Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Twitter mı Instagram mı? Hangisi Daha İyi?

Sizi En İyi İfade Eden Platform Twitter mı Instagram mı? 

Sosyal medya platformlarının kendi içlerinde hizmet verdikleri konular farklı olabiliyor. Aynı şekilde Algoritmaları da birbirlerinden farklı olabiliyor. Fakat kullanıcılar, sosyal medya platformlarını genel olarak birbirine yakın gibi düşünüyor ya da aralarındaki farkların neler olduklarını merak edebiliyor. Twitter mı Instagram mı diye bir soru sorduğunuzda da bu merakınızı ifade etmiş oluyorsunuz ve hangisinde neler elde edeceğinizi öğrenmek istiyorsunuz demektir.

Instagram mı Twitter mı diye merak eden internet kullanıcıları öncelikle şunu bilmeliler; bu iki farklı platformun kurucuları bile birbirinden farklıdır. Dolayısıyla platform altyapıları da bambaşkadır. İşte bu yazıda sizinle bu konulara değineceğiz ve sizin için konuyu biraz detaylandıracağım. Tabii öncelikle neye göre Twitter mı yoksa Instagram mı, onu bilmek gerekiyor.

Sosyal Medya Platformları Neye Göre Tercih Edilir? - Twitter mı Instagram mı?

Sosyal medya hesaplarınızı niçin açıyorsunuz? Kişisel bir hesap mı açmak istiyorsunuz yoksa kurumsal bir işletme hesabınız olsun mu istiyorsunuz? Bu ayrıma göre “Instagram mı Twitter mı?” diye sorarsanız daha net cevaplar almanız mümkün hale gelir. İşletme hesapları için reklam verme, imaj oluşturma, karakter belirleme çalışmalarınızı seçtiğiniz platform üzerinden yürütmeniz gerekmektedir. 

Twitter mı Instagram mı diye sorduğunuzda bir diğer tercih faktörü de iletişim kurmak isteyip istemeyeceğiniz olabilir. Bazı platformlar iletişim ve etkileşim için daha rahat bir alan sunarken bazıları sadece haber almanız için kullanmanız gereken platformlar olabilir. Tabii ki her sosyal medya platformunun amacı dışında kullanılma ihtimali de bulunuyor.

Yakın çevreniz hangisini tercih ediyor? Bu da Instagram kullanmak ya da Twitter kullanmak arasında kaldığınızda belirleyici faktörlerden biri olabilir. Sevdiklerinizin kullandığı platform sizin için daha cazip gelebilir ve onu seçmek için hamle yapabilirsiniz.

Sonuç olarak Twitter mı Instagram mı kullanmalıyım diye sorduğunuzda, ikisi arasında tercih tamamen size kalmış. İki sosyal medya platformunun da kendine göre özel bir alanı ve tercih edilme nedeni var. O halde teknik olarak size neler sunabilirler, bir de bunu anlatayım. 

Twitter mı Instagram mı: Instagram Kullanmak Neyi İfade Eder?

Instagram kullanmak istiyorsanız ve bu platformun tam olarak ne işe yaradığını merak ediyorsanız kısaca Instagram hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Kişisel hesaplar da kurumsal hesaplar da Instagram üzerinden kolayca yönetilebiliyor. Bir ürün veya hizmet pazarlamak istiyorsanız Instagram, kendi sistemi üzerinden reklam vermenize de olanak tanıyor. Reklamlarınızı dilediğiniz gibi düzenleyerek kolayca verebiliyorsunuz. Instagram mı Twitter mı fotoğraf paylaşımı konusunda daha iyi diye sorarsanız, Instagram’ın tamamen bu niyetle çalıştığını söyleyebilirim. En iyi fotoğraflar, videolar ve görsel çalışmalar Instagram kullanmak isteyenler için olumlu bir kriterdir. 

Twitter mı Instagram mı: Twitter Kullanmak Neyi İfade Eder?

Twitter Instagram profilinizi bile ekleyebildiğiniz bir platform. Yani dilediğiniz linki Twitter’da paylaşmakta serbestsiniz. Tabii ki spam olmadığı sürece… Twitter bu konuda özgür bir alan sunduğundan, tercih edilme ihtimali de yüksek oluyor. 

Fakat Twitter kullanmak istiyorsanız şunu bilmelisiniz; bu platform bir mikro blog sitesidir. Yani belirli bir karakter sınırında yazılı içerik üretebileceğiniz bir mecra. Tabii ki görsel ve video da ekleyebilirsiniz ama odaklanmanız gereken, harf karakterleri olmalıdır. 

Twitter kullanırken iletişim kurmak mümkündür. Hatta hem direkt mesaj hem de mention sistemiyle karşılıklı konuşmalar yapılabilir. Ancak Twitter kullanıcıları dilerlerse sadece haber içeriklerini, güncemi takip etmek için de bu platformu kullanabilirler. Instagram’da gündem takibi yapmak bu anlamda daha zordur. 

Profesyonel Çalışmalar Yapacaksanız Sosyal Platformların Hepsinde Olun!

Eğer sadece eğlenmek için değil çalışmalarınızı profesyonel anlamda da yürütmek için Instagram mı Twitter mı diye soruyorsanız tüm sosyal medya platformlarını kullanmanız gerektiğini söyleyebilirim. Ancak bu noktada hepsinde aktif olmaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde görünür olabilir, her yerde var olduğunuzu ispat edebilirsiniz. 

Sosyal medya platformlarının birçoğunda var olmak istiyorsanız, her platformun algoritmasını bilmelisiniz. Eğer algoritmalara hakim olmak istiyorsanız bu konunun üstüne düşmek için geç kalmamalısınız. İster sosyal medya platformlarının algoritmalarını öğrenmek için eğitim alın, isterseniz profesyonel hesaplarınızı yönetmek için sosyal medya danışmanlığı desteği isteyin, her kararınız sizin yararınıza olacaktır. 

[widget-137]

Yorum Yap