medya analiz raporu hazırlamak istediğinizde hangi parametrelere yer vereceğinizi belirlemelisiniz. Son 30 güne dair etkileşimler, erişimler, tıklamalar bulunmalı. Bu genel bilgiler raporunuzun temelini oluşturacaktır. Bu parametrelerinizi ortaya koyarken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Platformları birbirinden ayırın. Kafa karışıklıklarını ve düzensizlikleri ortadan kaldırmanız için etkili bir yöntemdir. 

  • Raporunuzu detaylarıyla açıklayın. Rakamsal değerleri herkesin anlayabilmesini sağlayın ve hangi değerin neyi ifade ettiğini detaylandırın.

  • Büyüme rakamlarını karşılaştırmalı olarak verin. Geçmişten günümüze nasıl bir değişim görünüyor?

  • Etkileşimi yüksek ve düşük olan gönderileri bir araya getirin ve yüksek etkileşim alanları öne çıkarın. Neden yüksel etkileşim aldıklarını ortaya koyun. 

Bu bilgiler ışığında raporlamanızı kolayca yapabilirsiniz. O halde hangi sosyal medya analiz araçları size kolaylık sağlayacak, biraz da o konuda bilgiler vereyim. 

Sosyal Medya Analiz Araçları Arasından Hangisini Seçeceksiniz?

Son dönemde çok sayıda sosyal medya analiz araçları, Instagram analiz araçları ve sosyal medya analiz siteleri karşımıza çıkıyor. Bu araçlar sosyal medya analizi yapabilmeniz için büyük kolaylık sağlıyor. O halde neler kullanabilirsiniz bir bakalım:

  • BuzzSumo 

BuzzSumo bir içerik analiz aracıdır ve SEO için kaliteli bir hizmet sunar. Web sitelerinin ihtiyaçlarını belirler fakat sosyal medya için de bu analiz aracını kullanabilirsiniz. Sosyal medyada en çok ilgi gören bağlantıları BuzzSumo sayesinde keşfedebilirsiniz. Ayrıca en çok paylaşılan bir içeriklerin analizini yaparken hangi platformların etkili olacağını da bulabilirsiniz.

  • Quintly

Rakiplerinizin analizlerini ve karşılaştırmalarını yapabileceğiniz sosyal medya analiz araçları arıyorsanız Quinyly iyi bir seçenek olacak. Size en uygun içerikleri bulma noktasında bu araçtan yararlanabilirsiniz. Üstelik Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi platformlarda etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. 

  • Cyfe

İşletmenizin reklam kontrollerini yapabileceğiniz en iyi analiz araçlarından biridir. Facebook ve LinkedIn reklamlarınızın tıklamalarını, gösterimlerini, sayfa beğenilerinizi ve aktif kullanıcılarınızı görebilirsiniz. Ayrıca en iyi ücretsiz Instagram analiz araçları arıyorsanız, bu aracı ücretsiz deneme imkanı bulabilirsiniz. Dahası Twitter, Pinterest, Youtube gibi platformların analizlerini de rahatlıkla yapabilirsiniz. 

  • Audiense

En iyi Twitter analiz araçları arasında yer alan bir sosyal medya analizi aracıdır. Bu araç sayesinde takipçilerinizin etkileşim sağlayacakları zamanı tespit etmeniz mümkün hale geliyor. Ayrıca takipçi profilinizi de çıkarıyor. Nelerden hoşlanıyorlar, hangi dilleri konuşuyorlar, nerelerde bulunuyorlar? Eğer 5 binden az takipçiniz varsa bu sosyal medya aracını ücretsiz kullanabilirsiniz. 

  • Later

Ücretli ve ücretsiz planları bulunmasına rağmen en iyi ücretsiz Instagram analiz araçları arasında sayılabilecek mükemmel bir planlama takvimidir ve analiz aracıdır. Tek bir hesap için ücretsiz plana devam edebilirsiniz. İçeriklerinizi otomatik paylaşımla yönetebilen Later, etkileşimleri raporlamanıza da destek oluyor. 

Sosyal Medya Hesaplarınızın Analiz Süreçlerinde Desteğe Mi İhtiyaç Duyuyorsunuz?

Sosyal medya analiz araçları sayesinde kolay bir izlem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için raporlama konusunda bilginizin de olması gerekiyor. Eğer firmanızda bir sosyal medya uzmanı yer alıyorsa tüm görev ve sorumluluk ondadır. Ancak siz kendi başınıza küçük işletmenizin raporlama ve analiz süreçlerini yönetmek istiyorsanız ya da sosyal medya alanında firmalara destek vermek isteyen bir freelancersanız, sosyal medya analizi konusunda desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Sosyal medya analitik araçları nasıl kullanılır ve raporlar nasıl okunur detaylarıyla öğrenmek isteyebilirsiniz. İşte bunun için de bir sosyal medya danışmanı ile çalışabilirsiniz. Sosyal medya analiz araçları için desteğe ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemekten çekinmeyin.

[widget-137]

Yorum Yap