Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO İçerik Araçlarını Kullanın, Göz Önünde Olun!

İçerik Optimizasyon Araçları ile Daha Çok Ziyaretçi!

İçerik yazmak, hem de SEO uyumlu içerik yazmak oldukça zordur. SEO Uzmanları ya da İçerik Editörleri bir metni arama motoru kriterlerine göre yazarken aslında yaratıcılıklarını kısıtlamış olurlar. Ancak bir süre sonra hem yaratıcı hem de kurallara uyan bir uzman olmayı öğrenirler.

Biz SEO uzmanlarının bu süreçte yardımına koşan SEO içerik optimizasyonu araçları vardır. Bunlar sayesinde içeriğimizi pazarlarken hangi kelimeleri kullanmamız gerektiğini, hangilerini negatif olarak düşünmemiz gerektiğini, dönemsel ve coğrafi aranma hacimlerini, hatta daha fazlasını bu araçlar sayesinde öğreniriz.

SEO Optimizasyon Araçları ile İlk Sırada Yerinizi Alın!

SEO içerik optimizasyonu araçları, üst sıralara çıkacak metinler hazırlamanızı sağlıyor. Merak edenler için yazımın devamında en çok kullanılan SEO içerik araçlarını sıralıyorum.

1. Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

Google tarafından kullanıcılara sunulan Anahtar Kelime Planlayıcı elbette SEO uzmanları ve içerik yazarları için optimizasyon sırasında en çok kullanılan araçlardan biri olacaktır. Web sitelerinin Google’da ilk sıraya çıkma gibi bir yarışta olduğunu göz önüne alırsak gün içerisinde sık sık Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanmamız normal karşılanacaktır. SEO optimizasyonu araçları arasında en gelişmişi Google’a aittir.

Adwords hesabı ile giriş yapılan Anahtar Kelime Planlayıcı, özellikle reklam verenlerin, reklam kelime gruplarını araştırmaları, kullanıcı aramalarını izlemeleri, coğrafi hedeflemelerini yapmaları açısından oldukça verimlidir. Bu SEO aracı, sizlere de konunuzla ilgili alt başlıkları çıkarmanızda, kullanacağınız kelime listelerini oluşturmanızda yardımcı olacaktır. Google’ın en iyi SEO aracı olarak gösterilen kelime planlayıcısı sayesinde hangi kelimeler hangi bölgelerden aranmış, aylık ve yıllık arama sayıları, rekabet düzeyleri, reklam fiyatları vb. verilere ulaşabilir, rekabeti yüksek ve düşük kelimeleri belirleyerek içeriklerinizi şekillendirebilirsiniz.

2. HubSpot’s Blog Topic Generator

SEO araçlarından ikincisi de HubSpot tarafından üretilen Blog Topic Generator. Türkçe dil seçeneği için uygun görünmese de hedef kelimelerinizi belirledikten sonra İngilizceye çeviri yaparak aracı kullanabilirsiniz. Böylece arama hacimleri hakkında bilgi almış olursunuz. İçerik optimizasyonu araçları arasında en önemlilerden biri de HubSpot’tur.

3. BuzzSumo

Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlanan BuzzSumo, en iyi SEO araçlarından biri ve verdiği Türkçe sonuçlarda gayet başarılı. Sosyal medyayı baz alarak hareket eden BuzzSumo sayesinde hangi içeriklerinizin sosyal medya kanallarında daha çok paylaşılacağını öğrenmiş olursunuz. Ayrıca SEO araçları ile sadece Facebook, Twitter gibi spesifik sosyal medya kanallarında yayınlayacağınız içerikler için rahatlıkla konu bulursunuz. Yapılan paylaşımları ve backlinkleri de analiz etme imkanınız olur. SEO danışmanlığı sırasında hizmet vereceğiniz web sitelerini de bu içerik optimizasyon araçları ile inceleyebilirsiniz.

4. Impactana

SEO içerik araçları arasında yer alan Impactana, bir içeriğin ne kadar paylaşım aldığını, hangi sosyal medya araçlarında paylaşıldığını ve aldığı yorumları size gösterir. Ayrıca;

  • İçerik konusu önerileri
  • Anahtar kelime önerileri
  • Kullanıcı etkileşimi
  • Tüm metni analiz
  • Yeni içerik fikirleri hakkında uyarı maili
  • Dile ve ülkeye göre kullanıcı analizi
  • Video marketing kelime ve içerik analizi gibi kullanışlı özellikleri de vardır.

Ücretli bir içerik optimizasyon aracı olması, tek eksi yönü olan Impactana’dan verimli bir şekilde yararlanabilirsiniz.

5. Ahrefs Content Explorer

Buzzsumo’dan sonra geliştirilmiş en iyi SEO araçlarından biri olan Ahrefs Content Explorer, backlink analizi konusunda dünyada en çok kullanılan araçları geliştirmiş olan Ahrefs’in bir diğer faydalı aracı olarak dikkat çekiyor. SEO uzmanları olarak içerik yazarken kullandığımız bu araç hem kelime analizleri hem de içerik önerileri ile sizlerin de faydalanması gereken araçlardan biri.

6. BuzzBundle

Forumlarda, sosyal ağlarda, bloglarda ve web sitelerde yazmak istediğiniz konu hakkında sizlere doküman sunan bir SEO aracıdır. Ücretsiz deneme hesabı açarak kullanabileceğiniz BuzzBundle sayesinde forumlarda ve bloglarda ziyaretçilerin sorularından yararlanarak içerik oluşturabilirsiniz. SEO optimizasyonu araçları sayesinde içeriklerinizin eksiklerini daha iyi görebilirsiniz.

7. Keyword Tool

2015 ile birlikte ücretli hale geçen seo aracı Keyword Tool, Türkçe dil desteğine sahip olduğu için SEO uzmanlarına ve içerik yazarlarına hedef kelime bulma konusunda faydalı önerilerde bulunuyor. Google’da arama yaparken en fazla önerilen aramaları da bulmanızın mümkün olduğu Keyword Tool sayesinde anahtar kelimenizin yanında bir de öneri kelimelerin listesini alabiliyorsunuz.

8. Yoast WordPress SEO

WordPress için geliştirilmiş olan SEO içerik araçlarından biri olan Yoast SEO, SEO için yapmanız gerekenleri checklist mantığında size gösteriyor. Basit kurallar ile kontrolünü yapan optimizasyon aracı, daha faydalı ve orijinal içerik yazmanızı sağlıyor.

SEO Optimizasyonu Araçları ile Görünürlüğünüzü Artırabilirsiniz

SEO bazlı içerik yazmanızı kolaylaştıran, kelime önerilerinde bulunan, arama motorları mantığında çalışan 8 adet içerik optimizasyon aracı ile metinlerinizi daha kaliteli hale getirin. İçeriklerinizin okunabilir olması için kullanıcı odaklı yazmayı alışkanlık edinin. 

SEO danışmanlarından ve SEO uzmanlarından destek alarak da sitenizin görünürlüğünü artırabileceğinizi unutmayın. Bırakın, SEO içerik optimizasyon araçları hayatınızı kolaylaştırsın. Ayrıca tavsiyem, SEO Eğitimi alın ve site içi analiz yapmayı detaylıca öğrenin…

[widget-129]

Yorum Yap