Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar – Bu Kitaplar Size Yol Gösterecek

Başarı Öykülerini Okuyarak Doğru Adımlar Atabilirsiniz

Yeni bir iş fikrini hayata geçirmeyi planlayan girişimciler, ilk iş olarak farklı bir bakış açısı geliştirebilecekleri kitapları ve belgeselleri araştırıyor. Buradaki başarı öyküleriyle kendi yol haritalarının benzer yönlerini değerlendiriyor, başarısız girişimcilik örneklerinden ders çıkarıyorlar.

Siz de kendi işinizin patronu olmak üzereyseniz, yeni ve değişik fikirler almak için çabalıyorsanız girişimcilerin mutlaka okuması gereken kitaplara, kütüphanenizde yer açabilirsiniz. Sizin için hem bir yol gösterici hem de el rehberi olacak bu kitaplarla başarısızlığın önüne geçebilirsiniz. Peki, girişimciler hangi kitapları okumalı? 

Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Atacakları adımlar konusunda kararsızlık ve belirsizlik yaşayan girişimci adaylarını başarıya ulaştıracak rehber niteliğindeki kitap önerilerim;

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar: Mor İnek - Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün (Seth Godin)

Yazar; herkes gibi sıradan bir inek olmaktansa mor bir inek olarak rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı ve farklılıklarınızla sektörünüzde yeni bir çığır açmanızı öneriyor. Apple, Dyson ve Starbucks gibi markaların, kendi iş alanlarında öncü konumda olmalarını, farklılıklarına bağlıyor ve “Ya mor ineksin ya da sıradan bir inek, ya dikkat çekicisin ya da görünmez, seçimini yap!” diyerek iş hayatında farklılığın ne kadar önemli olduğuna değiniyor.

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar: 80/20 İlkesi (Richard Koch)

Girişimci adaylarına kitap önerilerimden ikincisi, zaman yönetimi tekniklerinden de biri olan 80/20 ilkesini konu ediniyor. Yazar; minimum girdiyle maksimum sonuç elde etmenin yöntemlerini ve iş hayatındaki nedenlerin yüzde 20'sinin sonuçların yüzde 80'ine yol açacağı bilgisini paylaşıyor. Üretkenliğinizi ve mutluluğunuzu artırmak için 80/20 ilkesini hem iş hayatınıza hem de kişisel yaşantınıza nasıl uyarlamanız gerektiğinin püf noktalarını anlatıyor.

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar: 100 Dolar ile Başlangıç (Chris Guillebeau)

Girişimciler hangi kitapları okumalı diye sorarsanız ilk 5 önerimden biri, mutlaka Chris Guillebeau olur. Kitabın ana teması, yazarın “100 dolarınız hazır mı? Güzel, hadi bir iş kuralım!” sözü olabilir. Kitapta küçük yatırımlarla büyük girişimlere girişilebileceği, tutku ve becerilerin aslında büyük bir gelir kapısı olduğuna değiniliyor.

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar: Steve Jobs - Özel Biyografi (Walter Isaacson)

Steve Jobs ile yapılan kırktan fazla röportajın yanı sıra 100'den fazla aile üyesi, arkadaş, rakip ve meslektaşla yapılan söyleşiler sonunda derlenen kitapta, Steve Jobs’un yaratıcı zekasını teknolojiyle birleştirme sürecinin detaylarına ve başarılı bir girişimcilik öyküsüne yer veriliyor.

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar: İknanın Psikolojisi (Robert Cialdini)

Prof. Robert B. Cialdini'nin kaleme aldığı ve girişimci adaylarına kitap önerilerinde mutlaka yer verilmesi gereken eserlerden biri olan İknanın Psikolojisi’nde; insanların neden “Evet” dediğinin temeline ve insanları davranışları değiştirmeye iten faktörlere değiniliyor.

Girişimcilikte Başarıya Ulaşmak Sizin Elinizde…

Bir girişimcinin okuması gereken kitaplar için yaptığım önerilerin sizler için faydalı olacağını ümit ediyorum. Özellikle ilk başlarda, girişiminizi nasıl şekillendireceğiniz, hangi adımları atacağınız ve gelişiminiz için nasıl bir yol haritası oluşturacağınız gibi konular hakkında girişimcilerin mutlaka okuması gereken kitaplardan fikir edinebilirsiniz.

Girişimlerinizin başarıya ulaşması için yalnızca finansmanın gücüne güvenmeyin. Bilgi, beceri ve zekanın da girişiminizin başarısında önemli bir etkisi olduğunu unutmayın. Bu noktada ihtiyaç duyduğunuz bilgileri, örnek bir girişimcinin okuması gereken kitaplardan edinin. Girişimcilik ile ilgili desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyor, bu konuda kendinize bir rehber arıyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap