Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Girişimcilik Nedir?

Sanal Girişimcilik Veya Dijital Girişimcilik Hakkında Merak Edilenler!

Girişimcilik kavramı, çok eskiden beri değer gören kavramlardan biridir. Marka ve hizmet oluşturup sunan, maddi bir kar elde etmek isteyen kişilerin yaptığı çalışmaların genel adı diyebilirim. Dijital girişimcilik de tanım olarak aynı mantıktadır. Bir mal veya hizmet için dijital ortamlarda çalışmalar yürütmek ve satış gerçekleştirmek dijital girişimcilik kavramını açıklar.

Sanal girişimcilik olarak da bilinen dijital girişimcilik, marka ve hizmet oluşturarak kar elde etmek için iyi ve düşük maliyetli bir fırsattır. Dijital girişimci olmak istiyorsanız, bu alan hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Bu yüzden sizin için dijital girişimcilik nedir konusunu geniş bir şekilde ele almak istiyorum.

Dijital Girişimcilik (Sanal Girişimcilik) Avantajları Neler?

Ürününüz ya da hizmetiniz için oldukça geniş ve hızlı dönüşümler sağlayacak bir pazar arıyorsanız dijital girişimcilik fikrini düşünebilirsiniz. Ortada ürün ya da hizmet bulunmasa bile, dijital girişimci mantığıyla düşünerek birçok fikir sahibi olabilirsiniz ve dijitalde satışını yapabileceğiniz sanal bir hizmet bulabilirsiniz.

Dijital girişimcilik nedir diye soranlar için yazının başında da bahsettiğim tanımlamayı yapacağım. Bir marka veya hizmetten dijitalde kar elde etmeye dijital girişimcilik ya da sanal girişimcilik deniyor. Ürünler tüketicinin karşısına sanal ortamda çıkıyor. Sanal girişimcilik için bazı temel bilgileri bildiğiniz takdirde çok fazla kural da bulunmuyor. Düşük maliyetlerle işlerinizi kendinize göre ayarlamanız mümkün hale geliyor. Öyleyse, sanal girişimcilik hakkında biraz detaylara inelim.

Dijital girişimcilik ya da sanal girişimcilik avantajları neler bilirseniz, kendinize bir yol çizme olasılığınız da güçlenir. Öyleyse işte sizin için sanal girişimcilik avantajları:

  • Hedef kitle belirleme ve hedef kitleye ulaşma kolaylığı

  • Hedef kitle konumunun önemsizleşmesi

  • Düşük maliyetlerle çalışma

  • Dilediğiniz yerden satış ve pazarlama yapabilme özgürlüğü

  • Esnek çalışma saatleri

Bir mağazaya bağlı kalmadan, sanal mağazanız üzerinden satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Zamanınızı kendinize göre ayarlayıp maliyetleri düşük tutarak dilediğiniz pazarlama tekniklerini dijitalde uygulayabilirsiniz. Sanal girişimci olarak bir kere faaliyet gösterdiğinizde, bir daha başka bir yerde çalışmak istemeyeceksiniz. 

Dijital Girişimcilik Türleri Neler?

Genel olarak düşünürsek birçok dijital girişimcilik türünün olduğundan bahsedebilirim. Birçok sanal girişimcilik fikri olabilir, fakat bu fikirler aynı kategorilere de giriyor olabilir. Ben size en aktif olarak gelir getiren dijital girişimcilik türleri hakkında kısa bir bilgi vereceğim. İşte o zaman dijital girişimcilik nedir kavrayacaksınız. Temel olarak şu dijital girişimcilik türleri kullanılıyor:

1. Sosyal Medya Girişimciliği

Dijital girişimcilik denince ilk akla gelen konulardan birinin sosyal medya girişimciliği olduğunu söylemem gerekiyor. İçerisinde Facebook girişimciliği, Instagram girişimciliği, YouTube girişimciliği gibi önemli girişimcilik türlerini barındıran sosyal medya girişimciliği mutlaka yapmanız gereken bir sanal girişimcilik türüdür.

2. E-Ticaret Sitesi Girişimciliği

Dijital girişimcilik kavramının olmazsa olmazı e-ticaret sitesi üzerinden yapılan girişimciliktir. Fiziki bir mağazanız olsa bile, e-ticaret sitenizi kurarak dijital girişimcilik faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. 

3. Online Eğitim Girişimleri

Son dönemde, özellikle pandemide evden çalışmaya ve eğitime geçildiğinde ön plana çıkan sanal girişimcilik fikirlerinden biri de online eğitimler düzenlemektir. Bir konuda uzmanlığınız varsa, gerekli girişimleri yaparak eğitim sektöründe dijital girişimcilik yapabiliyorsunuz.

Dijital Girişimci Olmak Emek İstiyor!

İnsanlar dijital girişimcilik konusunda kolaycılığa kaçmaya çalışıyor. Fakat dijital girişimci olmaya karar verirseniz, bu çalışmaların da en az yüz yüze girişimcilik ya da diğer meslek dalları gibi emek istediğini unutmamalısınız. Sosyal medya girişimciliği yapmak istediğinizde bile sadece sosyal medya üzerinden kısaca çalışmalar yürütüp çekilemeyeceğinizi biliyor olmalısınız. Hatta işlerinizi bir düzene oturtana kadar belki de sürekli işinizin başında olmanız bile gerekebilir.

Sanal girişimci olmak istiyorsanız, gerçekten dijitalde satılacak işler ortaya koymanın peşindeyseniz kollarınızı sıvayıp konuyla ilgili neler yapabileceğinizi öğrenmeniz, dijital pazarlama alanında deneyim kazanmaya başlamanız gerekiyor.

[widget-129]

Yorum Yap