Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Girişimlerinizde Servet Kazandıracak 10 Alışkanlık

Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Alışkanlıklar – Girişimcilerin Rutinlerini İnceleyin!

Girişimlerin amacı kısa sürede servet kazanmak ya da dünyaca bilinecek bir marka oluşturmak değil midir? Ancak girişimciler, bu hayalin gerçekleşmesinin kolay olmadığını biliyorlar. Gerçek anlamda başarıyı yakalamak isteyenlerin stratejik ve dikkatli bir şekilde adımlarını atmaları gerekiyor. Bu nedenle girişimlerin hayata geçmesinden sonra bazı iyi alışkanlıkların sizi ve girişimlerinizi ileriye götüreceğini bilmenizde yarar var. Peki, girişimcilerin alışkanlıkları nelerdir?

Evet, birçok girişimci milyon dolarlar kazanıyor ancak paralarını yönetmeyi bilmeselerdi sizce hala servet sahibi olabilirler miydi? Peki girişimlerimizi büyütürken paramızı yönetmeyi nasıl başaracağız? Aşağıda listelediğim girişimci alışkanlıkları bu sorumuza cevap olabilir. Bize servet kazandıracak alışkanlıklar sayesinde maddi fırsatları değerlendirebilir, gerçek bir servet sahibi olabiliriz.

1. Erken uyanın.

Bir girişimcinin sahip olması gereken alışkanlıklardan ilki, günü erken başlatmak. Başarılı girişimciler her zaman erken uyanırlar. Günün yoğunluğu ve koşturmacası başlamadan işlerinizi hallederseniz daha planlı şekilde hareket edebilirsiniz. Gün içinde sizi meşgul edecek unsurlardan kurtulmuş olursunuz. Zihniniz sabah saatlerinde daha dinç olduğu için para kazandıracak fikirlerinizi de bu saatlerde değerlendirebilirsiniz.

2. Egzersiz yapın.

Etkili girişimcilerin alışkanlıkları arasında sadece işle ilgili rutinler yer almıyor elbette. Biliyorsunuz ki dünyanın en önemli girişimcileri sabah erken kalkan ve sporunu yapan insanlar. Hem fiziken hem de zihnen dinç olduğunuzda daha iyi düşüneceğiniz için egzersiz yapma alışkanlığı kazanmalısınız. Düzenli yaptığınız egzersizler, sizlere berrak bir zihinle güne başlama şansı verecektir. Bu yüzden girişimcilerin sahip olması gereken alışkanlıkların ikinci, sporu yaşama dahil etmek!

3. Yaptığınız işe değer katın.

Başarılı girişimcilerin alışkanlıklarından en önemlisi, değer! Değerini artırmadığınız hiçbir girişim size kar getirmez. Elon Musk’ı düşünün mesela, 12 yaşındayken ilk yazılımını hazırlıyor, ardından Zin2 projesi için okuldan ayrılıyor. Paypal’ı dünyanın en büyük markaları arasına soktuktan sonra SpaceX’i ve Tesla Motors’u kurarak firmalarını geliştiriyor. Şimdilerde uzay istasyonu üzerine NASA’yla çalışan Musk, işine değer katarak büyüyor. Aksi takdirde bir yazılımcı olarak kalabilirdi, değil mi?

4. Kendinize günlük hedefler koyun.

Girişimcinin sahip olması gereken alışkanlık deyince planlama olmazsa olmaz bir unsur. Uzun vadeli planlarınızı ertelemeden kendinize günlük hedefler koyarak da servet kazanabilirsiniz. İleride elde etmek istediklerinizin bir adımı olarak düşünebileceğiniz günlük hedeflerle gelecekte kar ettiğinizi ve daha hızlı büyüdüğünüzü görebilirsiniz.

5. Zaman yönetimini iyi yapın.

Girişimcilerin sahip olması gereken alışkanlıklardan bir diğeri de zamanın verimli kullanımı. Girişimlerinizden servet kazanmak istiyorsanız etkin bir zaman yönetimi yapmalısınız. Kısıtlı zamanda ne kadar çaba gösterirseniz başarılarınız da o kadar hızlı gerçekleşecektir. Zamanınızı yönetmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde günlük rutininizi de belirlemiş olacaksınız. Böylece kar getirecek projelerinizi daha hızlı şekilde hayata geçireceksiniz.

6. Çevrenizi oluşturun.

İnsanlarla iyi geçinmek, iş dünyasında iyi bir yer edinmek için gerekli olan özelliklerdendir. Bu noktada, etkili girişimcilerin alışkanlıklarından birinin de network kurmak olduğunu söylemekte fayda var. Size yararı olacak bir çevre oluşturmanız iş hayatınızda ihtiyacınız olacak desteği alacağınız anlamına gelecektir. Çalışmalarınıza ve size değer katacak insanlarla iletişim halinde olmanız fırsatların da ayağınıza gelmesini sağlayacaktır.

7. Para biriktirin ve yatırım yapın.

Para, parayı çeker biliyorsunuz. Girişimci alışkanlıkları arasında yatırım yapmak ve para biriktirmek de yer alıyor. Servet kazanmak isteyenlerdenseniz siz de bu alışkanlığı kazanmalısınız. Fırsatları değerlendirirken kullanacağınız birikimlerinizi ne kadar erken hazırlarsanız o kadar iyi. Çalışan dahi olsanız tasarruf planı oluşturmalı ve masraflarınızı kısmalısınız. Gereksiz harcamalarınızı kıstığınızda birikim yapmaya başladığınızı göreceksiniz.

8. Adımlarınızı sağlam atın.

Girişimcilerin sahip olması gereken alışkanlıklardan biri de doğru adımlar atmaktır. Girişimlerinizden servet kazanmak istiyorsanız dikkatli ilerlemek, alışkanlığınız olmalı. Eğer rakiplerinizi egale etmek için acele ederseniz ya da para kazanma hırsına tutulursanız elinizdeki fırsatları dahi kaçırabilirsiniz. Bu yüzden hem davranışlarınıza hem de adımlarınıza dikkat edin ki pişman olacağınız kayıplar yaşamayın.

9. Fikir alın.

Bir girişimcinin sahip olması gereken alışkanlıkların en önemlisi, doğru bir yönlendirme! Girişiminiz için kendinize bir akıl hocası bulun ve ondan fikir almayı alışkanlık haline getirin. Sektörünüzde deneyimli birinden öneriler alarak kendinizi ve işinizi geliştirin. Yol haritanızı deneyimli insanlarla çizerseniz çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

10. Yeni girişimlere yatırım yapın.

Girişimci alışkanlıkları arasında yeni girişimlere yatırım yapmak da yer alıyor. İlk girişiminizde her zaman servet kazanacaksınız diye bir kural yok maalesef. Bu nedenle sürekli fikir geliştirmeye ve var olan paranızı akıllıca kullanmaya dikkat edin. Yeni fikirlerinizi hayata geçirdikçe servetinizin katlandığını göreceksiniz.

Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Alışkanlıklara Siz de Yaşamınızda Yer Verin!

Girişimcinin sahip olması gereken alışkanlıkları benimsemeniz, elbette sizi hemen servet sahibi yapmayacaktır. Çok çalışmak, emek vermek, güne erken başlamak, planlı olmak, korkusuz ancak mantıklı davranmak, fikirlerinin arkasında olmak, pazarlamayı öğrenmek girişimlerinizin başarıya ulaşmasında yardımcınız olacaktır. 

Kendinizi ne kadar iyi geliştirirseniz ve ne kadar iyi alışkanlıklar kazanırsanız o kadar başarılı olursunuz. Parlak fikirlerinizi, etkili bir yaşam tarzı ve doğru rutinlerle birleştirerek girişiminizle servet kazanabilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap