Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Facebook Algoritması Nasıl Çalışır? - Stratejinizle Algoritmayı Yenin!

Facebook’ta Görünür Olmak İçin Facebook Algoritmasının Çalışma Mantığını Anlayın!

Modern iş dünyasında sosyal medya, yeni müşteriler edinmede ve sonra onları elde tutmada merkezi bir rol oynamaktadır. Bunu, ücretli reklam kampanyaları ile sonsuz miktarda para veya kaynak harcamak zorunda kalmadan yapabilirseniz elbette işletmeniz için çok daha iyi olur. Ancak bunun için Facebook algoritması ile ciddi bir mücadeleye girmeniz gerekebilir.

Son yıllarda Facebook algoritma değişiklikleri için ciddi bir çaba harcadı. Belirli içerik türlerine öncelik vermeyi amaçlayan bu değişiklikler, Facebook’ta görünür olmak isteyen işletmeler için yeni stratejileri zorunlu hale getirdi. Peki Facebook algoritması nasıl çalışır, Facebook gönderilerinizin öne çıkması için ne iyi ne kötü? Gelin, bu sorulara birlikte yanıt bulmaya çalışalım.

Facebook Algoritması Nedir, Bu Kavramdan Ne Anlamalısınız?

Facebook algoritması, en temel tanımıyla, bir kullanıcının platforma giriş yaptığında gördüğü içeriğe karar verme aracıdır. Algoritmanın kendisi oldukça karmaşık olsa da Haber Kaynağı dört temel faktör üzerinden çalışır:

  • Envanter: Facebook'ta bir kullanıcının Haber Kaynağında gösterilebilecek tüm içeriği temsil eder.

  • Sinyaller: Facebook'a hangi içeriğin gösterileceğini bildiren göstergelerdir.

  • Tahminler: Bu üçüncü parça, Facebook'un bir kullanıcıya profiline, Haber Kaynağı tercihlerine ve geçmiş davranışlarına göre ne göstereceğine karar verdiği yerdir.

  • Puan: Her içerik parçası, kullanıcıyla alaka düzeyine göre bir kalite puanı alır. Puan ne kadar yüksek olursa, kullanıcının haber akışında görünme şansı o kadar yüksek olur.

Bu faktörleri kullanarak Facebook, her kullanıcının haber kaynağını benzersiz ve kendileri için aşırı alakalı bir şekilde doldurabilir ve önceliğine göre sıralayabilir.

Facebook Algoritma Değişiklikleri Konusunda Neden Bu Kadar Çalışıyor?

Facebook'un Haber Kaynaklarına yaklaşımındaki değişimi neyin tetiklediğine dair pek çok spekülasyon var. Bu dedikodulara çok fazla girmeden söylemem gerekirse algoritmanın güncellenmesi, Facebook'un "anlamlı etkileşimler" olarak adlandırdığı şeye daha fazla önem vermesiyle ilgili. Değişiklik, Facebook'un artık kullanıcıların platformda geçirdiği zamanı kendisi için değerli bulmasını sağlamasına yardım ediyor.

Başka bir deyişle, nicelikten çok nitelik. İyisiyle kötüsüyle güncelleme, Facebook'un kapsamını daraltma ve bir zamanlar olduğu şeye daha yakın olma girişimidir. Hatırlarsanız Facebook ilk kurulduğunda arkadaşlar ve aile üyelerinin bağlantı kurması ve iletişim halinde kalması için bir sosyal ağdı.

Peki, hem büyük hem de küçük şirketlerin Facebook'un devasa kullanıcı tabanından başarılı bir şekilde faydalanması için ne yapması gerekir?

Facebook Algoritması ile Mücadele Etmek İçin Ne Yapmalısınız?

Facebook algoritması nasıl çalışır sorusuna yanıt verdiğimize göre artık Facebook’ta görünür olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusuna dönebiliriz. Gelin isterseniz birlikte bakalım:

  • İçeriklerinizi Kusursuzlaştırın! – Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

En iyi çevrimiçi pazarlama stratejileri harika içerikle başlar. İnsanları internet sitenize veya fiziksel mağazanıza çekmek istiyorsanız sayfalarınızı, ziyaretçilerinizin değerli bulacağı içeriklerle doldurun. Bilgilendirici blog gönderileri, etkileşimli kılavuzlar ve iyi hazırlanmış videolar bunlara örnek olabilir. Ürün videoları, canlı görüntüler ve alıcı referansları gibi alışveriş deneyimlerini daha kolay ve daha keyifli hale getirecek özellikler sağlayın. Böylelikle Facebook üzerinden daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Facebook algoritması ile mücadelenizde size yardımcı olacak içerikler üretmek istiyorsanız işe kitlenizi iyi araştırarak başlayın. Neyi seveceklerinden emin olun. Facebook gönderilerinizi başlangıç için günde 2-3 defa ile sınırlayın. Daha fazla takipçiye ulaştıkça bu sayıyı haftada 3-4’e çekebilirsiniz. Ve son olarak hashtag’leri doğru kullanmaya önem verin.

  • Kullanıcılarla Etkileşime Girmekten Çekinmeyin! – Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

Algoritmadaki güncellenmiş değişikliklerle ilgili bir basın açıklamasından Facebook, "insanlar arasında konuşma oluşturan sayfa gönderilerinin Haber Kaynağı'nda daha yüksek gösterileceğini" belirtti. Bu, bir grubu veya topluluğu birbiriyle bağlantı kurmak ve etkileşim kurmak için motive eden veya ilham veren etkileşim yaratma yeteneğinize bağlıdır.

İster geniş bir trend konusu olsun, isterse hedef kitlenize özel bir konu olsun, bir sohbet başlatan gönderiler oluşturmaya çalışın. Fikirleriniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında geri bildirim isteyin. Kullanıcıların benzer görüşlere sahip diğer kişilerle etkileşim kurmak için katılabileceği, şirketinizin odağıyla uyumlu Facebook grupları oluşturun. Tüm bunlar size daha fazla etkileşim olanağı sunacaktır. Aynı şekilde size mesaj attıklarında onlara olabildiğince hızlı geri dönüşler yapın!

  • Canlı Video Trendine Ayak Uydurun! – Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

Henüz değilse, video şirketinizin çevrimiçi pazarlama stratejisinde önemli bir rol oynamalıdır. Facebook, son dönemde Gamer’lar ve Influencer’lar ile yaptığı anlaşmalara bakarak da kolayca anlayabileceğiniz gibi canlı videoların izlendiği bir platform haline gelmeye son derece önem veriyor. Nitekim istatistiklere baktığımızda Facebook Live videolarının normal videolardan çok daha fazla etkileşim aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu nedenle kesinlikle canlı videolardan yararlanmayı düşünün.

  • Yerelleşmeye Önem Verin! – Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

Facebook, daha anlamlı etkileşimler hedefini hedeflediği için yerel bir sosyal ağ yaratmaya doğru ilerliyor. Yerel gündemler haber kaynağında artık ulusal ve küresel olayların üzerinde yer alıyor. Eğer küçük veya orta ölçekli bir işletmeyseniz gönderilerinizin çoğu zaten yerel köklerinize hitap edebileceğinden, bu sorunsuz bir geçiş ve iş hacminize ciddi bir kazanç sağlayabilir.

  • Facebook Insights’ı Kullanın! – Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

Kısıtlayıcı Facebook algoritmasının üstesinden gelmek ve platformda organik erişiminizi arttırmak yalnızca paylaşmaya devam et mantığı ile sağlanamaz. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda sürekli analiz gerektirir. Bu yüzden Facebook Insights'tan yararlanın. 

Facebook Insights, hedef kitle demografisini, bu kitlenin içeriğinizle nasıl etkileşim kurduğunu ve gönderilerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğine ilişkin veriler elde etmenize yardımcı olur.

Facebook’ta Başarılı Olmak İstiyorsanız Onların Kurallarına Göre Oynamalısınız!

Facebook'un kişisel hayatımızda büyük bir varlık göstermesinden pek de kaçışımız yoktur. Ama aynı zamanda profesyonel yaşamlarımızda da platform, önemli bir etkiye sahiptir. Bir pazarlamacının Facebook’ta görünürlüğünü arttırabilmesi için onların kurallarına göre oynaması gerekir.

Facebook, yukarıda da belirttiğim gibi kullanıcıların platformda geçirdiği daha değerli ve kişisel hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle siz de bir işletme olarak Facebook’ta potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız iyi planlanmış gönderilerle hedef kitlenizin adeta ailesinden veya arkadaşlarından biri olmayı başarabilmelisiniz!

[widget-137]

Yorum Yap