Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Viral Pazarlama Nedir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Viral Pazarlama (Ağızdan Ağıza Pazarlama) Teknikleri Nelerdir?

Viral pazarlama nedir diye merak ediyorsanız şimdi sizlere viral pazarlamayı en basit şekilde açıklayacağım. Diyelim bir mağazadan kıyafet aldınız. Ve aldığınız kıyafetin fiyat, kalite ve indirim gibi bir özelliğinden çok memnun kaldınız. Bu memnuniyetinizi de yakın çevrenize aktarıp onların da bu fırsatı değerlendirmelerini istediniz.

Ya da bir başka örnek olarak gittiğiniz bir restoranın yemeklerinden, garsonlarının ilgisinden ya da ekonomik olmasından memnun kaldınız ve yakınlarınızın da bu restoranda yemek yemesini istediğiniz için restoranla ilgili övgüler dizdiniz. İşte, bunları yaparken viral pazarlama yapmış oldunuz. Adından da anlaşılacağı gibi ağızdan ağıza pazarlamayı, bir hizmet veya ürünle ilgili olumlu ve olumsuz değerlendirmelerin kulaktan kulağa yayılması olarak açıklayabiliriz.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kişilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörler üzerine yapılan bir araştırmada, tüketicilerin %92’sinin arkadaşlarının ve ailelerinin tavsiyelerine güvendiği sonucuna ulaşılmıştır. Buradan yola çıkarak viral pazarlamanın gücünün ne kadar büyük olduğunu daha net anlamak mümkündür. Şimdi dilerseniz viral pazarlamanın nasıl yapıldığına değinelim.

  • Kullanıcıların pazarlama stratejinizi destekleyen içeriklerini yayınlayarak,

  • Sosyal medyada viral olacak videolar oluşturarak,

  • Etkileyicilerle (influencerlarla) iş birliği yaparak,

  • Marka elçileri belirleyerek,

  • Müşterilerinizin sizinle iletişim kurmasını sağlayarak ve 

  • Bir blog köşesi oluşturarak viral pazarlama yapabilirsiniz.

Viral Pazarlamanın En Güçlü Kozu: Influencer Pazarlaması

Ürünlerinizin güvenilir influencerlar tarafından tavsiye edilmesi, marka bilinirliğini artırmak için etkili bir yöntemdir. Çünkü influencerlar, takipçilerinin satın alma kararlarını etkileme gücüne sahiptir. Bunu kanıtlamak için viral pazarlamayı konu edinen bir ankette de 10 tüketiciden 7’sinin arkadaşlarının görüşü kadar influencerlardan da etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Eğer pazarlama için ayırdığınız bütçeniz yeterli ve markanız büyükse sizlere daha uzun vadeli sonuçlar alabilmeniz için marka elçisi seçmenizi önerebilirim. Böylece düzenli olarak reklamınızı yapar, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha iyi duyurursunuz.

Güçlendirilmiş Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama nedir ve ağızdan ağıza pazarlama yaparken nelere dikkat etmek gerekir sorularını açıkladığımıza göre şimdi de güçlendirilmiş ağızdan ağıza pazarlamaya değinebiliriz. Yukarıda viral pazarlama olarak açıkladığımız durumların yaşanması için firmaların yaptığı teşvik veya kampanyalara güçlendirilmiş ağızdan ağıza pazarlama diyoruz. Elbette ağızdan ağıza pazarlama yapmak düşündüğünüz kadar basit değil. Tüketicilerinize başka hiçbir yerde elde edemeyecekleri akılda kalıcı içerikler sunmanız, paylaşım oranınızı artıracaktır. Bu yüzden özgün ve dikkat çekici olmaktan hiçbir zaman ödün vermemeniz gerekiyor.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Teknikleri – Bu Kriterlere Dikkat Edin!

Başarılı ağızdan ağıza pazarlama örneklerini incelediğinizde süreci kusursuz bir şekilde yönettiklerini görürsünüz. Bunun sebebi ağızdan ağıza pazarlama tekniklerini sistematik olarak uygulamalarıdır. Siz de işletmenizin amaçlarıyla uyumlu olarak pazarlama hedefleri oluşturur, iyileştirilmiş bir müşteri hizmetleri deneyimi sunar ve sosyal medyayı bir tavsiye kanalı olarak kullanırsanız viral pazarlamada istediğiniz başarıyı sağlarsınız.

Viral pazarlamada öncelikli hedefinizin müşterilerin beğenisinden faydalanmak olduğunu unutmayın. İnsanların size güvenebilmesi için kaliteli ürünler satın ve profesyonel içerikler oluşturun. Sipariş sürecini müşterileriniz için olabildiğince sorunsuz hale getirin ve sıkı bir operasyon yürütün.

[widget-129]

Yorum Yap