Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Sosyal Medya Neden İyidir?

Sosyal medya, haberleşme/iletişim kurma amacıyla ortaya çıkan bir buluş olsa da günümüzde bu işlevinin yanına fotoğraf, video paylaşımı ve eğlence amacını da katmıştır. Artık Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının etkisinin görmezden gelinmesi mümkün değildir. 

Hatta sosyal medya yalnızca bireysel amaçlı kullanımlarda değil, şirketler için de önemli bir pazarlama alanı haline gelmiştir. Elbette sosyal medyanın bu kadar yaygın olması ve her kesime hitap etmesi, sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönlerinin de etkisini artırmıştır. Peki, siz sosyal medyanın etkilerini nasıl yorumluyorsunuz?

Sosyal Medyanın Etkileri – Kullanım Faktörü Çok Önemli!

Her zaman madalyonun diğer yüzünü görmek gerekir. Evet, sosyal medya hayatımızda çok büyük bir öneme sahip. Hatta çoğu zaman sabahları uyandığımızda aklımıza ilk gelen şey, sosyal medya hesaplarımıza kaç beğeni veya yorumun geldiği düşüncesi. Peki, bu durumun artısı ve eksisi yok mu? Elbette var… Gelin, şimdi sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönlerine bakalım.

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri

Sosyal medyanın olumlu yönlerinden ilki, elbette en klişesi özelliği olan “iletişim kurabilmek”. Sosyal medya platformları aracılığıyla diğer insanlarla daha kolay iletişim kurabilir, zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırabilirsiniz. Başkalarının yaşamlarına karşı saygı duymayı, empati göstermeyi ve nazik olmayı öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında araştırma yaparken veya ders çalışırken de sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz. Bağlantılarınızla iş fikirlerinizi ve projelerinizi paylaşıp doğru kişilere sesinizi duyurma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunlara ek olarak sosyal medyanın olumlu yönleri nelerdir maddeler halinde açıklamaya devam edelim.

 • Sosyal medya üzerinden el emeği ürünlerinizi satabilir, ekstra bir kazanç elde edebilirsiniz.

 • Dünyanın hemen her yerinden bilgiler edinebilir, daha kısa sürede daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Sosyal medyayı B2B ve B2C şirketleriniz için güçlü bir pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz.

 • Yeni kurulmuş şirketinizin ismini, sosyal medyanın gücünden faydalanarak duyurabilirsiniz.

 • SEO çalışmaları yürütürken web sitenize sosyal medya platformları aracılığıyla trafik çekebilirsiniz.

 • Gerek mesleğinizin önemli isimlerinin paylaşımlarından gerekse iş dünyasında yeteri kadar deneyim sahibi olmuş kişilerden ilham verici ve yol gösterici bilgiler öğrenebilirsiniz.

 • Boş vakitlerinizde eğlenceli videolar izleyebilir, ilgi alanınız olan gruplara katılabilir, gerçek dostluklar kurabilirsiniz.

 • Sosyal medya üzerinden edindiğiniz farklı bilgilerle yaratıcılığınızı destekleyebilir, kendinize yepyeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

 • Elbette sosyal medyanın olumlu yönlerinden yalnızca siz faydalanmayacaksınız. Siz de faydalı olacağını düşündüğünüz içerikler üretebilir, insanlara yol gösterici olabilirsiniz.

 • İşletmenizin sosyal medyada daha çok ilgi çekmesi için çeşitli projeler üretebilir, potansiyel müşterilerinize hızlıca ulaşabilirsiniz.

 • Son olarak da sosyal medyanın olumlu yönlerinden en önemlisinin yayılmacı özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, kilometrelerce uzak bir şehirde bir çocuk kayboluyor ve siz, sosyal medya aracılığıyla bundan haberdar oluyorsunuz. Çocuğun sosyal medyada hızla yayılan fotoğrafları, onun daha kolay bulunmasını sağlıyor. Ya da aynısını son dönemde sıkça karşılaştığımız SMA’lı çocuklar adına yürütülen projeler için de söyleyebiliriz. Kaç tane çocuğun tedavi masraflarının sosyal medya aracılığıyla toplandığını söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri 

Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönlerini her zaman birlikte değerlendirmek gerekir. Çünkü ben, sosyal medyanın olumsuz yönlerinin genellikle kullanıma bağlı olduğunu düşünüyorum. Yani amacınız ne kadar bilim, eğitim ve gelişim odaklı olursa sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri de size göre değişiyor. Yani sosyal medya neden iyidir ya da neden kötüdür sorusunun yanıtını, aslında kullanıcılar belirliyor. Şimdi, sosyal medyanın olumsuz yönleri nelerdir madde madde üzerinde duralım. 

 • Sosyal medyanın olumsuz yönlerinden ilki, çoğu kişide çevrim içi ve gerçek kavramının arasındaki keskin çizginin kaybolmasına neden olmasıdır. Yoğun bir şekilde sosyal medya kullanımı olan, hayatın sosyal medyadan ibaret olduğunu düşünen ve SOSYAL MEDYAYI YANLIŞ KULLANAN kişilerde bu tarz olumsuzluklar yaşanması normaldir.

 • Sosyal medyanın olumsuz yönlerinden bir diğeri ise insanlardaki benlik saygısının kaybolmasıdır. İnsanların çoğu, sosyal medyada gördüğü kusursuz hayatlara özenmekte ve bu yaşam tarzına sahip olmadığı için mutsuzluk yaşamaktadır. Özellikle de beden algısı söz konusu olduğunda bu durumu daha net anlıyoruz. 

 • Sosyal medya kullanım yaşının her geçen gün biraz daha düşmesi, artık 7-8 yaşındaki çocukların bile sosyal medya hesaplarına sahip olması ve oyun oynamaları gereken zamanlarda sosyal medyada vakit harcamaları, gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. 

 • Sosyal medyanın olumsuz yönlerinden bir diğeri, uzun süreli kullanıma bağlı olarak oluşan uykusuzluk, göz yorgunluğu, hareketsizlik ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklardır. Çoğu kişi tarafından bilinmese de bu rahatsızlıkların oluşmasının nedeni; vücudun, cep telefonu ve bilgisayar gibi cihazlardan çıkan mavi ışığı, gün ışığıymış gibi algılayıp vücudun düzenini alt üst etmesidir. 

 • Sosyal medya platformlarında sahte hesap açan, insanları dolandırmaya ve kandırmaya çalışan pek çok kötü niyetli kişi de bulunmaktadır. 

 • İnsanların sosyal medya platformları için ayıracakları zamanı belirleyememeleri, günlük yaşamlarında da çeşitli olumsuzluklar yaratmaktadır. Ders esnasında, araç kullanırken, mesai saatleri içerisindeyken hatta arkadaş toplantılarında bile elimizde cep telefonu olduğunda bu hem bizim hem de karşımızdaki kişiler için tehlikeli durumlara sebep olabilmektedir.

 • Bunun dışında sosyal medyanın olumsuz yönlerinden bir diğeri de gençlerin sosyal medyayı aşırı kullanmalarına bağlı olarak akademik performanslarının kötü etkilenmesidir. Instagram, Tiktok ve Twitter gibi platformlarda uzun saatler geçiren öğrenciler, derslerine gerektiği kadar konsantre olamamaktadır. Dolayısıyla da hayatlarının en önemli anlarını sosyal medyada harcayarak belki de gelecekte başarısız olmanın temellerini şimdiden atmaktadır.

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönlerinde Belirleyici Faktör Kişiler…

Sosyal medyanın olumsuz yönlerinden korunmak isteyen aileler için önerilerim; çocuklara iyiyi kötüyü, doğruyu ve yanlış öğretmeleri. Çünkü sosyal medyayı tamamen yasaklamak, doğru bir yaklaşım değil. Bunun yerine güvenlik önlemlerini alıp onları faydalanabilecekleri sanal ortamlar hakkında bilgilendirmek, daha iyi bir fikirdir. 

Sosyal medyanın etkilerini pozitif olarak hissetmek için sosyal medyanın bir platform, bir eğlence aracı olduğunu unutmamak gerekir. Sosyal medya hayatınız için olmazsa olmaz değildir, sosyal hayatı dengelemek, size her konuda daha iyi hissettirecektir.

[widget-137]

Yorum Yap