Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Facebook Business Suite Nedir, Nasıl Kullanılır?

İşinizi Facebook’a Taşımak İstemez Misiniz? O Halde Facebook Business Suite ile Tanışın!

Facebook ve Instagram pazarlamanızı yönetmek daha iyi yollar mı arıyorsunuz? Eğer henüz kullanmaya başlamadıysanız Facebook Business Suite bunun için tam da aradığınız araç olabilir. 2020 yılında Facebook tarafından kurumsal kullanıcılar için kullanıma sunulan Facebook Business Suite, işinizi sosyal medyaya taşımanız için iyi bir fırsat sunar.

Eğer Facebook Business Suite nedir, nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt bulmak istiyor ve Facebook Business Suite kullanmanın işinize ne katacağınızı merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Sizin için Facebook Business Suite hakkında merak ettiklerinize yanıt bulabileceğiniz kısa bir rehber hazırladım!

Facebook Business Suite Nedir?

Öncelikle bu soruya yanıt bulalım. Facebook Business Suite nedir? Facebook Business Suite, yöneticilerin Facebook Sayfalarını, Instagram hesaplarını ve Messenger etkileşimlerini tek bir gösterge panosundan yönetmesine izin veren ücretsiz bir Facebook Sayfa Yönetim aracıdır. 

2020 yılında itibaren Facebook Business Suite, Facebook Sayfa Yöneticisi uygulamalarının yerini aldı. Gerek masaüstü cihazlarda gerekse uygulama aracılığıyla mobilde kullanabileceğiniz Facebook Business Suite, eski sayfa yöneticisi araçlarına kıyasla çok daha kullanışlı bir deneyim ve derinlemesine bir pazarlama fırsatı vadediyor.

Facebook Business Suite ile Neler Yapabilirsiniz?

Ne olduğu hakkında artık bir fikrimiz olduğuna göre biraz da Facebook Business Suite nasıl kullanılır sorusu üzerine konuşabiliriz. Facebook Business Suite kullanımı itibariyle Facebook ve Instagram işletme hesaplarınızı son derece pratik bir şekilde yönetmenize izin verir. Nasıl mı? Şunları bir çırpıda sayabilirim:

  • Takipçilerinizin size attığı mesajlara yanıt verebilirsiniz.

  • Facebook ve Instagram gönderilerinizi, hikayelerinizi ve reklamlarınızı planlayabilirsiniz.

  • Performansınızı artırmanıza yardımcı olabilecek içgörüler ve ipuçları edinebilirsiniz.

Bu noktada hemen hatırlatmak isterim ki Facebook Business Suite ve Facebook Business Manager iki farklı araçtır. Business Manager uzun süredir piyasada ve bir anlamda Facebook Business Suite'in atasıdır. Sayfalar, reklam hesapları, ürün listeleri ve müşteri rolleri gibi kaynakları yönetmenize olanak tanır. Ancak Facebook Business Suite’te Ayarlar panelinden Business Manager’da yapabildiğiniz çoğu şeyi hali hazırda yapabilirsiniz.

Eğer eski bir Business Manager kullanıcısıysanız ve Facebook Business Suite’e geçmek size zor geldiyse yavaş yavaş ısınma turları atmaya başlamanızı öneririm. Çünkü Facebook’un Business Manager’ı ne kadar daha destekleyeceğini kestirebilmek zor olsa da uzun sürmeyeceğini ifade edebilirim.

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Özellikler ve Kullanımı

  • Gönderi Oluşturma – Facebook Business Suite Kullanımı

Gönderi oluşturma ve planlama, Facebook Business Suite'in en kullanışlı özelliklerinden biridir. Bunu yapmak için; kontrol panelinin hemen altında yer alan Gönderiler ve Hikayeler’e gitmeli, gönderi oluşturucuyu kullanarak paylaşımınızı düzenlemelisiniz.

  • İçgörüler Alma – Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?

Facebook Business Suite analizler, içeriğinizin nasıl performans gösterdiğini görmek için kullanabileceğiniz sağlam bir analiz araçları düzenlemesini içerir. Sol taraftaki gezinme menünüzden, Insights'a tıklayın. Erişiminizin bir listesini, son performans sonrası ayrıntıları, kitle istatistiklerini ve Instagram analizlerini buradan görebilirsiniz.

  • Yeni Roller Ekleme – Facebook Business Suite Kullanımı

Sayfanıza ekip arkadaşları eklemek, içerik oluşturma iş akışınızla ilgili ek yardım almanın yararlı bir yolu olabilir. Facebook Sayfanıza daha fazla rol veya yeni üye eklemek için sol taraftaki gezinme menünüzden "Tüm Araçlar"a gidin. Ardından 'Sayfa Ayarları'nı tıklayın. Oradan Sayfa Rolleri’ne gidin. Yeni birini eklemek isterseniz, sayfanın ortasındaki açılır menüden konumunu seçin.

  • Hikaye Oluşturma – Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?

Kontrol panelinizden Hikaye Oluştur'u tıklayın. Hikayenize bir resim veya video yüklemek için Medya Ekle’yi tıklayın. Hikayenizin bir önizlemesini göreceksiniz ve bunu Facebook'ta mı, Instagram'da mı yoksa her ikisinde de yayınlamak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Metin, çıkartma ekleyebilir ve hatta bağlam eklemek için hikaye resminizi kırpabilirsiniz. Bunları alttaki modelde görebilirsiniz.

Hikayenizi istediğiniz gibi süsleyin, ardından Hikayeyi Paylaş'ı butonuna tıklayarak gönderin. Aynı şekilde, Hikayenizi belirli bir tarih ve saatte yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz. Önceden içerik oluşturmanıza olanak tanır, böylece son dakika oluşturma ve yükleme konusunda stres yaşamazsınız.

Facebook Business Suite’i Kimler Kullanmalı?

Facebook'ta bir işletmesi olan herkes (Instagram hesapları dahil), özellikle yönetilecek farklı hesapları varsa, Facebook Business Suite'i kullanmayı kesinlikle düşünmelidir. Facebook Business Suite ücretsiz olarak kullanılabilir. Aynı zamanda ekip çalışmasını kolaylaştırarak ister tek bir kişi, ister büyük bir ekibin parçası olun, tüm süreci daha basit hale getirir.

Platformlar geliştikçe ve genişledikçe, Business Suite muhtemelen değişecek ve en son trendlere ayak uydurmamıza yardımcı olacak yeni özellikler sunacaktır. Markaların, gerektiğinde nasıl kullanılacağını bilmek için arayüze aşina olması akıllıca olacaktır. Bu nedenle şimdiden yerinizi almanız iyi olabilir!

[widget-137]

Yorum Yap