Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Twitter Algoritması Nasıl Çalışır?

Twitter Gündem Algoritması Karşınıza Neleri Çıkarıyor?

İnsanların birçoğu gündemi takip etmek için bir sosyal platform kullanacak olduklarında Twitter’ı tercih ediyor. Twitter’daki gündem başlıklarını okuyup bilgi almak, detaylı bir şekilde içeriklere dahil olmak ve etkileşim sağlamak herkesin kolayına gidiyor. Twitter algoritması da kullanıcılara pratik bir kullanım sunmak adına, kendine özel bir sistemle çalışmaya devam ediyor. Twitter algoritması nasıl çalışır diye merak ediyorsanız bu konuda detayları öğrenmelisiniz. 

Twitter algoritması; Twitter arama algoritması ve gündem algoritması gibi farklı algoritma tiplerini içeren genel bir tabirdir. Twitter algoritmasının çalışma mantığı tam olarak nasıldır, Twitter algoritması nasıl çalışır gibi soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz. Sizin için detaylı bir Twitter algoritması rehberi hazırladım.  

Twitter Algoritması Nasıl Çalışır ve Kullanılır?

Sıkı bir Twitter kullanıcıysanız, paylaşımlarınızın algoritma üzerinde nasıl gösterildiğini merak ediyorsanız veya sizin Twitter algoritması sayesinde neleri görebileceğinizi ve nelere erişim sağlayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Twitter algoritması nasıl çalışır konusuna giriş yapalım. Twitter’da en çok etkileşim sağladığınız hesaplar mı takip ediliyor yoksa en iyi hesaplar mı? İşte cevaplar:

  • Twitter üzerinde fazla konuşulan yani trend olan konular görünür olur.

  • Twitter’da fazla etkileşim kurduğunuz hesapların tweetleri Twitter algoritması tarafından akışta görünür.

  • Konuların görünür olması için çok fazla o konuyla alakalı etkileşimin olması belirleyicidir. 

  • Twitter algoritması kullanıcı odaklı bir gelişim gösterdiğinden, görsellerin ve video içeriklerinin kullanıcılara yararlı olduğunu düşünür ve bunları daha fazla öne çıkarır.

Genel olarak Twitter algoritması bu şekilde çalışıyor. Ancak özel olarak Twitter etkileşim algoritması çalışma mantığı için bahsetmem gereken ince detaylar bulunuyor. 

Hashtag Kullanımları - Twitter Algoritması Nasıl Çalışır?

Twitter’da kullanılan etiketler yani hashtagler, Twitter algoritması nasıl çalışır diye sorduğunuzda hashtag konusuna değinmemek olmaz. Popüler konuları öne çıkarmak için hashtag kullanırsanız etkileşim sayınızı arttırabilirsiniz.  Popüler hashtagler Twitter’da arama bölümünde de gösterilirler. Bu bölümdeki hashtaglere tıklandığında en çok etkileşim alan hashtagli tweetlerden son atılan hashtagli tweetlere kadar, sıralama ölçütünüze göre belirlenen hashtag içerikli tweetler gösterilir. 

İlgi alanları – Twitter Algoritması Çalışma Mantığı

Twitter’da ilk kez hesap oluştururken Twitter algoritması doğru çalışabilsin diye ilgilendiğiniz konu başlıklarını seçmeniz istenir. Bu sayede önünüze sadece ilgilenebileceğiniz içerikler düşer. Twitter’da seçtiğiniz konuda içerikler görmek istiyorsanız ilgi alanlarınızı iyi belirlemelisiniz. Bunu profil ayarlarınızdan daha sonra kolaylıkla değiştirebilirsiniz. 

Trendler – Twitter Gündem Algoritması

Twitter algoritması nasıl çalışır diye soranlara bahsetmek istediğim trendler konusu, en çok konuşulan ve ilgi çeken içeriklerin görünür olmasını ifade eder. Twitter gündem algoritması sayesinde trend olan konuları en üstte görebilirsiniz. En çok konuşulanları ve etkileşim alanları siz de takip edebilir, etkileşimde bulunarak kendi takipçilerinizi artırma ihtimalinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Popüler içerikler hakkında konuşmak profilinizin öne çıkması için hoş bir fırsat yaratacaktır. 

Twitter’daki Güncel Konulara Her Zaman Dahil Olun!

Doğru ve popüler içeriklere erişmek istiyorsanız Twitter algoritmasının da bu mantıkla çalışmak istediğini hatırlatmalıyım. En güncel hesapların ve gönderilerin akışta en çok görüntülenme almasını isteyen bu algoritmada rağbet görmeyen konular çok da ön plana çıkarılmıyor. Eğer siz de tweetlerinizle ön plana çıkmak ve daha fazla kişiye erişmek istiyorsanız güncelliğe önem vermelisiniz.

Tabii Twitter algoritması için güncellik kadar önemli olan bir diğer konu da dikkat çekicilik oluyor. İçerikleriniz ne kadar dikkat çekiciyse ve insanlar tarafından sevilirse, öne çıkma oranınız da o derece artıyor. Çalışmalarınızı ortaya koyabilmek, görünür olmak istiyorsanız güncelliğinizden ve ilgili olunan konulardan ödün vermeyin. 

[widget-137]

Yorum Yap