Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Marka Taklidi İle Mücadele ve İtiraz - Markanızı ve Firmanızı Koruyun!

Markanızın Taklitleriyle Nasıl Mücadele Edeceksiniz? 

Marka tescili yaptırdınız, peki bu tescilin markanızı ömür boyu koruyacağını mı düşünüyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise yanılıyorsunuz. Marka taklidi son yıllarda çokça karşımıza çıkıyor. Marka danışmanı olarak sizlere önerim markanızı tescil ettirseniz dahi taklitlerinizin olup olmadığını sürekli takip etmenizdir.

Marka taklit suçu oldukça yaygın problemlerden biridir. Markanızın başına da gelebilme ihtimali her zaman var. Öyleyse kendinizi ve markanızı marka taklit suçu işleyenlerden korumaya çalışmanız anlaşılabilir bir durumdur. Marka taklitleri neyse ki hemen tespit edilebilir. Böylece marka taklidi suç duyurusu yaparak gerekli önlemi alabilmeniz mümkündür. 

Marka Taklidi Suçu İçin Neler Yapılabilir? 

Marka taklidi hem ülkemizde hem dünyada oldukça sık karşılaşılan bir durum olduğu için gardınızı her zaman hazır tutmalısınız. Markanızı taklit eden isimler ve logolar karşınıza her an çıkabilir. Bu nedenle her ay Türk Patent Enstitüsü, marka tescili başvurusu yapan markaları ilan ederek incelemeye sunar. İtiraz dahilinde marka taklitleri veya benzerlikleri bulunması ve engellenmesi söz konusu olur. Siz de bu süreci takip ederek ya da marka vekillerinizin takip etmesini sağlayarak taklitlerden korunursunuz.

Marka taklidi başvurularında mevzuata göre inceleme yapıldıktan sonra benzerlik durumlarında marka sahiplerine bildirimde bulunan marka vekilleri ya da ofisleri doğru kararın verilmesini sağlar. Markanızın klonlanmasını engeller. Marka taklidi itiraz süreçlerinden sonra haklı taraf için karar verilir. Unutmayın, marka taklidi suçu ciddi bir suçtur.

Marka Taklitleri Nasıl Anlaşılır?

Markanızın taklit edilip edilmediği çeşitli yollarla açığa çıkarılabilir. Markanızın ismine yapılan ekler ya da çoğullaştırarak yapılan çeşitlenmeler marka taklidi durumunun fark edilmesini sağlar. Marka taklitleri için ana kelime sizin adınıza tescil edilmişse marka sahibi olarak itiraz hakkınız doğar.

Bazen de çağrışım yapan kelimeler karşınıza çıkabilir. Bunlarda da kelimelerin ses benzerliklerinden yararlanılarak marka taklidi yapıldığı görülür. Ayrıca yazılışları farklı ama anlamları ile okunuşları aynı olan kelimeler de kullanılır. Sayılar da yazı ve rakamla benzerlerdir. Bu durum da marka taklit şikayet ve itiraz süreçlerine açıktır.

Marka Taklidi İtiraz Süreci Nasıl İşler?

Bahsettiğim gibi eğer markanızın taklit edildiğini düşünüyorsanız, marka taklidi suçu gözlemlediyseniz Türk Patent Enstitüsü’nde her ay yayınlanan bültende gelen marka tescil başvurularını kontrol edebilirsiniz. Yayın tarihinden 3 ay içinde 3. şahıs olarak marka taklit şikayet hakkını elde edebilirsiniz.

Bülteni inceledikten sonra marka sahibi olarak ya da vekilleriniz aracılığıyla marka taklidi itiraz dilekçesi hazırlayarak Enstitünün belirlediği harç karşılığında itirazınızı sunabilirsiniz. Uzman vekiller aracılığı ile hazırlanan bu belgeye ek olarak itirazı destekleyen bilgileri, kanıtları da ekleyebilirsiniz. Marka taklitleri için marka tescil uzmanlarından rahatlıkla yardım alabilirsiniz.

Marka taklit şikayet ve itiraz üzerine Enstitü gerekli incelemeyi araştırmayı yaparak söz konusu başvuru için red veya kısmi red kararı verebilir. 2 ay içinde marka taklidi itiraz sahibi İnceleme ve Değerlendirme Kuruluna itirazını yineleyebilir. Verilen karara itiraz etmek isterseniz firma ya da kişi olarak Fikri ve Sinai Mülkiyet hakları Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

İtiraz alan başvuru sahibi firmalar redde neden olan unsurları düzeltmek için gereken belgelerle birlikte Türk Patent Enstitüsüne itiraz ederler. Sonuçta hangi tarafın haklı olduğuna enstitü karar verir. Marka taklitleri böylece önlenir.

Takip Edilmeyen Markalar Nelerle Karşılaşacak? Marka Taklitleri Başarılı Mı Olacak?

Yukarıda da bahsettiğim gibi markanızı tescil ettirdikten sonra takibini yapmazsanız marka taklitleri ile karşılaşabilirsiniz. Marka danışmanları olarak bu durumu düzeltmek aylarımızı aldığı için markanızı korumak adına sizler de çaba göstermelisiniz.

Marka taklidi durumlarında maddi ve manevi zararların karşılanması için mahkemeye başvurarak marka taklidi suç duyurusu işleminde bulunabilir, markanın kullanıldığı ürünlere ve bu ürünleri üretmeye yarayan araçlara el koydurabilirsiniz. Ayrıca marka taklitleri ürünlerinin mülkiyet hakkını da isteyebilirsiniz. Markaya tecavüz için açılan davaların ücretlerini de davalı taraf ödemekle yükümlüdür. Marka taklidi cezası ise  bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezasıdır.

Zorlu bir süreç olan marka tescili ile uğraştıktan sonra bir de takibi size zor gelebilir. Ancak dilerseniz danışmanlık hizmeti alarak marka taklitleri ile uğraşırken yükünüzü biraz olsun hafifletebilirsiniz. Marka taklidi teşebbüslerinin önüne geçerek adınızın zedelenmesini engelleyebilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap