Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sıfırdan SEO Öğrenmek Zor Mu? Ne Kadar Sürede SEO Yapmayı Öğrenebilirim?

Sıfırdan Başlayanlar İçin SEO Eğitimi Nasıl Geçer?

SEO’nun karmaşık ve zor bir düzeni olduğunu birkaç yazımda daha belirtmişim. Ancak başlangıçta! Yeni başlayanlar için SEO, ilk planda zor olsa da teknikler zihninizde tam anlamıyla oturmaya başladığında SEO çalışmaları yaparken çok rahat olacaksınız. Ayrıca SEO’nun keyifli olduğunu da belirtmekte fayda var.

Sıfırdan SEO öğrenmek zor mu sorusuyla sık sık karşılaşıyorum. Çoğu öğrencim sıfırdan SEO eğitiminin zor olduğunu düşünerek eğitimlere katılıyor ancak birkaç hafta sonra SEO’ya dair bilgileri artınca o kaygının yerini özgüvenin aldığını görebiliyorum. Şimdi sizler için de sıfırdan ileri seviye SEO eğitiminin zorluklarını ve SEO kursu süresince öğreneceklerinizi paylaşacağım.

Sıfırdan SEO Öğrenmek Zor mu? 

Aslında sıfırdan SEO öğrenmek zor mu diye merak eden kişilerin acaba öğrenemez miyim ve SEO kursunda boşuna mı zaman kaybederim diye düşündüğünü biliyorum. İlk olarak bu fikri kafanızdan atmanız gerekiyor. Çünkü şu an SEO uzmanı olan, birbirinden prestijli şirketlere SEO danışmanlığı yapan herkes, sizin geçtiğiniz bu aşamalardan geçiyor. Dolayısıyla geç kalmak ya da sıfırdan SEO eğitimi alırken zorlanmak gibi bir durum yok. 

Sıfırdan SEO öğrenmek zor mu diye soran öğrencilerimin çoğundan kavramların karışıklığıyla ilgili bir dönüş alıyorum. Ancak gerekli zamanı ve çabayı gösterdiğinizde SEO kavramlarının çoğu zaten zaman içerisinde kendiliğinden oturuyor. 

Sıfırdan başlayanlar için SEO’nun bir zorluğu, çalışmaların istikrarlı bir şekilde yapılmasının gerekliliği. Çünkü arama motorları ve optimizasyon süreci ile ilgili çok fazla bilgi var. Ayrıca siz bir bilgiyi öğrenirken Google, yeni bir algoritma geliştiriyor ya da yeni bir güncelleme paylaşıyor olabilir. Dolayısıyla yeni başlayanlar için SEO’nun zorluğu, yalnızca SEO kurslarında öğrenilen bilgilerle kalmak istemelerinden oluşuyor. Adım adım ilerler, planlı bir şekilde SEO eğitiminizi sürdürürseniz SEO kursu sürecinin sizin için çok daha kolay bir hale geleceğinden emin olabilirsiniz.

Sıfırdan İleri Seviye SEO Eğitimi İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Sıfırdan SEO eğitimi almak için herhangi bir bölümden mezun olmanıza, dijital pazarlama alanında bilginizin olmasına ya da dijital dünyanın kurdu olmanıza hiç gerek yok. Sıfırdan başlayanlar için SEO eğitimi veren SEO kurslarıyla güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Eğer kapsamlı eğitim veren bir SEO kursu bulursanız başlangıçta sıfırdan SEO öğrenmek zor mu diye kaygılanıp bu eğitim sürecini ertelediğiniz için pişman olursunuz. 

Yeni Başlayanlar İçin SEO Eğitimi Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?

Sıfırdan ileri seviye SEO eğitimi aldıktan sonra kendinizi geliştirmek için de bir zaman ayırmanız gerekiyor. Tam anlamıyla beklentileri karşılayan ve deneyimli bir SEO uzmanı olduğumu düşünmem 1.5-2 yılımı aldı. Ancak bu süreçte hiç durmadan çalıştım ve pek çok SEO kursunu başarıyla tamamladım. Sıfırdan SEO eğitimi aldığım kursta; SEO’nun ne olduğuyla ve amacını öğrenmekle başladım. Site içi ve site dışı optimizasyonu, Google’ın bir web sitesinden beklentilerini, SEO’ya uyumlu içerik yazımını, anahtar kelimenin önemini ve bağlantıların SEO’daki işleyişini öğrendikten sonra bol bol pratik yaptım. Kendime bir web sitesi kurup öğrendiğim bilgileri buraya uyarladım. Dolayısıyla SEO kurslarından sonra sizin de önünüzde 1.5-2 yıllık bir sürecin olduğunu söyleyebilirim.

Sıfırdan Başlayanlar İçin SEO Eğitimi Doğru Bir Kurstan Alınmalı

SEO öğrenmek isteyenler için en doğru yol, iyi bir SEO kursuna başlamaktır. Kaliteli eğitmenlerin bulunduğu bir SEO kursuna başlarsanız internetteki doğruluğu belli olmayan SEO bilgilerini ezberlemeye çalışmak ve Youtube’daki SEO videolarına saatlerinizi harcamak zorunda kalmazsınız.

Bolca pratik yaparsanız SEO’ya dair temel bilgileri 6 ay içinde öğrenebilirsiniz. Bu da sizin için oldukça başarılı bir süreç anlamına gelir. Sıfırdan ileri seviye SEO eğitimini, destekleyici çalışmalarınızı sürdürerek tamamladıktan sonra birkaç yıl içinde prefesyonel bir SEO uzmanı olursunuz.

[widget-136]

Yorum Yap