Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En İyi Instagram Analiz Araçları Hangileri?

Instagram Analiz Araçları ile Stratejinizi Ölçümleyin ve Sürekli Geliştirin!

Instagram analiz araçları, Instagram pazarlamacılığı için harcadığınız zamanın getirilerine derinlemesine bir eğilmenizi sağlar ve hedeflerinize ulaşmak için yolda kalmamanıza yardımcı olur. Bu araçlar, gönderilerinizden hangilerinin en büyük geri dönüşü aldığını, en çok etkileşime geçen takipçilerinizin kimler olduğunu, gönderi yayınlamak için en iyi zamanların neler olduğunu ve daha fazlasını sizin paylaşır. 

Kampanyalarınızı takip etmek ve rakiplerinizin neler yaptığını takip etmek için Instagram'dan gelen analizleri kullanabilirsiniz. Bu, sektörünüzdeki diğerlerinin ne yaptığı ve etkili olup olmadığı hakkında size fikir verir. Yine de bunun için en iyi Instagram araçları hangileridir bilmelisiniz. Sosyal medya pazarlama stratejinize katkı sağlayan 5 Instagram analiz aracını aşağıda sıraladım. Eğer merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Instagram Pazarlamacılığında Kullanabileceğiniz En İyi 5 Instagram Analiz Aracı

  • Sprout Social – Instagram Analiz Araçları

Sprout Social, analizi içerik oluşturma ve yönetim araçlarıyla birleştirir. Gönderi performansını, hashtag kullanımındaki eğilimleri, izleyici katılımını ve hatta rakip verilerini takip edebilirsiniz. En etkili içerik stratejilerini oluşturmak, en çok etkileşim alan gönderilerinizi belirlemek için Sprout Social'ı kullanabilirsiniz. Bu araç, Gönderilmiş Mesajlar Raporu ile yorumları ve beğenileri takip etmenizi sağlar. Daha sonra metrikleri kolayca sıralayabilir ve kolaylık sağlamak için CSV'ye aktarabilirsiniz.

Hashtag'leri karşılaştırın ve hangilerinin en yaygın olarak kullanıldığını ve hangilerinin en çok dikkat çektiğini belirleyin. Stratejinizde daha fazla ince ayar yapmak için markalı hashtag'lerin konulu hashtag'lere kıyasla nasıl performans gösterdiğini analiz edin.

Son olarak bu Instagram aracı, hedef kitlenizi de analiz etmek için fırsatlar sağlar. Sonuçları en üst düzeye çıkarmak adına takipçilerinizin hesabınızla nasıl ve ne zaman etkileşime girdiğini öğrenmek için belirli bir süre aralığındaki beğenileri ve yorumları görüntüleyebilirsiniz. Bu araç, performans eğilimlerini belirleyebilmeniz için, rapor dönemine dayalı olarak çeşitli analizlerle katılım eğilimlerini ölçer.

  • Agorapulse – En İyi Instagram Analiz Araçları

Agorapulse, Instagram gibi sosyal medya platformlarınız için analizler görüntüleyebileceğiniz bir araçtır. Agorapulse ile takip edebileceğiniz şeylerden biri, takipçi artışınız ve günlük yeni takipçilerinizdir. Çizgi grafik, takipçilerinizin büyüme trendini ve her gün kazandığınız ve/veya kaybettiğiniz takipçi sayısını gösterir.

Aynı şekilde gönderi etkileşiminizi de takip edebilirsiniz. Bir zaman aralığı seçebilir ve ardından bu süre içinde kaç gönderi yayınladığınızı ve bunların ne kadar etkileşim aldığını bir çubuk grafik aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz.

Agorapulse ile en iyi içeriğinizi de görmeniz oldukça kolaydır. Araç, beğeni ve yorum sayısına göre en iyi dört gönderinizi gösterir. Bu bilgilerle, en popüler içeriğinizde yineleyebileceğiniz bir kalıp olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Eğer öyleyse, benzer gönderiler oluşturmak için harika bir fırsattır. Değilse, bu içeriğin neden bu kadar iyi performans gösterdiğini öğrenmek için daha derin analizler yapmanıza Agorapulse Instagram aracı imkan verir.

  • Iconosquare – En İyi 5 Instagram Analiz Aracı

Iconosquare, görüntülenen tüm verileriniz hakkında bilgi almak için özel bir zaman aralığı seçmenize olanak tanır. Iconosquare'in sunduğu en iyi özelliklerden biri medya kitaplığıdır. Kütüphane, istediğiniz zaman çekebileceğiniz içeriklerle doludur. Ve editoryal takvim görünümüyle, gönderileri önceden planlayabilirsiniz.

Zaman içinde kazandığınız veya kaybettiğiniz takipçi sayısını takip etmek için Iconosquare'i de kullanabilirsiniz. Bu, kitlenizin hangi tür içeriklerden hoşlanıp hangilerinden hoşlanmadığı hakkında size fikir verir. Örneğin, belirli bir gönderiden sonra çok sayıda takipçi kazanırsanız bu tür içerikleri daha fazla yayınlamayı düşünmelisiniz.

Diğer Instagram analiz araçları ile benzer şekilde Iconosquare, en çok etkileşimi hangi saat ve günlerde aldığınızı bildiren verileri görüntülemenize olanak tanır. Bu sayede deneme yanılma yaparak zaman kaybetmekten kurtulabilir, yayınlarınızı yine Iconosquare kullanarak önceden planlayabilirsiniz.

  • Socialbakers – En İyi Instagram Araçları

Socialbakers, en popüler fotoğraflarınız, filtreleriniz, hashtag'leriniz ve takipçilerle etkileşimleriniz hakkında size ücretsiz raporlar sunar. Takipçi artışı, toplam takipçi sayısı, alınan etkileşimler, gönderi sayısı, en ilgi çekici gönderi, en iyi içerik vb. genel metrikleri görüntüleyebilirsiniz. Verilerin herhangi biri rakiplerin sayfalarıyla karşılaştırılabilir.

Genel metriklere ek olarak, özel metriklere de erişebilirsiniz. Özel metrikler, kullanıcıların gönderilerinizi toplam görüntüleme sayısı, benzersiz hesaplardan gelen gösterim sayısı, profil açıklamanızdaki bağlantıdan aldığınız toplam tıklama sayısı ve profilinizi ziyaret eden toplam benzersiz hesap sayısı gibi verilerden oluşur.

  • Squarelovin – En İyi 5 Instagram Aracı

Squarelovin, büyüme, katılım ve sahip olduğunuz takipçi sayısı gibi Instagram analizlerini görüntülemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Tıpkı yukarıda listelenen araçlar gibi Squarelovin Instagram analiz aracı, içeriğinizi yayınlamak için en başarılı zamanı izlemenize olanak tanır. Ancak, ne zaman gönderilemeyeceğinizi de izlemenizi sağlar. Böylece kullanıcılar çevrimiçi değilken içerik paylaşarak zaman kaybetmezsiniz.

Genel gönderi geçmişiniz ve en iyi gönderileriniz hakkında da bilgi bulabilirsiniz. Bu bilgileri yıl, ay, gün ve saate göre filtreleyebilirsiniz. Squarelovin, beğeniler ve yorumlarla ilgili verileri de gösterir. Kullandığınız filtreler ve hashtag'lerle ilgili verileri de takip edebilirsiniz. Fotoğraflarınızda farklı filtrelerin nasıl performans gösterdiğini takip edebilir ve kullandığınız hashtag'lerle ilgili raporları Squarelovin Instagram analiz aracı ile görüntüleyebilirsiniz.

Neden Instagram Analiz Aracı Kullanmalısınız?

Eğer markanızı Instagram etkileşimleri ile büyütmek ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız gelişigüzel paylaşımlarla bunu yapamazsınız. Bunun yerine içerik stratejinizi iyi planlamalı ve aldığınız geri dönüşleri detaylı bir şekilde analiz ederek paylaşımlarınızı sürekli geliştirmelisiniz. İşte Instagram analiz araçları tam da bu noktada devreye girer.

Diğer tüm dijital pazarlama kanallarında olduğu gibi Instagram'da da takip edebileceğiniz birçok farklı metrik vardır. Alınan yorumlar, beğeniler, hashtag’ler, yeni takipçiler vb. metrikler; sürekli takip etmeniz gereken verilerdir. Bu nedenle etkili bir sosyal medya pazarlamacılığı için kesinlikle bir Instagram analiz aracını pratik şekilde kullanmayı bilmeli, stratejinizi buna göre belirlemelisiniz.

[widget-137]

Yorum Yap