Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Temel SEO Rehberi – Sitenizin Görünürlüğünü Bu Yöntemlerle Arttırın!

Web Sitenizi Google Aramalarında Yukarı Taşımak Mı İstiyorsunuz? – Yeni Başlayanlar İçin SEO Önerileri

Organik trafiğin yaklaşık %64'ünün aramadan geldiğini biliyor muydunuz? Buna karşılık sosyal medyanın internet siteniz için kazandırabileceği ortalama tıklama oranı ise yaklaşık %10 ile sınırlı! Yalnızca bu istatistik bile başarılı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için arama motorlarında ustalaşmanız gerektiğini gösteriyor.

Bu nedenle yeni başlayanlar için SEO yolculuklarında yol gösterebilmek adına temel SEO rehberi hazırlamak istedim. Bu yazıda SEO nasıl yapılır sorusuna verilebilecek ilk yanıtları bulacak, internet sitenizi arama motoru botları için istenilen hale nasıl getirebildiğinizi anlamak için SEO temelleri hakkında bilgi edineceksiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın! – Temel SEO Rehberi

Anahtar kelimeler, bir web sayfasının içeriğini tanımlayan belirli kelimeler veya kelime öbekleridir ve insanların web sitenizi bulmasını mümkün kılan terimlerdir. Örneğin, "ayakkabı fiyatları" şeklinde bir Google araması yaparsanız, Google'ın size hizmet verdiği web siteleri o terim için karşınızda sıralanacaktır.

SEO'nun temel temeli doğru anahtar kelimelerle başlar. İdeal olarak, arama hacmi yüksek, rekabeti düşük ve uygulama alanınızla oldukça alakalı terimler için sıralamak istersiniz.  İçeriğiniz için en uygun anahtar kelimeleri seçtikten sonra bunları uygulama zamanı gelmiş demektir. Anahtar kelimeleri aşağıda saydığım bölümlerde sayfalarınızda kesinlikle geçirmelisiniz:

  • Gönderi başlıkları,

  • Başlıklar ve alt başlıklar,

  • Organik bir şekilde metin içerisinde, (içeriğiniz için en uygun anahtar kelime yoğunluğu %1 ile %3 arasındadır, Google'ın içeriğinizi düşük kaliteli ve/veya spam olarak işaretlemesini önlemek için bu sınırı aşmaktan kaçının)

  • İçeriğinizin başı ve sonu,

  • URL'ler,

  • Görsel etiketleri,

  • Meta açıklamaları,

  • Kalın ve italik metin,

Paylaşılabilir İçerikler Yaratın! – SEO Nasıl Yapılır?

SEO temelleri açısından çok bilinen ve benim de çok sevdiğim bir söz vardır: “İçerik kraldır!” İçerik kral ise, geri bağlantılar kraliçedir ve sayfa sıralamanızı büyük ölçüde artırmanın bir yolu, diğer saygın web sitelerinden gelen bağlantıları (yani geri bağlantıları) çekmektir. Tüm geri bağlantılar eşit değerde değildir, önemsiz ve spam sitelerin içeriğinizi paylaşmalarını teşvik etmekten istemezsiniz. Ancak kaliteli sitelerden ve sosyal medyadan gelecek backlinkler son derece önemlidir, bunun için de içeriğinizin paylaşılabilir olmasına özen göstermelisiniz.

İlgi Çekici Sayfa Başlıkları ve Başlıklar Yaratın – SEO Temelleri

Bir sayfa başlığı ve headline’ı, aynı web sitesi sayfasını adlandırmanın benzer, ancak farklı yollarıdır. İlki, arama motoru tanrılarını yatıştırmak için tasarlanmış anahtar kelime merkezli bir başlık iken, ikincisi, sayfaya tıklayan insanları memnun etmek için tasarlanmıştır.

Örneğin, "2021 Adidas Ayakkabı", yalnızca arama sonuçlarında görünen sıkı, SEO dostu bir sayfa başlığıdır. "2021 Adidas Ayakkabı Tercih Etmeniz İçin 10 Neden” gibi bir başlık paylaşımları ve geri dönen okuyucuları teşvik eden harika bir sayfa başlığıdır. Bu da iyi bir SEO. Elbette, sayfalar ve başlıklar aynı olabilir. Hangi yöntemin en iyi sonucu verdiğini görmek için deney yapın.

Önlem olarak, sayfa başlığınızın ve headline’ınızın sayfada ne olduğunu doğru bir şekilde tanımladığından emin olun. İçerik bunu yansıtmıyorsa bir sayfaya "2021 Adidas Ayakkabı" adını vermeyin. Bu, okuyucuya yalan söylemektir ve Google'ın ve diğer arama motorlarının kaşlarını çatmasına neden olur. Güven, yetki ve SEO sıralamasını kaybedersiniz.

Görsel Optimizasyonunu Unutmayın! – Yeni Başlayanlar İçin SEO

Görseller satmak istediğiniz ürün veya hizmetleri vurgular ve okuyucuların ilgisini çekmek için büyük metin bloklarını böler. Görüntüler önemlidir, bu nedenle onları optimize etmek için zaman ayırmalısınız.

Web için görsellerinizi optimize etmenin ilk adımı, onları yönetilebilir bir boyuta küçültmektir. Her resmi bir megabaytın altında tutmalısınız; resim ağırlıklı bir sayfanız varsa daha da küçük. Görüntüleri maksimum 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe yeniden boyutlandırmak ve JPG veya WEBP formatlarını kullanmak sayfalarınızın hızlı bir şekilde yüklenmesine yardımcı olacaktır. Arama motorları yavaş yüklenen siteleri sevmez.

Resimlerinizin de uygun Alt özniteliklerine sahip olduğundan emin olun. Örneğin Google, sitenize yüklediğiniz resimleri gerçekten göremez, ancak Alt özellikleri arama devinin fotoğraflarınızı sınıflandırmasına yardımcı olur. Görselin açıklamasını ve ismini anahtar kelime kullanıma önem verecek şekilde kullanmanız Google görsel aramalardan da trafik elde etmenizi sağlayabilir.

Sitenizin Yükleme Sürelerini Düşürün! – Yeni Başlayanlar İçin SEO Önerileri

Google'ın pazar araştırmasına göre, mobil kullanıcıların yüzde 53'ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir siteyi terk ediyor. Kullanıcıların zamanı değerlidir ve yavaş sayfalarla onları başka sitelere bakmaya yönlendirmemelisiniz.

Sitenizin hızını Google PageSpeed Insights veya Pingdom gibi araçlarla analiz edebilirsiniz. Bu araçlar, web sitenizin yükleme süresini en iyi şekilde nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgiler sunar. Bu, yüklenmesi biraz zaman alabilecek resimlerin veya komut dosyalarının değiştirilmesini içerir.

Meta Açıklamaları Kullanın! – Temel SEO Rehberi

Snippet olarak da bilinen bir meta açıklama, sayfanızın HTML kodunun her birinin içindeki küçük bir paragraftır. Meta açıklamalar, arama motoru sonuçlarında sayfa başlıklarının altında görünür ve bir sayfanın amacını daha derinlemesine açıklar. Burada sayfa başlıklarına sığmayacak daha uzun açıklamalar (160 karakterle sınırlı olduğunuzu unutmayın!) yazabilirsiniz. Yine de tüm anahtar kelimelerinizi oraya atmayın. Bu anahtar kelime doldurma yöntemlerine karşı başta Google olmak üzere tüm arama motorları önlemlerini almış durumda. Bunun yerine meta açıklamanızı birkaç anahtar kelime kullanarak basit bir dille yazın.

Aldığınız Sonuçları Daima Takip Edin! – Temel SEO Rehberi

SEO stratejilerinin sonuçlarının ortaya çıkması haftalar hatta aylar alabilir. Ancak iyileştirme fırsatlarını belirlemek için bu değişiklikleri düzenli olarak yakından takip etmeniz gerekir.  Öncelikle organik trafiğinizi değerlendirmelisiniz. Organik trafik, web sitenizi internette her bulduğunda ziyaret eden kişi sayısıdır. Ne kadar organik trafiğiniz olursa, aramalardaki sıralamanız o kadar yüksek olur.

İkinci olarak, anahtar kelime sıralamanıza dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimenizi arama çubuğuna yazarak anahtar kelime sıralamanızı bulabilirsiniz. Amaç, hangi anahtar kelimelerde güçlü olduğunuzu ve neleri iyileştirmeniz gerektiğini bulmaktır. Üçüncüsü, tıklama oranınızı (TO) hesaplayarak SEO başarınızı ölçebilirsiniz. Bu metrik, sitenizin SERP'de her göründüğünde tıklama sayısını ifade eder.

Son olarak, hemen çıkma oranınızı da ölçebilirsiniz. Hemen çıkma oranı; sitenizi tıklayan ancak herhangi bir işlem yapmadan ayrılan kişileri ifade eder. Bu temel metrikler, benimsemeniz gereken SEO temelleri konusunda size rehberlik edecektir.

[widget-136]

Yorum Yap