Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

B2B Pazarlama Nedir? B2B’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dijital Pazarlama İçin İpuçları – Daha Verimli Olun…

B2B pazarlama, yani işletmeden işletmeye pazarlama, firmaların ürünlerini veya hizmetlerini doğrudan diğer işletmelere pazarladıkları bir yöntemdir. B2B pazarlama, geleneksel pazarlamacılık yöntemlerinden uzaklaşarak çevrim içi platformlara ağırlık vermektedir. Bunun nedeni ise B2B pazarlamada satışları artırmanın, pazarlara ulaşmanın ve yeni müşteriler edinmenin yolunun dijital dünyadan geçmesidir.

B2B yani Business to Business pazarlama, B2C pazarlama yöntemiyle sıklıkla karıştırılmaktadır. Ancak B2B pazarlama işletmelere, B2C pazarlama da son tüketiciye mal ve hizmet sağlamaktadır. B2B pazarlama ile ilgili genel bir giriş yaptığımıza göre dilerseniz şimdi B2B avantajlarına değinelim.

B2B Avantajları – Her Geçen Gün Gelişen Bir Pazara Adım Atın…

B2B pazarı, oldukça büyüktür. B2B pazarlamada firmalar sadece ülke çapında değil, uluslararası olarak da iş ilişkileri geliştirip ürün tedariği gerçekleştirebilmektedir. Yani bu ne demek oluyor? Siz Türkiye’de bir işletme olsanız bile B2B pazarlama ile dünyanın farklı bir yerindeki işletmeyle iş birliği yapabiliyorsunuz. Mesela diş ünitleri sattığınız bir firmanız var diyelim, eğer doğru stratejiler yürütürseniz farklı bir ülkedeki diş hastanesine ya da kliniklerine diş ünitleri tedarik edebiliyorsunuz. Peki, şirketler açısından B2B’ni sağladığı avantajları biliyor musunuz? İşte, yanıtı:

Potansiyel Müşterilere Erişim

B2B’nin sağladığı avantajlardan ilki, yeni müşteriler bulmaktır. B2B pazarlama yaparken ürünlerinizi ve markanızı bilmeyen kişilere ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Bu da sizin için yeni müşteri ve marka sadakati anlamına gelmektedir.

Marka Güveni Yaratma

B2B iş modelinin avantajlarından biri de kullanıcılarla müşteri desteği yoluyla iletişimde kalabilmeniz, sosyal medyada müşterilerinizle etkileşim kurabilmeniz, özetle markanızın bilinirliğini ve güvenilirliğini artırabilmenizdir. Müşterilerinizde ne kadar güven yaratırsanız hedeflerinize o kadar kolay ulaşırsınız, bunu unutmayın.

Satışları Artırma

B2B avantajlarından bir diğeri, müşteri sayısını, doğal olarak da satışlarınızı artırmanızdır. B2B pazarlama, müşterilerinize ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmetler önermenize ve daha çok ürün satmanıza yardımcı olmaktadır.

Satış Fırsatlarını Yakalama

Tüketicilerin bir şey satın almadan önce araştırma yaptıklarını, kullanım videoları izlediklerini, web sayfalarını ziyaret ettiklerini ve sosyal medya hesaplarındaki gönderi ve değerlendirmeleri okuduklarını biliyorsunuzdur. Aslında bunların her biri, firmalar için ürünlerinizle ilgileniyorum sinyalidir. Dolayısıyla siz bir B2B pazarlama otomasyonu kurduğunuzda bu sinyallerin her birini alıp, doğru parçaları birleştirip yeni hedefler belirleme şansına sahip olacaksınızdır.

Bütçeyi Doğru Bir Şekilde Yönetme

B2B’nin sağladığı avantajlardan biri de otomasyon sistemleri aracılığıyla pazarlamayı daha hesap verebilir hale getirmesidir. Çünkü pazarlama bütçeleri her zaman istenildiği gibi yönetilemeyebilir. Oluşturulan kampanyaların etkisini ölçme, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlama, bu doğrultuda da kampanyalara devam etme ya da sonlandırma kararı alma konusunda doğrudan B2B pazarlama etkilidir.

Dijital Pazarlama İçin İpuçlarına Mutlaka Göz Atın…

B2B’nin sağladığı avantajlardan faydalanmak için elbette dijital dünyadaki konumunuzu korumanız gerekiyor. İlk olarak şirketiniz için bir web sitesi oluşturun ve müşterilerinizin ne yaptığınızı, hangi alanlarda hizmet verdiğinizi anlaması için elverişli bir ortam yaratın. Mutlaka ama mutlaka web sitenizi mobil uyumlu hale getirin ve düzenli olarak güncellemeyi unutmayın.

Web sitenize istatistikler ve araştırmalar gibi konu başlıkları ve sektörel bilgiler ekleyin. Dijital pazarlama için ayırdığınız bütçenin karşılığını alabilmek için çevrim içi ve çevrim dışı pazarlama stratejilerini optimize edin. B2B pazarlama stratejinizin bir parçası olarak sosyal medya kanallarından faydalanmayı ihmal etmeyin.

[widget-129]

Yorum Yap