Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Her Girişimcinin Sahip Olması Gereken 12 Özellik

Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Son yılların en gözde hareketi girişimcilik, sanıldığı gibi sadece mali kaynak ve ilgi çekici bir fikirle olmuyor elbette. Girişimci olmak için sahip olunması gereken belli başlı özellikler de var. Beraberinde birçok sorumluluğu getiren girişimcilik, maalesef herkesin harcı olmuyor.

Her girişimcinin sahip olması gereken özellikler, girişimci olmak için şirketin tüm sorumluluklarını alabilmek, iş dünyasının başarı stratejilerine hakim olmak, ekip yönetimi becerisi ve planlama kabiliyeti gibi temel bilgiler ve uygulamalar gerektirse de kişilik özellikleri açısından da girişimciliğe uygun olmak gerekiyor.

Peki nedir bu girişimcilerde bulunması gereken özellikler? En önemli olanları sizler için derleyelim…

1. Büyüme Odaklı Olmak

Girişimcilerin sahip olması gereken özellikleri sıralayacak olursam ilk sırada hedef gelir. Girişimcilik sadece şirket kurmaktan ibaret değil. Şirketin büyümesi için çabalamak da girişimciliğin temel taşıdır. Başarılı girişimciler sürekli büyüme planları yaparlar ve hedeflerini oluştururlar. Büyüme odaklı olmayan girişimlerin başarılı olması mümkün olmayacaktır.

2.Meraklı ve Araştırmacı Olmak

Her girişimcinin sahip olması gereken özellikler arasında meraklı ve araştırmacı olmak da var. Yeni fikirler bulmak için araştırma yapmayanların girişimci olup olmadıkları zaten tartışılır. Gelişmeleri, rakipleri, başarılı girişimcileri, başarı yöntemlerini araştırmayan girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeleri zor olacaktır.

3.Hedef Odaklı Çalışmak

Başarılı girişimcinin özellikleri arasında hedeflerine tam olarak konsantre olmaları da yer alıyor. Attığı her adımı önceden planlayan ve hedeflerini koyan girişimcilerin başarıya ulaşmaları daha hızlı oluyor.

4.Finans Yönetimi

Girişimcide olması gereken özellikler arasında para yönetimi de yer alıyor. Eğer girişimci parasını yönetemiyorsa şirketini yönetmesi de söz konusu olamaz. Gelir – gider takibini, kar durumlarını ölçebilen ve birikim yapabilen girişimcinin başarılı olmaması söz konusu değildir.

5.İkna Kabiliyeti

Yaratıcı girişimcinin özelliklerinden biri de konuşma becerisi. İyi bir girişimci aynı zamanda iyi bir satıcıdır. Bu satış sadece ürün ve hizmet değildir. Girişimciler öncelikli olarak fikirlerini satabilmelidir. Aksi takdirde fikirleri havada kalacaktır.

6.Stres Yönetimi

Her girişimcinin sahip olması gereken özelliklerden biri de stres yönetimi. Çünkü stres, girişimcinin hayatında olmazsa olmazlardan biri. Girişimci olarak stresini yönetemeyenler, zorluklar karşısında demoralize olanlar ya da çabuk pes edenlerdenseniz bu yol size göre değil demektir. Girişimcilerin özellikleri arasında mutlaka ve mutlaka stres yönetimi ve zor durumlarla baş edebilme yeteneği yer almaktadır.

7.Üretkenlik

Girişimcilerin sahip olması gereken özellikler listesinde en önemlilerden biri de üretkenliktir. Girişimci dediğimiz, olmayanı bulan ve hayatımıza dahil eden kişiler olduğu için onlardan beklememiz gereken sürekli yeni şeyler üretmeleridir. Siz de başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız verimliliğinizi arttırmanın yollarını keşfetmelisiniz.

8.Fırsatları Değerlendirme

Girişimci insanların özelliği, fırsatçı olmaları ve karşılarına çıkan her fırsatı değerlendirebilmeleridir. Bunun için de iyi bir gözlemci olmak gerekir. Maddi anlamda tüm olanakları ve yeni fikirleri değerlendirmek hayatlarının bir parçası olmalıdır.

9.Hırslı ve Çalışkan

Girişimcilik çok çalışmayı ve risk almayı beraberinde getirir. Gece yarılarına kadar sürecek çalışma hayatı start up firmaların yöneticilerinin zevkle yürüttüğü bir süreç olacaktır. Ancak çok çalışmak için de hırslı olmak gerekir. Fikirlerini hayata geçirmek isteyen girişimcilerin amaçlarından vazgeçmemesi önemlidir.

10.Yönetim

Her girişimcinin sahip olması gereken özellikler arasında hem personel hem de şirket yönetimi yer alır. Herkese eşit mesafede olan, departmanlar arası ilişkiyi koordine edebilen, krizleri yöneten kişi esasen başarılı bir yönetici olarak adlandırılabilir. Şirketleri kurmak sadece yeterli değildir, onu yönetebilecek liderlik özelliklerine de sahip olmak gerekir.

11.Hatalardan Ders Çıkarabilmek

Girişimcilik riskli bir süreçtir ve hatasız olmaz. Dolayısıyla hata yaptığınızda motivasyon düşüklüğü yerine kaldığınız yerden devam etmeniz gerekir. Hatalarınızdan ders aldığınız sürece tecrübe kazanır ve ilerleyebilirsiniz. Aksi halde tek bir kriz bile tüm emeklerinizi harcayabilir.

12. Kendini Geliştirmek

İş hayatında bilmediklerimizi öğrenmek, kendimizi geliştirmek her zaman kazanç sağlar. Bu nedenle kendini geliştirmek, her girişimcinin sahip olması gereken özelliklerden olmalıdır. Hatta sahip olması gereken bir alışkanlıktır. Hem kurumsal hem de bireysel açıdan yeniliklere açık olmak gerekir.

Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler – Çok Yönlü Bir İş İnsanı Olun!

Her girişimcinin sahip olması gereken özellikler, iş hayatı için ve yaratıcı fikirlerin gerçeğe dönüşebilmesi için gereklidir. Başarılı bir girişimci, iyi bir fikir ürettikten sonra maddi ve manevi anlamda onu sürdürebilmeli, krizleri çözebilmeli, kendini ve şirketini geliştirmeye devam etmelidir. 

Girişimcilik ruhu kaybedilmediğinde başarı kaçınılmazdır. Önemli olan, hırslı ve çalışkan olarak ilerlemek ve üretken olmayı benimsemektir. Peki, siz girişimcilerde olması gereken özelliklerden kaçına sahipsiniz?

[widget-131]

Yorum Yap