Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyada Algı Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya ve Algı Yönetimi – Sosyal Medyada Algı Yönetimi Yapmak Kolay Mı?

Birçoğumuzun sahip olduğu sosyal medya hesapları ve bu hesapların bulunduğu platformlar aslında algı yönetimi teknikleriyle kolayca yapılandırılabiliyor. Kullanıcılar bir ürün veya hizmet satın alacakları zaman gördüklerine ve düşündüklerine inanma eğilimi gösteriyorlar ve onların inanma eğilimlerini basitçe yönetebilmeniz, sosyal medyada algı yönetimi ile mümkün hale geliyor. Peki, insanları kandırmadan ve manipüle etmeden nasıl algılarını yönetebilirsiniz?

Birçok rakip arasından çıkıp kendi profil sayfanızı gözler önüne sermek ve takipçilerinizi çoğaltmak istiyorsanız sosyal medyada algı yönetimi çalışmaları gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ancak unutmayın, algı yönetimi kötü niyetle de kullanılabildiğinden, nasıl yöntemler izlediğinize dikkat etmelisiniz. 

Sosyal Medya Algı Yönetimi Teknikleri 

Hitap ettiğiniz hedef kitlenin algılama biçimine yönelik çalışmalar gerçekleştirmeniz, ürün veya hizmetinizi pazarlamak için iyi bir adım olacaktır. Eğer kişisel hesaplarınız için sosyal medyada algı yönetimi yapmayı amaçlıyorsanız ve gönderilerinizin daha fazla etkileşim alması için çabalıyorsanız, bu da olası bir durumdur. Ama sosyal medyada algı yönetimi çoğunlukla markaların uyguladıkları bir sistemdir. Öyleyse biraz sosyal medya algı yönetimi teknikleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

  • Hedef Kitle Analizleri Yapın

Sosyal medyada algı yönetimi yapmak istiyorsanız işe hedef kitlenizi analiz ederek başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü hedef kitlenizin dilinden anlıyor olmalı, onun dilinden konuşmalısınız. Aksi takdirde yanlış bir stratejiyle, markanız hakkında kötü bir algı edinebilirsiniz.

  • Markanızı Ortaya Koyun

Kullanıcılar neden sizi takip etmeli bilmek isteyeceklerdir. Rakiplerinizden farklı olarak bir şeyler yaptığınızı hissettirmeniz gerekiyor. Sosyal medya ve algı yönetimi çalışmaları sizin nasıl daha iyi gözükeceğinizi, diğerlerinin arasından nasıl sıyrılacağınızı ortaya koyar. Böylece insanların markanızı algılayış biçimleri değişir, sizi daha çok severek takip etmeye başlarlar. 

  • Tanınan Hesaplardan Destek Alın

Çok takipçili fenomen hesaplar sizi tanıttığında otomatik olarak siz de güven yaratacaksınız. İnsanlar sizin profilinizi takip etmek isteyecekler, çünkü markanıza olan algı kuvvetlenmiş olacak. İşte sosyal medyada algı yönetimi aslında bu kadar kolay!

  • Birliktelik Sağlayın

Yaptığınız çekiliş uygulamalarıyla takipçilerinizin sizin profilinizi duyurmalarını sağlayabilirsiniz. Arkadaşlarını sizin gönderilerinizin yorumlarında etiketleyen kullanıcılar sizi dolayısıyla iyi bir hesap olarak yansıtacaklardır. “Nen takip ediyorum, güveniyorum, sen de et” çağrısı olan bu etiketleme stilleri bir bağ kurmanıza neden olacak.

  • Paylaşımlarınıza Duygu Katın

Sosyal medya kullanıcıları, robotik ifadelerden pek hoşlanmazlar. Emek ve duygu görmek isterler. Sosyal medya algı yönetimi teknikleri içinde en önemlilerinden biri kabul edilen bu maddeyi mutlaka önemsemenizi tavsiye ediyorum. İşin içine bir parça duygu katmak hiç fena olmayacaktır. 

  • Güven Hissettirin

Profilinizdeki ifadeleri dikkatli seçerek olumlu bir algı ve güven duygusu yaratabilirsiniz. Örneğin bir ürün satışı gerçekleştiren ticari bir hesapsanız, profilinizde yer alan “iade garantisi” kelimesi bile güven yaratacaktır. Sosyal medyada algı yönetimi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte böyle basit detaylara önem vererek bile çok büyük etkiler yaratabileceğinizi bilmelisiniz. 

  • Ölçülü Bir Tekrara Önem Verin

Sürekli aynı ifadeleri tekrar etmek ne kadar sıkıcıysa, hiç tekrar etmemek de bilinçaltına yerleşmeniz açısından olumsuz olacaktır. Tüketicilerin bilinçaltında yer etmek istiyorsanız muhakkak ölçülü bir tekrara dikkat etmelisiniz.

Sosyal medyada algı yönetimi yapan birçok hesap bu taktikler harfiyen uyguluyor ve sonuçlar her zaman olumlu dönüşümler getiriyor.

Sosyal Medyada Güzellik Algısı Ayarlarımızı Bozabilir Mi?

Sosyal medyada algı yönetimi konusunu iyi içselleştirebilmek için sosyal medyada güzellik algısı veya sosyal medyada mahremiyet algısı konularına bakmalısınız. Sosyal medya ile her ne kadar olumlu dönüşümler alabilseniz de bazı olumsuzluklar kolaylıkla kurgulanabiliyor. Örneğin güzellik algısı, birçok olumsuz faktörü bir arada barındırıyor. Bu konu satışlarınıza da etki edebileceği için biraz değinmek istiyorum.

Sosyal medyada güzellik algısı, kişilerin zihnini olumsuz yönde yapılandırabiliyor. Doğallık artık ‘güzel’ olmaktan çıkıyor. Kullanılan filtreler ve doğallıktan uzak eklentiler, gerçek hayatta algımızı köreltebiliyor. O kadar çok filtreli fotoğraf görüyoruz ki, filtresiz gördüğümüz fotoğrafları yadırgar hale geliyoruz. İşte bu sebeple, profillerimizde takipçi arttırmak için filtrelere başvuruyoruz. 

Sosyal medyada mahremiyet algısı da böyle sonuçlara neden olabiliyor. Paylaşılanları kamuya açık kabul etmekle etmemek arasında kalabiliyoruz. Bir hesap eğer gizli bir profilse, dışarıdan kimsenin görmemesi gerektiğini düşünmemiz gerekiyor. Tam tersi bir durumda açık bir profili de tamamen haklarından yoksun bırakmamak gerekiyor. Yani sırf herkese açık gönderi paylaşılıyor diye bir profilden izinsiz görsel alamayız. İşte bu konular, sosyal medyada algı yönetimi konusunun içerisinde yer alıyor ve henüz bu konular çok yeni olduğundan kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor. 

Biz en iyisi dijital pazarlamada sosyal medya algı yönetimi teknikleri konusu dışına fazla çıkmamaya çalışalım ve işin diğer boyutlarını uzmanlara bırakalım. 

[widget-137]

Yorum Yap