Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gençlerin Sevdiği Sosyal Medya Platformları Hangileri?

Gençler En Çok Hangi Sosyal Ağı Kullanmayı Seviyor?

Gençler arasında popüler olan sosyal ağlar sizce hangileri? Ya da şöyle soralım, Facebook, Twitter, Instagram ve Tiktok gibi platformlardan sizin önceliğiniz hangisi? Facebook’un geçtiğimiz yıllardaki önemini kaybettiğini fark etmişsinizdir. Şu an Instagram, özellikle de son dönemdeki yükselişiyle Tiktok, gençler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Gençlerin sevdiği sosyal medya platformları, genellikle bilgi alma, eğlenme ve etkileşim yaratma amaçlarıyla kullanılıyor. Elbette, en çok tercih edilen sosyal ağlar, farklı kültürlere göre değişiklik gösterebiliyor. Yani dünyadaki ve Türkiye’deki sonuçları bir değerlendirmek, pek de doğru değil. Peki, hem küresel çapta hem de ülkemizde liderlik hangi platformda öğrenmek ister misiniz?

Gençler Arasında Popüler Olan Sosyal Ağlar Hangileri?

Gençlerin sosyal medya kullanımına ne kadar düşkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Artık 6-7 yaşındaki çocukların bile mutlaka bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Hatta daha da abartılı bir örnek verirsem bazı ebeveynler tarafından yeni doğmuş bebekler için açılan sosyal medya hesaplarını da sıralayabilirim. Sosyal medya kullanımının bu denli yaygın olmasının sebebi, gençlerin “ihtiyaç duydukları” her şeyi, bu platformlardan edinebiliyor olmaları. “İhtiyaç duydukları” kavramını biraz daha açalım.

Bir çocuk neye ihtiyaç duyar? Eğlenmeye, öğrenmeye, iletişim kurmaya, fark edilmeye ve beğenilmeye… Şimdi de gençlerin sevdiği sosyal medya platformlarından gidelim. Instagram’da bir fotoğraf paylaşıyoruz, ne kadar hoş göründüğümüzle ilgili binlerce yorum ve beğeni alıyoruz. Yani fark ediliyor ve beğeniliyoruz.

  • Aynı şekilde Youtube’dan, Tiktok’tan bizi güldüren, neşelendiren videolar izliyor, bu içerikleri sevdiklerimizle paylaşıyoruz. Yani eğleniyor ve iletişim kuruyoruz.

  • Twitter’dan, Facebook’tan daha önce bilmediğimiz ya da farkında olmadığımız pek çok şeyi öğreniyor, yani bilgi ediniyoruz. 

  • Gördüğünüz gibi günümüzde gençlerin sevdiği sosyal medya platformları, eski zamanların ansiklopedisinin, radyosunun ve sohbetlerinin yerini alıyor. 

Sosyal medya kullanımının bazı kavramlarımızı yapaylaştırdığını ve duygusuzlaştırdığını ifade etsek de yine de hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olduklarını inkar edemeyiz. Sosyal medya platformlarının etkilerine değindiğimize göre şimdi gelelim, gençlerin kullandığı sosyal ağlar üzerine yapılan anketlerin sonuçlarına…

Pew Research tarafından Ağustos 2022’de yapılan gençlerin sosyal medya kullanım amaçları raporunda, dünyada en çok kullanılan platformun Snapchat olduğu açıklandı. Snapchat’i ise Tiktok’un ve Instagram’ın takip ettiği ifade edildi. Eski popülaritesini yitiren Facebook’un kullanım oranının ise %32 olduğuna değinildi. Ayrıca raporda, gençlerin %35’inin sürekli olarak Youtube, Instagram, Tiktok ve Snapchat’ten en az birinde aktif olduğu sonucuna ulaşıldı.

Türkiye’de Gençlerin Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları

Gençler arasında popüler olan sosyal ağları, küresel çapta yapılan bir anketle değerlendirdik. Peki, durum Türkiye’de nasıl? Türkiye’de gençlerin sosyal medya kullanım amaçları incelendiğinde liderliğin Tiktok’ta olduğu sonucuna ulaşıldı. Teknik olarak en çok üyeye sahip olan platform Facebook olsa da gençlerin sevdiği sosyal medya platformlarına aktif kullanım olarak bakıldığında Tiktok’un önde olduğu görüldü. Tiktok’tan sonra sırasıyla Instagram, Youtube ve Twitter da en çok tercih edilen sosyal medya platformları olarak belirlendi.

Gençler Arasında Popüler Olan Sosyal Ağlar Tiktok ve Instagram

Tiktok’un biraz daha erken gençlik dönemindeki çocuklara hitap ettiğini düşünüyorum. Özellikle ortaokul ve üniversite çağı arasındaki yaş grubunda Tiktok’ta oldukça yoğun bir kullanım görülüyor. Bu da genellikle Tiktok’a özgü olarak üretilen kısa videolardan kaynaklanıyor. Yani gençlerin sosyal medya kullanım amaçlarında “eğlence” faktörü öne çıkıyor.

Elbette, Türkiye çapında değerlendirilen bu anket de bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak ortalama olarak baktığımızda Instagram’da story paylaşmanın ve Tiktok’ta canlı yayın açmanın açık ara önde olduğunu görüyoruz.

[widget-137]

Yorum Yap