Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Birinci Sayfa Neden Bu Kadar Önemli? İlk Sayfada Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Her Firmanın Rüyası: Google’da İlk Sayfa!

Web sitesi olan herkesin amacı Google’da ilk sayfada hatta ilk sırada olmaktır. Dünyanın en iyi arama motoru olarak kabul edilen Google ilk sayfada çıkmak isteyenlerin bazı stratejiler belirlemesini bekliyor. Bu da elbette kolay değildir. Her gün binlerce web sitesinin yayına girdiği, firmaların kullanıcılarına en iyi siteleri hazırlamaya çalıştığı bu sanal dünyada rakiplerini geride bırakmak isteyenlerin Google mantığını çözerek hareket etmeleri şart!

Firma için ciddi anlamda prestij kaynağı olan ve ticari gelirlerini artıracak Google’da ilk sayfa; elde edilmesi zor bir sonuç olsa da emek verildiğinde ve sabır gösterildiğinde imkansız değildir. Şimdi size Google’da birinci sayfada çıkma ipuçlarını vererek kafanızdaki soruları cevaplamaya çalışacağım.

Google’da Birinci Sayfada Çıkmak Neden Önemli?

Google dünyanın en önemli arama motoru olduğu için kişisel markası olanlar ya da firmalar Google ilk sayfaya çıkma konusunu önemsiyorlar. Ancak Google’ın gücünü fark edemeyenler de olmuyor değil. SEO ve Web Danışmanlığı süreçlerimizde Google’ın gücü üzerinde dikkatle durarak ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar anlatıyoruz. Google’da birinci sayfada çıkmak için neler yapılacağından bahsediyoruz.

Hala farkına varamayanlar için Google ilk sayfada çıkmak ve orada kalmak neden önemli özetleyelim:

 • Hedef kitleye en kesin ve hızlı yoldan ulaşmak,
 • Satış ve pazarlama gelirlerini artırmak,
 • İletişim kurmak,
 • Tanınmak,
 • Tercih edilmek,
 • Daha çok insana ulaşmak,
 • Uluslararası hizmet vermek,
 • Haber ve bilgi vermek,
 • Aşinalık yaratmak,
 • Talep ve geri dönüş ölçmek,
 • Memnuniyeti belirlemek,
 • Çözüm üretmek vb.

Bu nedenlerin dışında Google iyi bir prestij aracı olarak herkesin az çok yer alması gereken bir arama motoru. Marka olmak amaç ise mutlaka ilk sayfa için optimizasyon çalışmaları yapılmalı. Google’da ilk sırada çıkmak için sabırlı olunmalı.

Google’da birinci sayfada çıkmak için doğal ve denenmiş yollara başvurulmalı. Google ilk sayfa bu kadar önemliyken çalışmalar da özenle yapılmalı. Yaptığınız çalışmalar sonucunda Google üst sıralara çıkma hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. 

Google Birinci Sayfada Nasıl Çıkılır? Google Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri

Google ilk sayfaya çıkma konusunun öneminden bahsettikten sonra biraz da nasıl ilk sıralara yükseleceğinizden bahsedelim.

Arama motorları binlerce sitenin içinden sizi ilk sıralara nasıl taşıyacak? Her sitede onlarca içerik ve başlık var. Nasıl ayırt edileceksiniz? Eğer bu sorulara cevap bulabilirsek arama motorlarının mantığını kavramış olacaksınız. Google ilk sayfada çıkmak daha kolay olacak.

Öncelikli olarak birinci sayfada çıkmanızın her zaman kesin olmadığını bilmelisiniz. Fakat bazı firmalar size garanti vererek yanlış bir iş yapıyorlar. Google yetkilileri bile, Google’da ilk sırada çıkmak konusunda doğal arama sonuçlarında hiçbir optimizasyon firmasının size garanti veremeyeceğini belirtiyorlar. Hatta Adwords reklam bölümlerinde anahtar kelimelere göre yüksek tıklama başı parası ödeyen firmaların reklamının Sponsor Linkler bölümünde üst sırada çıkabileceğini lakin bunun dahi sürekli Google’da birinci sayfada çıkma garantisi vermeyeceğini söylüyorlar.

O zaman nasıl üst sıralarda çıkacaksınız? Tabi ki Google kriterlerine uyarak… Yıllardır kullanıcı istatistiklerini tutan ve web sitelerin sıralamasını buna göre belirleyen Google’a kendinizi beğendirmeniz için uzun süredir oluşturulan Google ilk sayfada çıkmak kriterlerine ayak uydurmalısınız. Kriterlere uymak için SEO desteği alabilir ya da SEO Eğitimi ile kendi optimizasyonunuzu yapabilirsiniz.

Birinci Sayfada Çıkmanızı Sağlayacak İpuçları

Yazımın başında Google’da ilk sırada çıkmak için SEO uzmanları ve danışmanları olarak denediğimiz ve başarılı olan stratejilerimizden bazılarını sizlerle paylaşacağımı söylemiştim. Bunlardan en önemlileri:

Kelime analizi ve uygulama: Kelime analizi Google ilk sayfada çıkmak için ihmal etmemeniz gereken bir işlem. İnternet kullanıcılarının sektörünüzle ilgili hangi kelimeleri aradıklarını, ilk sayfada yer alan rakiplerinizin hangi kelimeleri kullandıklarını analiz ederek site içerik ve anahtar kelime stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Özgün içerik: Özgün içerik Google ilk sayfada çıkmak için oldukça önemlidir. Menü başlıklarına uygun olarak hazırlanan içerikler daha önce başka bir sitede kullanılmış olmamalı. Özgün içerik oluşturmadığınızda ilk sıra sizin için hayal olacaktır. SEO içerik optimizasyonu araçları sayesinde kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

Link almak: Link alışverişi de SEO uygulamalarının vazgeçilmezidir. Otoriter sitelerden ve bloglardan link alarak web sitenizi desteklemeniz gerekir. Site içinde de yazılarınız arasında link alışverişi yaparak link inşasını tamamlayabilirsiniz. Google’da ilk sırada çıkmak için sağlıklı linkler almalısınız.

Meta kullanmak: Kimi SEO uzmanları bu yılla birlikte anahtar kelimelerin gerekliliğine inanmasa da title, description ve keyword olmayan web siteleri tam değildir. Google ilk sayfaya çıkma ihtimalinizi artırmak istiyorsanız metaları unutmayın.

Site map: Sayfa haritasını oluşturmadığınızda Google sizi indekslerken zorlanır ve dolayısıyla sitenizin ilk sıralara çıkmasını zorlaştırır. Bu durumu göz ardı etmeyin ki Google ilk sırada çıkma gayretinize karşılık verebilsin.

Kelime yoğunluğu: Önemli sayfalarda kelime yoğunluklarının %2 – 3 düzeyinde olmasına dikkat ederek sitenizin görünürlüğünü daha kolay hale getirirsiniz. 300 kelimelik bir yazıda 20 tane anahtar kelime kullanmak yerine her gün 1 içerik girerek kelime yoğunluğunuzu artırın. Google’da ilk sırada çıkmak için kaliteli içerikler hazırlayın.

Adwords: Birinci sayfada çıkmanızı sağlayacak çok stratejik bir hamle Adwords kullanmak. Direkt ilk sayfada reklam bölümlerinde çıkmanızı sağlayacak Adwords sayesinde sitenizin ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Ziyaretçiyi sitede tutmak ise sizin işiniz.

Deneyimlerinizi ve Gözlemlerinizi Artırın!

Google ilk sayfada çıkmak isteyenlerin doğru stratejiler belirlemesini, sitelerini kullanıcı perspektifinden bakıldığında bilgilendirici içeriklerle donatmasını istiyor. Doğru stratejilerle hedefinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Google’da ilk sayfada çıkmanın yolunun SEO’dan geçtiğini unutmayın. Bu nedenle iyi bir SEO firması ya da danışmanı ile çalışın. İlk 3 – 4 ayda sonuç beklemeyin ancak 6 aydan sonra web sitenizin sıralamasında yükselme olmazsa şüphelenmeye başlayın. Biraz sabır ve SEO ile Google’da ilk sıralarda çıkmanın hayal olmadığını göreceksiniz. Google’da ilk sırada çıkmak için çok çalışacaksınız.

[widget-129]

Yorum Yap