Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Başarısızlığı Yaşamanıza Neden Olan 10 Hata

Başarılı Bir SEO Çalışması Nasıl Olur? Nerede Hata Yapıyorsunuz?

SEO danışmanlığı yaparken markalara optimizasyon başarısızlıklarının nelerden kaynaklı olduğunu söyleyerek yanlışlarını düzeltmeye çalışıyoruz. SEO başarısızlığı temelinde yer alan yanlışları ve atılan adımları irdeliyoruz. Başarılı bir SEO nasıl olur, seo hataları nasıl aşılır anlatıyoruz.

SEO çalışmaları yaparken başarısızlığa uğramayı kimse istemez. Herkes sitesinin ilk sıralarda yer almasını ve çok fazla ziyaretçiye sahip olmasını ister. Kimse kendi sitesinin başarısız SEO örnekleri arasında yer almasına tahammül edemez. İşte bu yüzden SEO başarısızlıkları katlanılamaz bir durum olabilir ve SEO uzmanları bu noktada tavsiyeleriyle yanınızda yer alır. 

SEO çalışması yaparak sitelerini ilk sıraya çıkarmak isteyen ancak amatör müdahalelerle gerilerde kalan firmaların doğru sandıkları ancak sonuca götürmeyen, hatta onlara müşteri ve sıra kaybettiren SEO hataları:

  • Otomatik Slider – SEO Hataları

SEO çalışması yaparken bilmeniz gereken SEO başarısızlığı nedenleri arasında en önemlilerden biri otomatik slider eklentileri. Dikkat çekici ve site ile alakalı sliderlar SEO’ya katkı sağlasa da aşırı slider yüklemek site açılış hızını yavaşlatacağı ve kullanıcı dikkatini dağıtacağı için SEO hataları arasında yer alacak kadar zararlı olacaktır. Başarılı bir seo nasıl olur derseniz öncelikli olarak web site teknikleri için günceli takip etmenizi öneririm. Modası geçen sliderları kullanmanın kimseye yararı yok.

  • Auto-Play Anything

Başarılı bir SEO nasıl olur diyen danışanlarıma verdiğim cevaplardan bir diğeri de ziyaretçi gibi düşünmeleridir. Herhangi bir siteye girdiğinizde otomatik çalan şarkılar ya da gösterilen videolar sizi rahatsız ediyorsa sizin gibi ziyaretçileri de rahatsız edecektir. Dolayısıyla web sitelerinizde otomatik oynatılan hiçbir unsur barındırmamalısınız. En çok yapılan SEO hataları arasında yer alan auto-play ziyaretçilerinizi kaybetmenize neden olacaktır. SEO başarısızlığı nedenleri genellikle kullanıcı odaklı olmamakla alakalıdır. SEO çalışması yaparken buna dikkat etmeniz şart.

  • Sonsuz Liste (Infinite Scroll)

Infinite Scroll Facebook gibi sosyal medya sitelerinde yer alan bir uygulama. Seo hatası olarak değerlendireceğimiz sonsuz liste uygulamasını kullanırsanız sayfalarınız uzun formatta hazırlanır ancak ziyaretçileriniz bu durumda yorulabilirler. Eğer kullanıcılarınıza direkt bilgi vermek istiyorsanız ana sayfanızda bu uygulamadan kaçınmalısınız. SEO başarısızlığı bu durumda kaçınılmaz olacaktır.

  • Sticky Nav – SEO Hataları

SEO başarısızlığı nedenleri arasındakilerden biri de Sticky Nav’dır. Asla kaybolmayan bir navigasyon elementi olan Sticky Nav sayesinde ekranınızı 125 ile 200 pixel arasında tutabilirsiniz. Eğer kullanıcınızın lokasyonuna ihtiyacınız olmayacaksa böyle bir eklentiye gerek yoktur. SEO çalışmalarınıza zarar verecek bu uygulamadan sitenizi kurtarmanız gerekir. Bu tarz SEO hataları sitenizi geriletecektir.

  • Banner Reklamlar

Banner reklamlar sayfada ziyaretçinin dikkatini belirli bir konuya çeker ve dolayısıyla sayfada kalma süresini artırdığı için SEO’ya faydalıdır. Ancak her şeyin aşırısının optimizasyona zararlı olacağını söylemiştik. Bannerlar da onlardan biri tabii ki. Siz yine de sayfanızı bannerlarla boğmamaya özen gösterin. SEO başarısızlığı ya da başarısı için banner kullanımı oldukça stratejik planlanmalıdır.

  • Pop-up Blocker

SEO hataları arasında içeriklerinize ulaşılmasını engellemek için kullandığınız pop-up blocker özellikleri de var. Mobil cihaz kullanıcıları pop-up blocker ile sitenizi göremiyor ve metinlerinizi okuyamıyor. Dolayısıyla Google sıralamanız etkileniyor. Önerim pop-up blocker kullanıyorsanız hemen sitenizden bu uygulamayı kaldırmanızdır. Aksi taktirde yanlış web site tekniği büyük bir seo başarısızlığı getirir.

  • Uygulama

SEO başarısızlıkları arasında yer alan bir diğer hata web sitelerinin uygulama gibi görülmesi ve güncellenmemesidir. Sitenizin amacını iyi anlamalı ve anlatmalısınız. Tablette ve mobilde aynı amaçları sergileyen içeriklerle sürekli güncelleme yaparak sitenizin sırasını yükseltebilirsiniz, seo başarısızlığı kapınızı çalmaz.

  • Copy Paste – SEO Hataları

Yaptığınız en büyük SEO hatası kopyala-yapıştır. Başkasının emeğini çalmak ve sitenizde kullanmak size ne kadar yarar sağlayabilir ki. Elbette özgün içerik olmadan siteniz üst sayfalarda çıkamaz. Web siteniz spam olarak adlandırılabilir ve dönüşü olmayan cezalar alabilirsiniz. Böylesine büyük SEO başarısızlıkları yaşamak istemiyorsanız özgün metinlerden ayrılmamalısınız.

  • Kelime Etiketleme

SEO çalışmaları yaparken başarısız olmaya neden olan kelime etiketleme aşırıya kaçıldığında siteyi spam konumuna düşürebiliyor. Anahtar kelimelerde üst sıraya çıkayım derken gerilere düşmemeye dikkat edin. SEO başarısızlığı kaderiniz olsun istemiyorsanız site içi düzenlemeleri doğru yapın.

  • Yavaş Yükleme – SEO Hataları

Yavaş yüklenen siteler, içeriğiniz ne kadar yararlı olursa olsun ziyaretçi sayınızı düşürecektir. Ziyaretçileriniz sanal dünyanın hızına alıştıkları için sizler çok yavaş gelebilirsiniz onlara. Bu nedenle SEO başarısızlığı için önemli olan site hızınızı artırmanızda fayda var.

SEO Çalışmaları Yaparken Titiz Olun

Bahsettiğim bu 10 hatadan kaçınarak başarısız SEO örnekleri arasında yer almaktan kurtulabilirsiniz. Bile bile aynı hataları tekrarlamanın sonuçları ağır olacaktır, bu yüzden her konunun üzerinde durmalısınız. Daha fazla öneriye ihtiyacınız varsa SEO eğitimi programımdan yararlanmanızı tavsiye ederim.

SEO başarısızlıkları ile karşılaşmanıza neden olan bu 10 hatayı yapmayarak sitenize daha kaliteli ve özgün bir görünüm kazandırabilirsiniz. Aynı zamanda optimizasyon uygulamalarınızın daha hızlı sonuca ulaştığını görürsünüz. SEO hataları ve yanılgılarına düşmediğinizde Google’da ilk sırada yer almak daha kolay olur. Deneyin, gözlemleyin.

[widget-129]

Yorum Yap