Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google'da İlk Sırada Çıkmak İçin Ne Yapmalısınız?

Google’da İlk Sıra: Hepimiz Bunun İçin Çalışmıyor Muyuz?

Dijitalde rekabetçi olmak isteyen her internet sitesi sahibi Google'da ilk sırada çıkmak ister. Sebebi çok açık! Google’da ilk sırada çıkmak, sitenize gelen ziyaretçi sayısının artması, görünürlük ve satış potansiyeli açısından işletmenizin rakiplerinin önüne geçmesi demektir ve dijital pazarlamacılığın temeli amacı da budur.

Ancak maalesef Google’da ilk sırada çıkmak ender ve hatta çoğu zaman tesadüfen gerçekleşen bir şeydir. En iyi SEO uzmanları ve dijital pazarlamacılar bile Google’da ilk sırada çıkmak söz konusu olduğunda başarıyı garanti edemez. Eğer bu başarıyı hedefliyorsanız hiçbir zaman gerçekten ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin olamazsınız. Google’da ilk sırada çıkmak için garantili bir yöntem olmasa da Google ilk sırada çıkmak adına mücadele etmenizi sağlayacak bazı yöntemleri sizinle paylaşabilirim.

Önce Nişinizi Belirleyin! – Google İlk Sırada Çıkmak

İnternet dünyası son yıllarda tıpkı geleneksel medya gibi dev firmalar tarafından adeta parsellenmektedir. Birçok ana kategoride dev firmalar Google’da ilk sırada çıkmak için büyük bütçeler ayırmaktadır. Bununla rekabet etmeniz son derece zordur. Buna karşılık daha sınırlı bir pazarlama bütçesi ile Google’da ilk sırada çıkmak istiyorsanız nişinizi belirleyerek bunu yapmanız hala mümkündür. Büyük bir okyanusta dev balinalar tarafından yutulmak yerine küçük denizde büyük balık olmak iyi bir fikir olabilir.

Doğru ve Gerçekçi Anahtar Kelimeler Seçin! – Google İlk Sıraya Çıkma

Doğru anahtar kelimeleri hedeflerse, herkes Google aramalarında ilk sırada çıkma şansı yakalayabilir. Elbette pek aranmayan anahtar kelimeler seçerek Google ilk sıra şansınızı epey arttırabilirsiniz. Ancak hepimiz insanların aradığı anahtar kelimelerde sıralama kazanmak isteriz. Bunun için Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçları kullanarak sitenize ziyaretçi getirebilecek düşük rekabetteki anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. VE elbette her zaman web siteniz biraz daha fazla yetkiye sahip olduğunda daha rekabetçi anahtar kelimeleri de portföyünüze eklemeye başlayabilirsiniz..

İçeriklerinizi Anahtar Kelimelerinize Göre Optimize Edin! – Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin Öneriler

Nişinizi belirledikten ve rekabeti düşük anahtar kelimeler seçtikten sonra, bu anahtar kelimeleri sayfanızın stratejik yerlerinde kullanmaya başlamalısınız. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri kesinlikle aşırı kullanmamalı, içeriğinizde önemli noktalarda yer vermelisiniz. URL’ler, meta title’lar, başlıklar, görsel etiketleri ve elbette doğal bir şekilde metnin tamamına yaymak uygun bir anahtar kelime kullanımı olarak tanımlanabilir.

Sitenize Düzenli İçerik Eklemeye Çalışın! – Google’da İlk Sıra İçin Neler Yapabilirsiniz?

Google'da ilk sırada çıkmak istiyorsanız mutlaka sitenize düzenli olarak yeni içerik eklemelisiniz. Ancak sadece içerik olsun diye böyle bir şey yapmamalısınız. Potansiyel müşterilerinize gerçekten bilgi verecek, sitenizde vakit geçirmelerini sağlayacak kaliteli içerikler yazmalı ve paylaşmalısınız. 

Kaliteli içerikler elbette Google’da ilk sırada çıkma garantisi vermez. Ancak daha fazla içerik internet sitenizin belli anahtar kelimelerde yoğunluğunu arttırır ve bu da Google’ın sayfalarınızı gösterme şansını arttırır. Ayrıca fazla içerik demek daha fazla sayfa demektir ki bu da kullanıcıların sitenizde vakit geçirme süresini uzatır. Google da bunu olumlu bir mesaj olarak değerlendirerek sitenizi daha üst sıralara taşıyacaktır.

Backlinkler Edinmeye Çalışın! – Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Backlinkler SEO açısından uzun yıllardır kritik bir rol oynuyor. Elbette otoritesi yüksek başka sitelerin siteniz için backlinler oluşturması önemlidir. Ancak bunu yapamıyorsanız bile kendiniz Google Benim İşletmem, diğer sitelerinizde yayınlayabileceğiniz blog gönderileri, başka sitelerde yayınlanacak basın bültenleri, sosyal medya paylaşımları ile çeşitli backlinkler oluşturabilirsiniz.

Google’da ilk sırada çıkmak için ilk önce SEO’ya önem vermeniz gerekir, ancak hiçbir SEO uzmanının Google ilk sıra için garanti veremeyeceğini unutmayın. Yazımın başında söylediğim gibi üst sıralar uzun bir çabanın sonucu olsa da çoğunlukla Google ilk sırada yer almak tesadüfi faktörlere bağlıdır.

[widget-136]

Yorum Yap