Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Anahtar Kelime Araştırması – Doğru Arama Terimlerini Seçin!

İyi Bir Anahtar Kelime Stratejisi Oluşturmadan Sıralamanızı Yükseltemezsiniz!

Bir zamanlar bir arama motoruna bir anahtar kelime yazardınız ve ilk 10 sonuçtan 5'i tamamen çöptü. Şimdi, araştırmanızı yaptığınızda, işleri doğru yapan en azından daha fazla web sitesi sahibi bulmak mümkün. Çünkü artık gelişen Google algoritmaları bulabildiğiniz tüm anahtar kelimeleri doldurduğunuz içeriklerin sıralama kazanmasına izin vermiyor!

İşte bu nedenle SEO ve içerik stratejinizi geliştirmeye başlarken anahtar kelime araştırması yapmalısınız! Google'ın web sitelerinin sıralamasında giderek daha seçici hale gelmesiyle, rekabetçi kalabilmenizde anahtar kelime araştırmak büyük bir rol oynar. Ancak elbette bu gelişine yapabileceğiniz bir şey değildir. Peki anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, aşağıda bu konuda deneyimlerimi aktardım.

İşletmenizle İlgili Konuları Listeleyin! – Anahtar Kelime Araştırması

İlk adımınız sadece beyin fırtınası yapmaktır. Anahtar kelime araştırması için işletmenizle ilişkilendirilebilecek genel konular ve genel ifadeler bularak başlayın. Bu noktada listenizin oldukça uzun olması gerekir. Çünkü hizmetleriniz ve ürünlerinizle ilgili her şeyi listeleyin. Eğer içerik üretmekte yeniyseniz insanların hangi soruları sorduğunu görmek için Google’dan, Ekşi Sözlük’ten veya diğer platformlardan fikir alabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması için temel çıkış noktanız potansiyel müşterilerinizin hangi sorunu çözmeye çalıştıklarını bulmaktır. Bu nedenle konularınızı listelerken olası aramalarda kullanıcıların sahip olacağı niyeti de göz önünde bulundurmaya çalışın. Kullanıcının arama amacı, anahtar kelime performansının çok önemli bir parçasıdır. Arama amacı, insanların belirli bir arama yapmasının nedenidir. Genel olarak arama niyetlerini üçe ayırabiliriz (kimileri buna gelecek için yapılan satış aramalarını da ekliyor, ancak ben şimdilik ayrı bir kategori gibi değerlendirmeyeceğim):

  • Bilgilendirme amaçlı aramalar; belirli bir sorunun cevabını veya bir konu hakkında daha fazlasını bilmek için yapılan aramalardır.

  • Gezinme amaçlı aramalar; Facebook, Twitter, YouTube vb. belirli bir sayfaya ulaşmak için yapılan aramalardır.

  • İşlem amaçlı aramalar; bir satın alma amacıyla yapılan aramalardır.

Google, insanların belirli bir arama yaptıklarında ne aradıklarını çok iyi biliyor, bu yüzden siz de yapmalısınız! İnsanların belirli bir anahtar kelimeyi aramasının nedenini düşünün. Arama amacını bilmek, anahtar kelimeleri daha etkili bir şekilde yazmanıza ve kullanmanıza yardımcı olabilir.

Daha İlgili Anahtar Kelimeler Bulun! – Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

İşiniz ve hedef kitlenize yönelik genel anahtar kelimeler, anahtar kelime araştırması ile ulaşabileceğiniz ilk terimlerdir. Ancak genel aramalarda hem rekabet etmek daha zordur hem de bu türden aramaların dönüşüme çevrilme olasılığı da daha düşüktür. Ancak daha ilgili ve hedefe yönelik anahtar kelimeler potansiyel müşterilerinize ulaşma şansınızı arttırır. Anahtar kelime araştırması içerisinde kesinlikle yer vermeniz gereken uzun kuyruklu anahtar kelimeler, aynı zamanda daha düşük rekabete sahip oldukları için sıralama alması da daha kolaydır.

Bu Araçlarla Anahtar Kelime Fikirlerinizi Arttırın! – Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araştırması yapmak için yalnızca kendi öngörülerinize güvenmek zorunda değilsiniz. Alakalı anahtar kelimeleri bulmak için şu araçlardan birini kullanabilirsiniz:

  • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Google Ads içerisinde yer alan aracı ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Tek tek anahtar kelimelerin performansları hakkında bilgi edinebilir veya alaka düzeyine göre yeni anahtar kelimeler planlayabilirsiniz.

  • Google Trends: Google Trendler, geleneksel bir anahtar kelime araştırma aracı değildir. Yine de dönemsel olarak anahtar kelimenin Google SERP’te nasıl bir konum edindiğini görmenizi sağlar. Örneğin kış aylarında kadın bot aramasının, yaz aylarında ise kadın sandalet aramasının yükseleceğini tahmin edebilirsiniz. Ama tahmin etmesi daha zor karşılaştırmalar için Google Trends’i kullanabilirsiniz.

  • Answer the Public: Bu akıllı araç, anahtar kelimeler ve konu fikirleri için bir altın madenidir. Google ve diğer arama motorlarından gelen otomatik tamamlama verilerini kullanır.

Rakiplerinize Kesinlikle Göz Atın! – Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime araştırması sürecinde rakiplerinizin neler yaptığına bakmanız her zaman iyi bir fikirdir. Sayfa içerisinde gözle veya manuel aramayla bulabileceğiniz gibi rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri araştırmak için yararlanabileceğiniz anahtar kelime araçları vardır. SEMrush, Ahrefs, Long Tail Pro gibi anahtar kelime araçları rakiplerinizi analiz etmeniz için kolayca kullanabileceğiniz özelliklere sahiptir.

Önceliklerinizi Belirleyin! – Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Şimdiye kadar anahtar kelime araştırması sonucunda elinizde epey kelime öbeği birikmiş olmalı. Artık anahtar kelime analizi ile bunların bazılarını çıkarmalı, kategorilere ayırmalı ve yazılma sıralarına göre önceliklerini belirlemelisiniz.

Benim önerim ilk olarak genel ve daha kısa anahtar kelimeleri belirlemenizdir. Çünkü bunlar anchor metinler için kullanacağınız, sektörünüzün ve hizmetlerinizin temel arama terimleridir. Genel anahtar kelimelerle işiniz bittiğinde artık uzun kuyruklu anahtar kelimeleri analiz etmeye başlayabilirsiniz. Çoğu zaman uzun kuyruklu anahtar kelimeler için birkaç sayfa, hatta bazı içeriklerinizin içinde birkaç cümle ayırmanız bile yeterli olabilir.

Bu noktada anahtar kelime araştırması sizin için neredeyse tamamlanmış oldu. Bu son aşama, en yüksek trafikten hangi arama terimlerinin geldiğini düşünerek, yani kullanıcı amacını analiz ederek listelerinizi ve önceliklerinizi basitçe düzenlemenizi sağlar. Öncelikli anahtar kelime havuzunuza bakın ve müşterinin satın alma yolculuğunda nerede olabileceğini anlamaya çalışın.

Anahtar Kelime Araştırması Sonrasında Ne Yapmalısınız?

Aslında bu soru başlı başına ayrı bir içerik gerektirir. Çünkü bundan sonrası tek başına bir SEO ve içerik stratejisidir. Ancak yine de kısaca değinmem de bir sakınca görüyorum.

Anahtar kelime araştırması tamamlanmaya yaklaştığında sıralamanıza yardımcı olacak bir içerik stratejisi geliştirin. Öncelikle müşteri kitlenizi, yani dönüşüme daha kolay çevirebileceğiniz yüksek hacimli aramaları hedefleyin ve bunlar için oluşturacağınız içerikleri ilk sıralara alın. Yeni sayfalar oluşturdukça anahtar kelime araştırması ile bulduğunuz diğer varyasyonlara ve daha uzun anahtar kelimelere yönelin.

Her yaptığınızı ölçmeyi, düzenlemeyi ve sonrasında yeniden aynı sürecin başına dönmeyi ihmal etmeyin. Bir site için SEO ve anahtar kelime araştırması yapmak hiçbir zaman bitmez. Her zaman ulaşabileceğiniz daha fazla insan ve kullanıcıların aklına gelen yeni aramalar vardır.

[widget-136]

Yorum Yap