Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya ve Teknolojiyi Bilinçli Kullanmanın Faydaları

Bilinçli Sosyal Medya Kullanımı Nedir? Bilinçli Bir Medya Kullanımı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hemen hemen her yazımda sosyal medyanın yaşamımız için bir vazgeçilmez olduğunu söylüyorum. Artık işimiz, eğlencemiz, eğitimimiz ve sosyalliğimiz tamamen sosyal medyaya bağlı. Peki, sosyal medyanın hiç mi olumsuz etkileri yok? Elbette var ancak olumsuz yanlar, sosyal medyadan değil, kullanımdan kaynaklı.

Sosyal medya ve teknolojiyi bilinçli kullanmak, olumlu ve olumsuz etkilerin hangisine maruz kalacağınızı belirliyor. Yani siz sosyal medyada var olmak için kendinizi olmadığınız kalıpların içine sokuyor, kaybedilme ve unutulma korkusuyla tüm yaşamınızı sosyal medya platformlarında geçiriyorsanız sosyal medyadan ve teknolojiden doğru bir şekilde faydalanmıyorsunuz demektir. Peki, sosyal medyanın bilinçli kullanımı için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bilinçli Sosyal Medya Kullanımı Nedir?

Bilinçli sosyal medya kullanımı, sosyal medyadan uzak kalmak, tüm hesapları kapatmak ya da dijital dünyaya karşı bir savaş açmak değildir. Sosyal medya ve teknolojiyi bilinçli kullanmak; Twitter, Facebook, Instagram ve Tiktok gibi platformlarda yeterli ve kaliteli zaman geçirmek demektir. Eğer tüm gününüzü, size hiçbir katkısı olmayacak videolar izleyerek harcıyor ya da insanların paylaştığı fotoğrafları taklit etmekle uğraşıyorsanız sosyal medyayı bilinçli kullanmak için önerilerime göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Sosyal Medyanın Bilinçli Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Bilinçli sosyal medya kullanımı nedir başlığının altında bilinçli teknoloji kullanımının kişilerden kaynaklı olduğuna değinmiştim. Hem sosyal medyada hem diğer teknolojik platformlarda vaktinizi boşa harcayacağınız ve olumsuz etkilerle karşılaşacağınız pek çok alan var. Aynı şekilde kişisel deneyimlerinizi geliştirebileceğiniz, sosyal açıdan etkileşim yaratabileceğiniz, önemli bilgiler öğrenebileceğiniz ve insanlarla iletişimde kalacağınız ortamlar da var. Bunlardan hangisine yöneleceğiniz, tamamen sizin kararınız. Şimdi dilerseniz sosyal medyayı ve teknolojiyi bilinçli kullanmanın size sunacağı avantajlardan bahsedelim.

  • Fikirlerini beğendiğiniz insanlardan ilham alabilirsiniz.

  • Sosyal ağları bir araç olarak kullanarak üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

  • Bilinçli teknoloji kullanımıyla zamandan tasarruf edebilirsiniz.

  • Dilerseniz sosyal medyadaki paylaşımlarınızla sosyal bir bilinç oluşturabilirsiniz.

  • Eğer bir marka adına sosyal medya hesabı yönetiyorsanız farklı kitlelere hitap edebilir, yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

  • Yeni veya küçük bir işletmeyseniz sosyal medyada daha geniş kitlelere adınızı duyurabilirsiniz.

  • Sosyal medyanın bilinçli kullanımıyla güncel gelişmelerden ve haberlerden anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Sosyal medya ve teknolojiyi bilinçli kullanmanın bir etkisi olarak kişisel markanızı oluşturabilir ya da geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medyayı Bilinçli Kullanmak İçin Önerilerime Mutlaka Kulak Verin…

Sosyal medyanın bilinçli kullanımının her gün pek çok örneğini görüyoruz. Hasta bebekler için toplanan bağışlar, binlerce kez paylaşılarak bulunan kayıp çocuklar, ekonomik durumu elverişli olmadığı için eğitim hayatından vazgeçmek zorunda olan gençlere yapılan yardımlar ve çok daha fazlası, aslında sosyal medya ve teknolojiyi bilinçli kullanmanın bir sonucu. 

Yani, sosyal medya sizler veya çocuklar için tamamen olumsuz olacak diye bir şey yok. Elbette doğru olmadığı durumlar var ancak siz iyi bir şekilde kullanırsanız sosyal medya ve teknolojinin sunacağı avantajları da göz ardı edemeyiz.

[widget-137]

Yorum Yap